Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž:
19:42
On-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost. Další dění sledujeme v článcích.
19:41
Téměř prázdný je i Španělský sál, kde stále ještě postává prezident Václav Klaus a poskytuje rozhovory novinářům.
19:32
Rotmayerův sál je poloprázdný, většina politiků už je pryč. Posedávají tu jen novináři, kteří do notebooků rychle ťukají články, aby noviny mohly zítra vyjít s velkými titulky. Česká republika má prezidenta.

Nepřehlédněte

Infografika

INFOGRAFIKA
Jak se volí prezident


DŮLEŽITÉ MOMENTY VOLBY:
9:21 Poslanec ČSSD Snítilý hodlá volit Klause.
10:01 Poslankyně SZ Zubová chybí pro nemoc.
12:55 Jana Bobošíková odstoupila.
14:14 Volit se bude veřejně, rozhodlo hlasování.
15:13 Prezidentem v 1. kole nebyl zvolen nikdo.
15:21 Klaus dostal 141 hlasů, Švejnar 136.
15:54 Parlament ani ve 2. kole nezvolil prezidenta.
15:59 Klaus získal 141 hlasů, Švejnar má 126.
17:23 Václav Klaus byl zvolen prezidentem.
19:14
Do restaurace přišel slavit i hejtman Petr Bendl s doutníkem. "Doufal jsem, že to dneska zvládneme," řekl novinářům radostně. Na otázku, kdo večírek platí, odvětil, že snad pan prezident. "Ze státních peněz? To doufám, že ne," dodal.
19:13
Štech je zklamaný, že se s ním coby předsedou odborových svazů Klaus na rozdíl od předchozího prezidenta Havla za celé dva roky nesešel. "Já jsem si přál změnu, myslel jsem si, že by Jan Švejnar byl nadějí na zklidnění našich rozbouřených politických vod, ale volitelé rozhodli za dost podivných podmínek, takže to nechá určitou hořkou pachuť do dalšího období. Teď si musíme přát, aby prezident vykonával pravomoci jen v duchu ústavy a nesnažil se ji překračovat," doplnil.
19:11
"Myslím, že bude pokračovat v tom, co praktikoval doposud, že bude možná ještě trochu suverénnější, protože se nebude ucházet o podporu na další období," řekl o Václavu Klausovi reportérovi iDNES.cz senátor Milan Štech. "Já od něj žádné velké zázraky nečekám," dodal.
  • Václav Klaus po svém znovuzvolení prezidentem. (15. února 2008)

    Václav Klaus po svém znovuzvolení prezidentem. (15. února 2008) / Autor: Lukáš Bíba iDNES.cz

19:05
V restauraci Kogo je vše připraveno na oslavu ODS ke zvolení prezidenta. Nepozvaní hosté se dnes musí spokojit s vinárnou, která je v sousedství restaurace.Do Koga vešel v 7:05 jako první Vlastimil Tlustý, říká zpravodaj MF DNES.
19:00
"Myslím, že to je nejlepší prezident, jakého můžeme mít, je dobře, že byl Klaus zvolen, lepší není," řekl iDNES.cz ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.
18:57
Kardinál Miloslav Vlk doufá, že Václav Klaus ve svém druhém funkčním období splní své předchozí sliby. Pro Českobratrskou církev evangelickou volba prezidenta neznamená nic. "Církev není vázaná na změny na trůnech," řekl ČTK Joel Ruml, synodní senior církve. Husitská církev prostřednictvím patriarchy Tomáše Butty Klausovi poblahopřála, ocenila však i důstojnou kandidaturu Jana Švejnara.
18:55
"Já v této chvíli mohu říci pouze ´no comment´, doufám, že chápete důvody, které mne k tomu vedou," řekl reportérovi iDNES.cz bezpartijní senátor Karel Barták, který se veřejné volby neúčastnil. Reportér nechápal, proto senátor vysvětlil: nejde o to, že by nebyl s průběhem volby spokojen, ale kdyby prý vyjádřil své emoce, dal by najevo vůli, kterou chtěl prosadit v tajné volbě.
18:55
Okolo sedmé hodiny by měl Václav Klaus dorazit do restaurace Kogo, aby tam oslavoval. Podle zpráv MF DNES mu žádné zvláštní menu nechystali, ale restaurace už je zavřená a očekávají návštěvu zhruba osmdesáti až sta lidí.
18:54
"To, jakým způsobem byl Václav Klaus zvolen, je spíše k pláči než k oslavám a myslím, že by se měl omluvit za ten způsob, jak zvolen byl. Samozřejmě ,nelze tu volbu napadnout, ale propásli jsme šanci. Václav Klaus nemohl nevidět, jakým způsobem byl zvolen. Hlasy byly získány vydíráním a nátlaky, to není něco, čím by se měl člověk chlubit. Doufám, že napříště si z toho vezmeme poučení," dodal Mejstřík.
18:48
Česká republika propásla velkou šanci na změnu politického klimatu a na změnu politické nekultury, která tu panuje," řekl zpravodaji iDNES.cz senátor Martin Mejstřík, který hlasoval pro Jana Švejnara a Václava Klause naopak silně kritizoval.
18:44
Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik se s květinou v ruce rozloučil s kandidátkou Janou Bobošíkovou a poděkoval jí za její angažmá.
18:43
Bezprostředně po volbě zákonodárci houfně opustili Rothmayerův sál, na volitelích z řad sociální demokracie je vidět zklamání, vesměs ale nesou prohru sportovně, říká reportér iDNES.cz. V táboře občanských demokratů a většiny lidovců panuje spokojená nálada, politici si zapalují u stolku cigarety a pokuřují, nyní už s úlevou a s úsměvem ve tváři.
18:42
"Bez ČSSD neprosadíme nic, stejně tak jako ČSSD bez nás. Spolupráce proto musí pokračovat," uvedl Filip.
18:40
Přestože Jiří Paroubek obvinil KSČM z toho, že svými postoji přispěla ke zvolení Václava Klause, předseda Vojtěch Filip je přesvědčen, že spolu tyto dvě strany budou spolupracovat i nadále.

Jan Švejnar v obklopení novinářů.

  • Jan Švejnar odpovídá novinářům. (15. února 2008)

    Jan Švejnar odpovídá novinářům. (15. února 2008) / Autor: Lukáš Bíba iDNES.cz

18:39
ODS bude zvolení prezidenta oslavovat, podle MF DNES si rezervovala restauraci Kogo.
18:38
Podle ní nešlo z její strany o taktizování. "Můj zdravotní stav se najednou zhoršil. Omdlela jsem v autě. Nemohla jsem na Hrad dojet," popsala Zubová.
18:38
"Celý den jsem byla doma, spala jsem a jsem překvapená, že mě takto nahání," uvedla doslova poslankyně.
18:29
Česká televize uvedla telefonický rozhovor s poslankyní Strany zelených Olgou Zubovou.
18:26
"Tlak profesora Halíka na členy KDU-ČSL ve prospěch Jana Švejnara byl veliký. Nesetkal jsem se s ničím takovým. On znechutil ty nerozhodnuté. Kdyby nevyvinul takovou iniciativu, možná by to dopadlo jinak," uvedl Kalousek.
18:25
"Naše strana dala volitelům absolutní svobodu. Někteří senátoři volili Václava Klause, někteří Jana Švejnara. Nikdo za své postoje nebude nijak potahován," uvedl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.
18:24
"Po celou dobu nervozity a v průběhu voleb zazněla spousta spekulací. Neočekávám, že by však jakkoli ovlivnily další spolupráci v koalici," dodává Martin Bursík.
18:24
"Vazba ODS na prezidenta Klause je užší, než jsme čekali. To je patrně důvod té dusné atmosféry tady," míní Bursík.
18:23
"Ona mi hodinu předtím oznámila, že se nezúčastní. Pak už mi neodpověděla na SMS zprávu. Její manžel mi položil telefon," komentoval události kolem poslankyně Zubové Bursík.
18:22
Podle Martina Bursíka zatím ještě nemají informace o tom, kde je poslankyně Olga Zubová.
18:22
"Jan Švejnar ukázal, že dokáže oslovit polovinu občanů této země. Dokázal vytvořit prostředí soutěže," uvedl Bursík.
18:19
"Chtěl bych poděkovat Václavu Klausovi ke znovuzvolení a také Janu Švejnarovi za jeho způsob vedení kampaně. Ukázal, že se politika dá dělat úplně jinak, nekonfliktně, věcně, dokázal ve veřejnosti vzbudit naději a víru ve změnu. A tohle jsou vlastnosti politika, které na české politické scéně jen tak nevidíte. Myslím, že tím byla zahájena jeho politická kariéra," uvedl reportérovi iDNES.cz Martin Bursík, předseda Strany zelených.
18:17
Josef Mlejnek mladšíPolitolog Josef Mlejnek komentuje pro iDNES.cz: Jan Švejnar měl od začátku dosti malou šanci na zvolení, neboť pro komunisty byl kandidátem příliš pravicovým. Ukázalo se, že sociální demokraté, komunisté, část lidovců a zelení se sice dokázali sjednotit v negaci, v odporu vůči Václavu Klausovi, nedokázali se však shodnout na společném kandidátovi. Nedokázali prostě Václavu Klausovi vyjádřit nedůvěru konstruktivně, a už proto je dobré, že byl Václav Klaus zvolen. Jeho odpůrci byli schopni dosáhnout jednoho Pyrrhova vítězství, a první volbu zablokovat, na víc než na blokaci však letos neměli.
18:17
Josef Mlejnek mladšíPolitolog Josef Mlejnek komentuje pro iDNES.cz: Václav Klaus byl od začátku favoritem prezidentské volby. ODS disponovala ve volitelském sboru celkem 122 hlasy, a stačilo jí tak získat dalších 19 hlasů. Ale ukázalo se, že to bylo mnohem obtížnější, než se mohlo ještě před pár měsíci zdát, zvláště v situaci, kdy antiklausovská koalice prosadila veřejnou volbu. Za jeden z nejzajímavějších jevů prezidentské volby nutno označit rozdělení KDU-ČSL, to, jak někteří její poslanci a senátoři včetně předsedy Jiřího Čunka lpěli na Janu Švejnarovi. Vždyť dohoda o výměně hlasů pro Klause za církevní restituce se zdála být pro lidovce velmi výhodná. Jelikož nelze předpokládat, že lidovecké hlasy pro Švejnara vyjadřovaly nadšení části KDU pro Švejnarovy oči, patrně se ještě dočkáme dalších projevů tohoto rozkolu v české politice.
18:10
Novinářům dále odpovídá premiér Mirek Topolánek: "Prezident má přirozené volitele, přirozenou podporu. Cením si, že kandidáti byli nejlepší z celé volby. Že koalice je přirozená, není vytvářena uměle, není korupční a je bez komunistů. Nemám pocit, že by v naší straně byl problém. Nejsme strana, která má problémy s jednotou."

Diskuse

strob: blahopřeji pane Prezidente V.KLUZI (8:32)

jointick: :) (21:33)

petrnew: katie - tak hezký weekend, milá/milý katie h. :-) (19:15)

katie holmes: peto: presne tak, nebudem se dohadovat protoze nejakej KNH, vid! (19:10)

petrnew: katie - jo jo, není nad intelektuální debatu.. :-) (19:00)

katie holmes: zubova neni doma....? (18:48)

katie holmes: peto: je ti smutno? (18:47)

r3pr3s3nt: viděli jste jak Paroubkovi odletěl knoflík z košile? :))) (18:43)

korzár: menur: já bych je hladil (až do úplného vyhlazení) (18:43)

r3pr3s3nt: to je zupa :) jenom čekám, kdy začne Pohrobek :)) při volbách už začal před oficiálními výsledky :o)) (18:43)

Lucius_Malfoy: Proč je hned rušit, jako zdroj orgánů pro transpalntace by byli vynikající... Léky tišící bolest poskytovat pouze v míře, nezbytné pro zachování dobré kvality tkáně (18:42)

r3pr3s3nt: Lucius Malfoy: :o))))))))))))))))))))))))))) (18:42)

Menur: jsem sice nestranný ale Komunisty bych nechal zrušit za zvěrstva z minulého režimu, Užijte si spamery loučíme se (18:41)

petrnew: Lucius - no, při objemu jeho tukového podkoží potřebuje skutečně řádný mozek... (18:39)

Lucius_Malfoy: petrnew - jo, jo, vepř je z hlediska reprodukčního nebývale vybaven co do délky i objemu. Překladatelky tomu říkají mozek. (18:38)

korzár: akorát mě ser.. KSČ (18:38)

korzár: paul: já jsem taky rád a moc (18:37)

petrnew: lucius - no jo, volit švejnara, čili de facto parohubka, je životu nebezpečné... Tím by se to jenom potvrdilo... (18:36)

Lucius_Malfoy: Nedalo mi to - to interview v ČT bylo natolik hnusně vlezlé, že jsem ho rozvedl :) (18:36)

korzár: petrnew: díky za pomoc, moje řečtina není nejlepší. Ale mnoho lidí si plete demokracii se svobodou. Teda spíše s cochcárnou. (18:36)

Lucius_Malfoy: petrnew - člověče, jestli ona mu nedala, co jsem zalechl, má paní poslankyně nějaký gynekologický problém, spojený s masivním krvácením (18:35)

Paul_M: jsem moc rád že je prezident Václav Klaus čau lidi ale i STBáci,PAPA (18:35)

petrnew: zubová by švejnarovi ráda dala - teď to řekla na ČT (18:34)

petrnew: katie - kde jsi, bez tebe je svět šedý... (18:33)

Hubiss: no nic lidi pekne se mne s vama tady diskutovalo ale musim valit takze zase pri nejakjech volbach caf.... (18:33)

korzár: jaký? (18:33)

petrnew: korzar - ano - démos je lid, a krató vládnout - ve starořečtině... (18:33)

Paul_M: korzár:nejspíš praktiky STB že? (18:33)

korzár: paul: demokracie: demo kratos = tuším vláda lidu, ne? (18:32)

Hubiss: paule od toho se tomu rika Diskuze a ne : " napis to sami co nejvickrat" (18:31)