Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý služebně nejstarší biskup na světě oslavil 90. narozeniny

  18:52aktualizováno  18:52
Tisíce věřících si dnes v Hradci Králové připomněly 90. narozeniny arcibiskupa Karla Otčenáška. Po mši v hradecké katedrále následoval veřejný program na Velkém náměstí zakončený společným přípitkem na zdraví jubilanta. Součástí oslav bylo také předání čestného občanství Hradce Králové pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi.

Tisíce věřících si 1. května v Hradci Králové připomněly 90. narozeniny arcibiskupa Karla Otčenáška. Zazpívala mu i Lucie Bílá. | foto: ČTK

Otčenáška přivezli na mši na kolečkovém křesle v liturgickém průvodu, ve kterém šel například prezident Václav Klaus, představitelé církví i další politici. Jubilant cestou s úsměvem žehnal špalíru věřících, kteří ho zdravili potleskem. Věřící zcela zaplnili hradeckou katedrálu, další lidé sledovali průběh bohoslužby na velkoplošné obrazovce.

Na veřejné oslavě vystoupil prezident Václav Klaus, který Otčenáška označil za legendární postavu. "Arcibiskup Otčenášek je naprosto mimořádnou osobností nejen české katolické církve, ale celé naší země. Pro celou naši zemí je výraznou morální autoritou a já doufám, že si toho více a více lidí začíná být vědomo," řekl Klaus novinářům.

Kromě dalších hostů vystoupila na pódiu také zpěvačka Lucie Bílá či pěvecký sbor Boni Pueri. Otčenášek všem gratulantům osobně poděkoval. "Spřátelujme se se všemi a především s Bohem," řekl s odkazem na svou životní ideu "univerzálního spřátelování". Základem jeho poselství jsou přátelství, vzájemnost, soucit, nezištnost a naděje.

Druhý služebně nejstarší biskup na světě

Karel Otčenášek, který je služebně druhým nejstarším biskupem na světě, oslavil své 90. narozeniny 13. dubna. Otčenášek se narodil v Českém Meziříčí na Rychnovsku, knězem se stal v březnu 1945, o pět let později byl tajně vysvěcen na biskupa. Deset a půl roku byl vězněn v komunistických žalářích. Po amnestii v roce 1962 pracoval jako dělník v mlékárně. Do duchovní správy se mohl vrátit v roce 1965.

Do úřadu hradeckého biskupa se vrátil v prosinci 1989. Rezignoval v červnu 1998. Krátce nato mu tehdejší papež Jan Pavel II. pro jeho zásluhy udělil osobní titul arcibiskupa. V roce 1995 obdržel Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

I když službu biskupa ukončil Otčenášek již před lety, na životě církve se podílí dodnes.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz