Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhý den 2. kola senátních voleb 2010
20:00
Vážené čtenářky, vážení čtenáří. On-line reportáž z druhého kola senátních voleb je u konce. Hezký zbytek víkendu Vám přeje redakce iDNES.cz.
19:45
Výsledek senátních voleb dává velkou šanci, že bude už v roce 2013 přímá volba prezidenta, soudí místopředseda vítězné ČSSD Zdeněk Škromach. Nástupce Václava Klause se bude volit za tři roky. Všechny strany jsou sice pro přímou, nikoli parlamentní volbu, nikdy se ale neshodly na jejím způsobu. Koalice se zavázala, že předlohu k přímé volbě podá, ve Sněmovně leží i sociálnědemokratický návrh. Ještě před volbou prezidenta se ale v roce 2012 uskuteční další volby do třetiny Senátu.
19:19
Dvanáct nových senátorů přinese ČSSD ročně ze státního rozpočtu 10,8 milionu korun. Každý senátor totiž vynáší mateřské straně 900 000 korun ročně. ODS, která o deset z 18 mandátů přišla, bude dostávat 7,2 milionu korun, o devět milionů korun méně než dosud. Z podobných důvodů přijdou lidovci a komunisté o 900 000 korun.
18:22
A další čísla: Nejvíce voličů přišlo hlasovat na Blanensku, kde souboj mezi Jozefem Regecem (ČSSD) a Zdeňkem Pešou (za KDU-ČSL) přilákal 30,3 procenta voličů.
17:52
Nejvyšší volební účast byla v roce 2002, kdy přišlo hlasovat 32,55 procenta voličů. Nejnižší naopak před šesti lety, kdy se volilo ve stejných obvodech jako letos. Tehdy se závěrečného kola zúčastnilo jen 18,41 procenta voličů.
17:52
Celkem letos přišlo k druhému kolu senátních voleb 24,64 procenta z téměř 2,8 milionu voličů, tedy 683 705 lidí. Celková účast tak byla v porovnání s prvním kolem voleb zhruba poloviční. V historii senátních voleb nebyla ani nejvyšší, ani nejnižší.
17:43
V letošních senátorských volbách se může jedním prvenstvím chlubit onkolog Jan Žaloudík (ČSSD). V porovnání s ostatními zvolenými senátory získal nejvíce hlasů, volilo ho 21 684 lidí. V Brně porazil exministra zdravotnictví a předsedu senátorů ODS Tomáše Julínka rozdílem 11 157 hlasů, což byl největší rozdíl mezi finalisty.
17:38
Přemysl Sobotka prý nečekal, že výsledky voleb obarví Moravu na oranžovo a Čechy na modro. "Nečekal jsem, že to bude tak diferencované."
17:38
Šéf Senátu Přemysl Sobotka: "Je to logické," odpověděl v České televizi na otázku, zda počítá s tím, že přijde o funkci šéfa horní komory. Ohledně možné kandidatury na prezidenta se naopak bavit odmítl.
17:35
Přednášet na vysokých školách a psát, to bude dělat Vladimír Špidla, který se nedostal do horní komory parlamentu. "Měl jsem posledních patnáct let poměrně slušný příjem, takže nemusím brát každou práci," řekl Špidla v rozhovoru pro iDNES.cz.
17:35
  • Vladimír Špidla ve volebním štábu ČSSD v Praze. (23. října 2010)

    Vladimír Špidla ve volebním štábu ČSSD v Praze. (23. října 2010) / Autor: David NeffMAFRA

17:27
17:25
KOMENTÁŘ JOSEFA MLEJNKA ML.: Levicová většina v Senátu se může výrazně projevit v zahraniční politice. Asi se dotkne vysílání vojáků do zahraničních misí. Pro sociální demokraty je výsledek voleb nesmírně výhodný, protože má v Senátu jednobarevnou většinu. Odpadne jim potřeba se domlouvat s komunisty nebo Severočechy.cz. Usnadní jim to prosazování jejich politiky.
17:22
Sečteny jsou už všechny volební okrsky.
17:20
V zákulisí vítězné ČSSD se už začalo spekulovat o případném šéfovi Senátu. Nejčastěji se skloňují jména bývalého předsedy odborů Milana Štěcha, místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha a místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové. - Levice bude mít šéfa Senátu, na Hrad mají ale blíž Schwarzenberg či Sobotka
17:17
Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) se těší na spolupráci s dvěma novými lidoveckými senátory. "Doufám, že Senát přestane být válcovacím strojem, kterým občas byl, i když k tomu má sociální demokracie příležitost. Ale věřím, že ji nevyužije," řekl Pithart.
17:06
Nečas: "Skončila nepřetržitě se vlekoucí volební kampaň, která se vlekla rok a půl. Občanští demokraté jsou součástí reformní vlády. Takové výsledky nezmění na poměrech v koaliční vládě ani jeden jediný milimetr. Vláda má před sebou obrovské úkoly, my musíme pokračovat v modernizaci země a pokračovat v reformách."
17:05
Senátorka Horská řekla, že i nadále nevstoupí do žádné politické strany, v Senátu ale bude v klubu KDU-ČSL. Právě tato strana jí totiž pomohla k vítězství. I druhý senátor z kraje - Petr Šilar za Orlickoústecko - je lidovec. -

Diskuse

aferaCASA: ODS ve skutečnosti žádné reformy nedělá, je to parta neumětelů. (8:54)

matyskills: ODS! ODS! (22:11)

jirkulík: Brzdit,brzdit,brzdit. ČSSD (20:29)

Antikonzerva: vtech: Sobotka byl dobrej, stačí? (19:53)

maroua: xal: Já se tu od začátku ale vůbec nebavím o pravicové sféře v naší politice, tak proč to jsem pořád házíte? (17:36)

Cocotus________Interruptus: hek beeeee julínek :DDD (17:23)

žuk: Julínek brečí na čt24, (17:23)

Více takových Kožených: Co kdyby sociální demokracie nyní v dolní komoře použila to, co praktikoval několik měsíců Nečas, tj. obstrukci (17:17)

nednes: Tak jste slyšeli voliči socanů jak zubatý bohuš kvičel, bylo z toho špatně (17:10)

xal: maroua: pokud máte za to, že ODS je pravicová strana - myslím skutečná pravicová strana, pak se určitě budete dívat ne moje poznámky jako na paskvil. nechme toho. (17:09)

maroua: Sobotko, důchodová reforma se tě opravdu netýká, nemáš na to jednoduše politickou sílu:) (17:07)

maroua: nepodařilo ničemu zabránit? (17:06)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Tejcovi kupte žiletky. (17:05)

maroua: xal: Za prvé už jsem spoustu let mužského pohlaví, ale to teď není důležité:) Chtěla jste něco říct, ale řekla jste naprostý paskvil, co pořád spojujete pravicovost a stím, že se pravici v minulých 8 (17:05)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Dnes bude v Lihovém domě veselo. (17:05)

xal: zase Nečas (17:04)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Kupte Zaanálkovi kravatu. (17:04)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Bude nový senát, oranžový špenát. (17:04)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Ty woe radar (17:03)

xal: maroua..ale kecy. Ja dobře vím, co jsem chtela rict a rekla jsem to. pokud jste to nepochopila, nevadí. svet nespadne (17:03)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Sobotkovi už začíná něco rašit vlevo pod nosem. (17:02)

maroua: Onderka by spíše měl jít hlídat svůj hodinový penis za milióny než pojídat oranžové chlebíčky s trapným úsměvem:) (17:02)

vtech: Antikonzerva: co? dokonci vetu? slovosled ok? nevidano! (17:01)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Škromach,Hašek,Tejc - jeden krásnej strejc (17:01)

maroua: vtech: Tenhle senát spíše bude o nátlaku než o nějakém oranžovém vítězství nad PS ČR (17:00)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Štěch - další odborářský táta. (17:00)

vtech: na Skromacha potrebujou rybi oko (17:00)

Antikonzerva: Mluví celkem dobře. (17:00)

nereknunemamnepudu@doprav.podnik: Škromach se tam skoro nevejde. (17:00)

maroua: xal: Tak to příště ber z hlediska pravomocí než z hlediska politického vidění - dojdeš k uspokojivějším výsledkům:) (16:59)