Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší válka skončila v Evropě před 75 lety, Němci konec oddalovali

Již v lednu 1945 bylo zřejmé, že Německo nemá šanci odvrátit porážku ve 2. světové válce. Nacistický vůdce Adolf Hitler se přesto nechtěl vzdát bez boje. Teprve až když se ruské tanky blížily k jeho bunkru, spáchal sebevraždu. Tím se otevřely dveře k německé kapitulaci 8. května 1945. Tehdy pro starý kontinent skončil nejkrvavějšího konflikt v dějinách lidstva, který si vyžádal 60 milionů lidských obětí.
Tank Rudé armády projíždí pod Prašnou branou v centru Prahy.  (květen 1945)

Tank Rudé armády projíždí pod Prašnou branou v centru Prahy. (květen 1945) | foto: Profimedia.cz

Od rozpoutání války v září 1939 šla německá armáda od vítězství k vítězství. Největšího rozmachu dosáhla německá územní expanze koncem roku 1941, kdy jednotky Wehrmachtu stanuly na dohled od Moskvy. O rok později ale německá vojenská mašinerie utrpěla u Stalingradu první vážnou porážku.

Oslavy konce 2. světové války

V červnu 1944 byla vyloděním Spojenců v Normandii otevřena západní fronta a na východě zahájila Rudá armáda mohutnou ofenzivu. V polovině října překročili ruští vojáci německou hranici a koncem téhož měsíce dobyli Američané první velké německé město – Cáchy.

Okamžiky druhé světové války

Připomeňte si 70 důležitých momentů

Speciální přílohu najdete na valka.idnes.cz

eKniha - Osudy z konce války

Stáhněte si zdarma e-knihu Osudy z konce války - Poslední padlí z dílny redakce iDNES.cz

Navzdory tomu Hitler ještě koncem roku nepovažoval válku za ztracenou. Krátce před Vánoci se Wehrmacht pokusil o průlom v Ardenách, který však západní Spojenci po prvotním zaváhání odrazili, a v březnu 1945 stanuli na břehu Rýna. Na východě se mezi tím Rudá armáda probojovala až k Odře a připravovala závěrečný útok na Berlín.

Německé ozbrojené síly sice ke konci války trpěly úpadkem bojové morálky, ale od neúspěšného pokusu části důstojníků o atentát na Hitlera v červenci 1944 se v jejich řadách neobjevil ani náznak výraznějšího odporu proti režimu. Kromě ideologického fanatismu v tom svou roli sehrála i represe, propagandou vštěpovaný smysl pro plnění povinností a v neposlední řadě strach ze zajetí, zejména ruského.

Represím ze strany některých lokálních představitelů NSDAP byli v posledních měsících války vystaveni také němečtí civilisté. Situace se však značně lišila místo od místa. Naopak po celé zemi bez rozdílu dopadal teror na nuceně nasazené, vězně koncentračních a vyhlazovacích táborů a odpůrce režimu.

Hitlerova sebevražda

Útok na metropoli rozvrácené třetí říše zahájila Rudá armáda 16. dubna 1945. Během týdne se ruským vojákům podařilo Berlín obklíčit, načež se strhly těžké boje o každý dům. Hitler, jenž se svými nejvěrnějšími pobýval v bunkru na zahradě Říšského kancléřství, odmítal padnout do rukou nepřítele živý. Poté co za svého nástupce označil velkoadmirála Karla Dönitze, spáchal Vůdce 30. dubna sebevraždu.

Válku ukončil polibek na Times Square

Rozkaz složit zbraně dostali obránci Berlína 2. května. Týž den také vstoupila v platnost kapitulace německé armády v severní Itálii, která byla jako jediná podepsána ještě před Hitlerovou smrtí. V dalších částech někdejší třetí říše pokračovaly boje i nadále.

Hitlerův nástupce Dönitz doufal, že se mu podaří vyjednat s Brity a Američany separátní mír, nebo alespoň umožnit co největšímu počtu vojáků únik na západ. Hrál proto o čas a namísto celkové kapitulace německých ozbrojených sil šel cestou uzavírání dílčích kapitulací. 

OBRAZEM: V září 1939 lehlo Polsko popelem. Začala druhá světová válka

Čtvrtého května 1945 vzdala další boj německá vojska v Nizozemsku, Dánsku a na severozápadě Německa. Naproti tomu zbytky skupiny armád Střed pokračovaly v bojích na území protektorátu Čechy a Morava i v následujících dnech. Načas si dávali Němci také v Norsku či lotyšském Kuronsku.

Kapitulace v Remeši 7. května

Navzdory Dönitzovám nabídkám společného postupu proti „bolševickému nebezpečí“ trvali západní Spojenci na požadavku bezpodmínečné a úplné kapitulace Německa. Ta byla podepsána generálem Alfredem Jodlem 7. května 1945 ve francouzské Remeši, přičemž v platnost vstoupila následující den ve 23:01 středoevropského času.

Postupim 1945: spory mezi velmocemi a Sověti rozebírající vodovod

Sovětský vůdce Josif Stalin si však vynutil, aby zástupci německé armády podepsali kapitulační akt ještě jednou, tentokrát na velitelství maršála Georgije Žukova v berlínské čtvrti Karlshorst. Ačkoliv dokument nese datum 8. května 1945, podle některých historiků byl podepsán krátce po půlnoci 9. května. Zdržení údajně způsobilo několik chybějících vět v ruské verzi textu, který bylo nutné přepsat.

Paradoxem je, že Dönitzova vláda, v níž zasedala řada vysoce postavených nacistů, se u moci udržela ještě dva týdny po kapitulaci. Fakticky sice ovládala pouze město Flensburg na německo-dánské hranici, ale to jí nebránilo vyvíjet až absurdně intenzivní činnost. Teprve 23. května 1945 Spojenci Dönitzův kabinet rozpustili a jeho členy zatkli. Tímto krokem se definitivně uzavřela existence třetí říše. Druhá světová válka pak skončila definitivně až japonskou kapitulací 2. září 1945.

Vedle porážky nacistického Německa a císařského Japonska bylo jedním z hlavních výsledků války rozdělení světa, které vydrželo téměř půlstoletí. Země východní Evropy se dostaly pod vliv SSSR, ze kterého se vymanily až konce 80. let 20. století. V důsledku války se také začal rozpadat koloniální systém, zprvu zejména v Asii. Už v září 1945 vyhlásil nezávislost Vietnam, v srpnu 1947 přišla na řadu Indie a později další státy.

60 milionů obětí

Kolik lidí během druhé světové války zahynulo nebylo nikdy přesně určeno. Nejčastější odhady se pohybují kolem 60 milionů obětí. To je v průměru zhruba 27 350 mrtvých za den. V boji během války zahynulo asi 20 milionů lidí. Podle Encyklopedie moderní historie měl největší ztráty Sovětský svaz s 27 miliony obětí. Nejvíce obětí však mezi zeměmi v poměru k počtu obyvatel mělo Polsko (asi 16 procent populace). Počet obětí z Československa činil 360 000. 

Během války zahynulo v bojích či na popravištích podle údajů Vojenského historického ústavu z roku 2010 poskytnutých deníku MF DNES přes 42 tisíc československých vojáků, partyzánů, dobrovolníků a odbojářů. V koncentračních táborech a během holokaustu zahynulo přes 307 tisíc dalších československých občanů.

Šest milionů osob bez rozdílu věku a pohlaví bylo zavražděno jen z jediného důvodu: byli Židé. Zavražděny byly dvě třetiny evropské židovské populace. Nejvíce Židů, asi tři miliony, zahynulo ve vyhlazovacích táborech, téměř dva miliony byly zastřeleny různými jednotkami či milicemi. Zbytek židovských obětí byl zabit v ghettech a dalších táborech. 

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...