Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý díl Míši Kuličky cupuje další socialisty

  8:11aktualizováno  8:11
Příběh Míši Kuličky, který coby obraz korupce ve zdravotnictví nedávno sepsal dnešní mluvčí resortu a který nápadně připomínal život poslance ČSSD Michala Pohanky, má pokračování. Vzniklo na magistrátě v Brně, odkud poslanec pochází. Z nekalých praktik obviňuje i další členy místní ČSSD.

V Pohankově domovském Brně vznikl druhý díl příběhu | foto: ČTK

Zdeněk DoleželÚTĚK POHANKY Z ČSSD
Vše o případu zběhlého poslance

První díl příběhu o Míšovi Kuličkovi sepsal před časem nynější mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. "Studii" o korupci ve zdravotnictví vytvořil pro společnost Transparency International, když byl ještě předsedou představenstva obecně prospěšné společnosti Koalice pro zdraví.

"Je to příběh opravdového člověka naší doby. A protože je to náramně vykutálený snaživka s partou dobrých přátel na správných místech, říkejme mu třeba Míša Kulička," zahájil vyprávění o Míšově cestě z regionální politiky až na ministerstvo a zpátky. - celý příběh čtěte zde

Pohankovo jméno se v textu neobjevuje, z kontextu je ale jasné, že jde o jeho příběh. "Nemůžete čekat, že vám potvrdím tuto podobnost, můžu jen říci, že jsem to napsal poté, co jsem se zabýval řadou podivných kauz ve zdravotnictví," řekl před časem iDNES.cz Tomáš Cikrt. - více zde

K Míšovi Kuličkovi přibyl Míla
Postava Michala Pohanky je zjevně inspirativní. Do redakce iDNES.cz dorazil v těchto dnech už druhý díl příběhu o něm. Je podepsaný jménem Otto Krause, podle informací iDNES.cz se jedná o pseudonym člověka z brněnského magistrátu.

Miloslav HumpolíčekText má název Jak si opravdoví lidé pomáhají aneb Příběh opravdového člověka naší doby 2 a kromě již známého Míši Kuličky alias Michala Pohanky v něm vystupují další postavy z prostředí brněnské ČSSD. Hlavní roli má tentokrát Míla Kulička, což je podle zjištění iDNES.cz brněnský zastupitel a Pohankův bývalý náměstek z nemocnice u svaté Anny Miloslav Humpolíček.

Pohanka ho podle zprávy na tento post dosadil v době, kdy sám dělal náměstka ministru zdravotnictví Fišerovi, aby si ho "zavázal a lépe přes něj pronikl do stranických struktur". Protekční jednání bylo podle autora textu jasné z toho, že Humpolíčkovi se pro práci náměstka nedostávalo "ani inteligence, ani vzdělání".

Míla má ambice, ale ne vzdělání
V době, kdy ho Pohanka povýšil, prý neměl ani maturitu. "Soustraníci vynaložili značné úsilí a Míla skutečně v roce 2000 získává maturitní vysvědčení jistého odborného učiliště, které shodou okolností tentýž rok zaniká. Ale to nevadí, aspoň nebude tak snadné dohledávat, jakže to s tou Mílovou maturitou vlastně je," píše se v textu.

Humpolíček nařčení odmítá. "Maturitu jsem složil v červenci 2000, do nemocnice jsem nastoupil 26. března 2001," řekl iDNES.cz.

Michal BortelPochybný připadá autorovi textu i způsob, jakým "Míla Kulička" přišel letos k bakalářskému titulu. Tvrdí, že diplomovou práci za něj napsal "Míša Asistent", což je podle informací iDNES.cz Pohankův asistent Michal Bortel. Bez zajímavosti není ani to, že vedoucí práce byla Eva Čadová, která je stejně jako Miloslav Humpolíček členkou místní organizace ČSSD Brno-Královo Pole.

"Je to dokonce moje příbuzná, to snad není zakázané?" bránil se Humpolíček. Že mu se studiem pomáhal i Michal Bortel, přiznal, netýkalo se to ale podle něj bakalářské práce. "Ta se týkala relaxačních technik, to nemá se zaměřením pana Bortela nic společného. Pomáhal mi pouze se zkouškou z práva," vysvětlil Humpolíček.

Stanovisko Michala Bortela se nepodařilo sehnat. Celý den trávil na jednání zastupitelstva, které ho v podvečer zvolilo starostou Brna-střed.

Míla držel s Míšou basu
Dost velkou roli v Příběhu opravdového člověka 2 však stále hraje i Michal Pohanka. Autor barvitě popisuje jeho údajné korupční chování v brněnské nemocnici u svaté Anny. "Jenom on ´drží basu´, jenom on Míšovi pomáhá při výběru těch nejlepších dodavatelů přístrojů, stavebních prací a služeb," píše se o Miloslavu Humpolíčkovi. "Míša inkasuje provize a Mílovi odsypává," tvrdí autor.

Podle textu Pohankovo nedávné zmizení Humpolíčka vyděsilo. "Pocítil jistou obavu, zda se teď neprovalí průšvihy, u kterých byl a u kterých Míšovi kryl záda. Děsila ho představa, že se někdo kompetentní začne probírat výběrovými řízeními v nemocnici, kde náměstkuje. Vždyť jeho podpis zdobí mnohé protokoly," píše se v Příběhu opravdového člověka naší doby 2.

"To je další blábol, já jsem z titulu své funkce vůbec nepřišel s výběrovými řízeními do styku," řekl k tomu iDNES.cz Humpolíček. O případné korupci Michala Pohanky prý nic neví.

Humpolíček prý ukrýval Pohanku na chatě
Podle autora "pamfletu", jak text, který má redakce iDNES.cz k dispozici, nazývá Miloslav Humpolíček, se Pohanka Humpolíčkovi brzy ozval a ten ho dokonce ukryl na své chalupě ve Velké Bíteši. Informaci svědků, kteří viděli před domem stát Pohankovu červenou octavii, tehdy prověřovala TV Prima, v pátek 27. října však už našla chalupu prázdnou. Ten den dorazil Pohanka nečekaně do Sněmovny. - více zde

Kvůli těmto informacím chce Miloslav Humpolíček podat trestní oznámení na redaktora Primy, který ve Velké Bíteši po Pohankovi pátral. "A trestní oznámení podám i na toho, kdo napsal to, co mi teď citujete," rozhořčil se Humpolíček.

Důvodem údajných pomluv je podle něj vnitrostranický boj. "Někdo z místní organizace Královo Pole mě chce očernit, to je jasné. Snažili se o to už před čtyřmi lety. Tehdy jsem taky podal trestní oznámení, ale vyšlo to do ztracena," řekl iDNES.cz Humpolíček.

Více se možná dozvíme v dalších dílech Míši Kuličky. "Náš příběh nebudeme uzavírat. Situace na scéně se mění každým okamžikem a jistě neuplyne mnoho času do vydání dalšího pokračování," zakončil autor svůj spisek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz