Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První útočná válka dala USA hymnu. A Britové snědli prezidentovi večeři

  4:00aktualizováno  4:00
Pro Evropu ve víru napoleonských válek to bylo co do počtu nasazených jednotek podřadné střetnutí. Přesto se před 200 lety za oceánem začalo několik tisíc mužů bít ve válce, která nakonec znamenala hodně pro identitu Američanů i Kanaďanů. A kterou si všichni, až na indiány, mohli vykládat jako své vítězství.

Válka položila tradici amerického námořnictva. Proslavila se v ní zejména těžká fregata USS Constitution, která opakovaně unikla britské přesile a v jednotlivých soubojích porazila dvě britské fregaty a dvojici menších válečných lodí. | foto: Library of Congress

Co se stane, když se spolu ani přes společný jazyk nedomluví koloniální velmoc, nad níž slunce nezapadá, a mladá, dravá země na druhém břehu Atlantiku, která před ani ne třiceti lety na zmíněném impériu vybojovala nezávislost?

Před dvěma sty lety, v červnu 1812, o tom rozhodovali američtí zákonodárci. Na stolech měli zprávu prezidenta Jamese Madisona, která vypočítávala britská příkoří. Embargo na obchod s Francií. Prohledávání lodí, odvlékání amerických námořníků, dodávky britských zbraní indiánům útočícím na osadníky...

Bylo toho hodně a protože většina kongresmanů smýšlela protibritsky, dostal prezident 18. června k podpisu historicky první vyhlášení války.

Britové to, jak už to bývá, viděli jinak. Napoleon zdaleka nebyl poražen a Královské námořnictvo potřebovalo muže. Každý námořník, co získal americké občanství, byl pro Brity dezertér. A kdo ví, kdy si ti Američané začnou dělat zálusk na britskou Kanadu...

Postačí tam "prostě vpochodovat"

Karty byly rozdány a z pohledu statisícových armád, které mašírovaly Evropou, to byly karty titěrné: vždyť Britové měli v Kanadě šest tisíc vojáků a celá americká armáda neměla ani dvanáct tisíc mužů, o tréninku a zkušenostech nemluvě.

Prapor posázený hvězdami

Prapor z pevnosti Fort McHenry, který poskytl inspiraci k textu budoucí

Prapor z pevnosti Fort McHenry inspiroval text budoucí hymny.

Americký právník Francis Scott Key pozoroval v roce 1814 bombardování pevnosti Fort McHenry v Marylandu z paluby britské lodi, kde vyjednával propuštění zajatců. Ať už je pravdivá verze, že prapor vlající na pevnosti viděl ve světle nočních explozí či až ráno za úsvitu, pohled se mu vryl do paměti a inspiroval ho k básni The Star Spangled Banner. Ve zhudebněné podobě se v roce 1931 stala americkou hymnou.

Co scházelo na vojenské připravenosti, doháněl optimismus. Bývalý prezident Jefferson například mínil, že k dobytí Kanady stačí prostě do ní vpochodovat. Že to nebude tak snadné, Američanům došlo už první rok války. Do Kanady se pokusili "prostě vpochodovat" třikrát a pokaždé se museli obrátit.

Trochu jinak se válčilo na moři. Svou početní převahu zhruba čtyři ku jedné použili Britové k ochraně obchodního loďstva a blokádě. Američané se spolehli na taktiku "udeř a zmiz", ve které měly jejich velké a silně vyzbrojené fregaty proti menším a slabším plavidlům téže třídy pod britskou vlajkou výhodu.

"Ztráty Britů ale neovlivnily jejich bojeschopnost ani blokádu. Úspěchy nicméně pozvedly americkou morálku a ukončily mýtus neporazitelného Royal Navy," píše historik Tylor G. Martin v monografii věnované slavné lodi USS Constitution.

Několik střetů přesto vyčnívalo. Američané ovládli Erijské jezero a následným vítězstvím v Ontariu rozbili spojenectví Britů s indiány. Britové nezůstali pozadu a při nájezdu na Washington přinutili prezidenta Madisona utéct z Bílého domu. Na stolech zůstala připravená večeře a víno, čímž červenokabátníci nepohrdli. Tažení ukončila kulka snipera, která si našla britského vrchního velitele.

Mnoho vítězů, jediný poražený

Celkově nerozhodné střetnutí dostalo nový impuls s porážkou Napoleona, po níž za oceán zamířily silnější britské jednotky. Jenže také Američané se poučili z nezdarů a válka uvázla na mrtvém bodě.

Mírové jednání

Britové sice žádali předání rozsáhlých území a premiér chtěl svěřit vedení bojů hrdinovi napoleonských válek Wellingtonovi, ten ale odmítl. "Vzhledem ke stavu válečných operací vás nic nezmocňuje žádat území," odpověděl navíc vévoda.

K uzavření míru pomohlo i to, že po porážce Napoleona Britové neměli důvod udržovat embarga a hledat dezertéry kvůli zaplnění posádek lodí.

Obě strany nakonec na Štědrý den 1814 podepsaly mírovou smlouvu, která se na bojiště dostala se zpožděním. Svým způsobem za to mohl být vděčný generál Andrew Jackson, protože jeho vítězství u New Orleansu mu vyneslo nesmírnou popularitu a o něco později i prezidentský úřad.

Historici se přiklánějí k tomu, že válka měla více vítězů. Američanům se sice nepovedlo dobýt Kanadu, vzali ale Britům chuť k boji a otevřeli si cestu ke kolonizaci jihu a západu. Úspěch u New Orleansu probudil vlnu vlastenectví a sebedůvěry.

Jediným skutečným poraženým byli indiáni. Z války vyšli na okraji britského zájmu a cesta ke kolonizaci nitra kontinentu byla volná.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Najdete na iDNES.cz