Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý či třetí počítač v bytě? Dobrý důvod pořídit si síť.

aktualizováno 
-
Když člověk vlastní starší počítač a rozhodne se koupit nový, musí vyřešit problém, co s tím předchozím. Buď se ho může zbavit, například prodejem do bazaru, nebo si ho ponechat doma - třeba pro děti na hraní, ale i na psaní textů. Počítače jsou však většinou umístěny v různých pokojích, tiskárna bývá jen jedna, a tak je nezbytné přenášet data nepohodlně na disketách... Přitom za pár korun je možné propojit je počítačovou sítí, po které data poběží jako "po drátkách".

Sestavení domácí počítačové sítě patří mezi náročnější úkony, a pokud uživatel počítačům příliš nerozumí, měl by požádat o pomoc specializovanou počítačovou firmu. Výhody této sítě převyšují pracnost při sestavování - celé rodině může sloužit jediná tiskárna a přenos dat po síti úplně nahradí disketové mechaniky. Síť poslouží také pro současné připojení více uživatelů k internetu a nebo k hraní síťových her.

Co je potřeba pro sestavení počítačové sítě?

Síť je možné postavit ve dvou rychlostech - v levné a všeobecně dostupné desetimegabitové variantě, anebo v dražší a výkonnější stomegabitové verzi. Pro domácí použití naprosto stačí desetimegabitová síť, která má postačující rychlost přenosu pro pět a méně uživatelů a přitom ji lze pořídit přibližně za tisíc korun. Pro propojení dvou počítačů stačí dvě síťové karty 10 Mbit po 400 korunách a zkřížený síťový kabel (jeden metr za 15 korun). Propojení více počítačů je náročnější a vyžaduje zakoupit zařízení zvané hub (čteno hab, česky rozbočovač, který poslouží podobně jako známá rozdvojka). Ceny hubů se velice liší podle přenosové kapacity a počtu přípojek - nejlevnější huby pro pět počítačů stojí kolem patnácti set korun. Speciální zkřížené i nezkřížené kabely kroucené dvoulinky vyrobí na objednávku většina prodejců výpočetní techniky a dodavatelů síťových komponent. Ten, kdo se nechce pouštět sám do experimetnů se zapojováním, si může objednat specializovanou firmu pro tvorbu sítí, která navrhne a namontuje řešení na klíč.

Jak se síť zapojuje?

Nejprve je nutné určit, kde budou počítače rozmístěné a rozhodnout se, kudy povedou síťové kabely. Maximální délka kabelu je 100 metrů, což pro propojení počítačů v bytě obvykle bohatě postačí. Kabely je dobré objednat raději o něco delší, protože jejich umístění za nábytek, vedení kolem rámů dveří a podobně vyžaduje několik metrů navíc. Pokud propojujete tři a více počítačů, je nutné ještě určit, kde bude umístěn hub. Do všech počítačů je třeba zamontovat síťové karty a propojit s hubem síťovými kabely. Na počítače je třeba ještě nainstalovat podporu počítačových sítí - je součástí většiny operačních systémů včetně Windows 95 i Windows 98. Správné nastavení ovladačů sítě bývá nejnáročnější částí práce, a pokud je uživatel laik, měl by požádat o pomoc zkušenějšího známého nebo specializovanou firmu.

K čemu je možné použít počítačovou síť?

* Pro snadné přenášení dat

Pokud je nainstalováno sdílení disků, je možné přesunovat data z počítače na počítač stejně snadno, jako se kopírují z disku na disk.

* Pro zálohování dat

Důležitá data je možné kopírovat na počítač se zálohovací mechanikou - například výměnným diskem Zip či Jaz, páskovou jednotkou nebo vypalovačkou. Zálohování je možné nechat s pomocí speciálních programů provádět automaticky.

* Pro připojení více počítačů k jedné tiskárně

Pro několik počítačů stačí jediný skaner, tiskárna či jiné podobné zařízení, což ušetří mnoho peněz.

* Pro připojení více počítačů k internetu

Pro připojení všech počítačů k internetu stačí jediná telefonní linka připojený počítač může poskytovat služby internetu ostatním, které jsou s ním v síti.

* Pro hraní síťových her

Hraní více lidí proti sobě je mnohem zábavnější, než když hraje jediný člověk proti počítači - člověk je totiž mnohem nápaditější a nevypočitatelnější protivník než počítač.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

U japonského pobřeží ztroskotala dřevěná bárka s rybáři z KLDR

Osm Severokorejců ztroskotalo na japonském pobřeží poblíž města Yurihonjo.

U japonského pobřeží ztroskotalo osm mužů, kteří mluví korejsky a tvrdí, že jsou z KLDR. Při rybolovu prý ztratili...

Merkelové svitla naděje na vládu, SPD zvažuje pokračování velké koalice

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání Spolkového sněmu hovoří s šéfem...

Sociální demokracie (SPD) je připravena jednat o řešení vládní krize v Německu, uvedla strana v noci na pátek po...

Mugabe shromáždil obrovský majetek, jeho rodina jezdí v Batmobilu

Svržený zimbabwský prezident Robert Mugabe. (17. listopadu 2017)

Odstupující zimbabwský prezident Robert Mugabe nashromáždil během téměř čtyř desítek let v úřadu ohromné bohatství. On...Najdete na iDNES.cz