Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Družstevní záložna Mavel jde do konkursu

  15:00aktualizováno  15:00
Na brněnskou družstevní záložnu Mavel byl na návrh nuceného správce vyhlášen konkurs. Záložna, do níž vložilo kolem sto třiceti milionů korun téměř patnáct set členů, byla předlužená a nebyla schopna splácet své závazky. Hospodaření záložny navíc prošetřuje policie a čtyři lidé z bývalého vedení Mavelu byli obviněni z trestných činů podvodu, zpronevěry a z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

"Byly to špatné úvěry ve výši dvaačtyřicet milionů korun, Mavel poskytl devětadvacet milionů dceřinné společnosti Levam a vytunelování třiceti milionů korun, na kterém se podílela také Rodinná záložna v Moravských Budějovicích. Peníze se nepodařilo získat zpátky," stojí ve správě kontrolní komise.

Většinu majetku záložny Mavel nyní představují pohledávky, z nichž většinu tvoří úvěry poskytnuté členům a lidem z vedení Mavelu. Z kampeličky tak zmizelo více než sto milionů korun.

Čtrnáctá v pořadí
Mavel byl od srpna loňského roku v nucené správě a je čtrnáctou záložnou, která skončila v konkursu. Nucená správa je v dalších šesti kampeličkách a zákaz a omezení činnosti platí pro tři podniky.

Návrh na konkurs podal nucený správce záložny Bohumil Petráš. Ten pro ČTK uvedl, že v době uvalení nucené správy činil objem vkladů asi 134,5 milionu korun. Celkem záložna čítala 1462 členů.

Petráš navrhl prohlášení konkursu kvůli předlužení záložny a její neschopnosti hradit své závazky.

Levam a Rodinná záložna
Za neoprávněný převod peněz označil Petráš poskytnutí třiceti milionů korun dceřinné společnosti Levam. Stejnou částku půjčila záložna formou úvěru i Rodinné družstevní záložně z Moravských Budějovic. 

Jako konkursního správce záložny soud jmenoval Milana Picka.

Členové Mavelu získají část svých vkladů ze Zajišťovacího fondu družstevních záložen, kam nucený správce již předal příslušné dokumenty. Klienti kampeličky ještě musí fondu předložit důkazy prokazující jejich pohledávky a podle údajů
nuceného správce by měli získat z fondu asi 93,5 milionu korun.

Klienti kampeliček přitom mají vklady pojištěny do 80 procent z výše vkladu nepřesahující 125 tisíc korun, nejvíce tak mohou získat zpět 100 tisíc korun.

Kolik budou klienti chtít?
Rozdíl mezi vkladem a tím, co členové záložny získají od zajišťovacího fondu, budou moci přihlásit do konkursního řízení. Částka, kterou budou klienti Mavelu v rámci konkursu požadovat, se nedá podle Petráše, vzhledem k nepřerušenému úročení vkladů, stanovit.

Nucený správce ani soudce Kozák také nechtěli spekulovat v odhadech výtěžnosti pohledávek Mavelu, ze kterých bude konkursní podstata uspokojována.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Chirurgie nejsou zázraky, ale dřina. Byrokracie zdržuje, říká lékař roku

Za rok zvládne udělat až 650 operací.

Jednoho z nejmladších českých profesorů výhra v anketě lékař roku překvapila. Na pacienty je totiž velmi přísný, musí...

Šéf Hospodářské komory Dlouhý bude Zemanovým poradcem

Vladimír Dlouhý a Miloš Zeman na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal členem jeho...

Najdete na iDNES.cz