Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sklad ve Zlíně stále hoří, statik očekává zřícení staré části budovy

  9:56aktualizováno  16:36
Už druhý den bojují hasiči s rozsáhlým požárem skladu elektroniky ve Zlíně. Intenzitu požáru se podařilo výrazně snížit, proto ubývá počet zasahujících jednotek. Statik odhaduje, že starší část 103. budovy v baťovském areálu nakonec buď sama spadne, nebo ji bude nutné zbourat.

Hasičům se v noci na čtvrtek podařilo výrazně omezit kouř vycházející z hořícího skladu s elektronikou zlínské firmy HP Tronic. | foto: HZS Zlínského kraje

Ve čtvrtek hasiči likvidovali lokální ložiska v zadní části čtvrtého podlaží budovy a čerpali vodu z podzemního podlaží.

Zatímco ve středu bylo na místě až čtyřicet hasičských jednotek, celkem zhruba 150 lidí, další den už počet zasahujících jednotek klesl na deset. V noci jich bude méně.

Fotogalerie

Hasičům se podařilo zásadně snížit intenzitu požáru, kde teplota ve středu dosahovala až 600 stupňů Celsia. Momentálně hasí lokální ohniska a ze spáleniště se kouří jen minimálně. Práci ale komplikuje stav budovy.

"Objevily se nové praskliny na konstrukci u jednoho ze schodišť, které bylo ještě ve středu přístupné a hasiči ho při zásahu využívali. Nyní je také tam vstup zakázán," uvedl mluvčí hasičů Libor Netopil.

Starší část budovy se zhroutí, předpokládá statik

Stav budovy znovu pravidelně posuzuje zlínský statik Oto Nový. Jeho odborný posudek chrání hasiče, kteří tam zasahují.

"Když to zjednoduším, tak obcházím to místo a dívám se, kde praská konstrukce a kde by praskat mohla. Aby hasiči věděli, kam mohou vstoupit," poznamenal statik.

Další osud budovy vidí černě. "Celá ta stavba má dvě části. Starší z nich postavili zhruba před 70 lety a velmi pravděpodobně se sama zřítí. A i kdyby ne, bude se muset strhnout," očekává Nový.

Vše o ničivém požáru ve Zlíně

Hasiči zde při prohlídce zjistili lokální zřícení stropních konstrukcí.

"Nebylo vyloučeno, že destrukce může pokračovat. Stará část budovy je pro nás riziková a vstup do ní je zakázán," uvedl mluvčí hasičů Libor Netopil.

"Novější část budovy má asi 30 let. Jsou to samostatné monolitické budovy, takže si myslím, že i když ta stará část spadne, novou nestrhne s sebou," míní statik, který předpokládá, že starší budova se zhroutí do sebe, takže okolí by zasáhla minimálně.

V novější sedmipodlažní přístavbě byly narušeny spoje některých stavebních prvků. Hasiči do této části mohou s omezením. Lokální ohnisko se snaží zlikvidovat i tak, že probourávají stěny z nezasažených částí objektu, aby k požáru dostali proudy vody.

"Dobu trvání hasebního zásahu určí právě to, jak se nám podaří vypořádat s tímto ložiskem," dodal mluvčí hasičů, který předpokládá, že likvidace požáru potrvá ještě mnoho hodin.

Příčinu požáru na místě zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, zatím známa není.

Ve skladu začalo hořet ve středu v jednu hodinu v noci. Kouř postřehli pracovníci firmy na noční směně, tři z nich se nadýchali kouře a byli na místě ošetřeni zdravotníky.

Kvůli kouři zlínská radnice ve středu raději odvezla děti z mateřských škol, hygienici totiž na některých místech ve městě naměřili lehce zvýšenou koncentraci čpavku (více o středeční situaci čtěte zde).

Ve čtvrtek už byla situace výrazně lepší, proto hned ráno ukončil svoji práci krizový štáb. Stále je však v provozu informační linka 577 630 510.

Významná zlínská společnost HP Tronic, která vlastní například značku ETA nebo obchodní sítě s elektronikou Euronics a Proton, odhadla, že přišla o zboží za zhruba 210 milionů korun. Dodávky elektroniky to však ovlivnit nemá. Řádově stejnou škodu očekává společnost Cream Real Estate, která budovu v areálu bývalého Svitu vlastní (stanoviska obou firem čtěte zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

U nákupního centra unikla kyselina, nadýchalo se sedm lidí

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka

U děčínského obchodního centra unikla odpoledne kyselina peroctová. Sedm lidí se nadýchalo výparů této žíraviny,...

Muž na ústecké Klíši napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Muž napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Ústečtí kriminalisté pátrají po muži, který loni krátce před Štědrým dnem napadl ženu v ulici České mládeže. Ta utrpěla...

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Najdete na iDNES.cz