Drůbež z unie Česko nechce

  • 4
Čeští veterináři zareagovali na zjištění britských kolegů, že v některém kuřecím mase jsou hovězí proteiny a hrozí BSE. Státní veterinární správa od 11. července až do odvolání zakázala dovoz kuřat ze zemí Evropské unie. Proteiny v mase odhalili britští odborníci díky nejnovějším genetickým technikám. O problému věděli už pět let.

Proteiny do kuřat tajně přidávají podle deníku The Guardian chovatelé kvůli většímu zisku. Drůbeží kůže pak absorbuje víc vody a kuře se zdá větší a víc váží.

Hovězí proteiny byly ve Velké Británii zjištěny v kuřatech dovezených z Nizozemska. Do Česka se podle Státní veterinární správy drůbeží maso z Nizozemska už nedováží.

Naposledy se odtud kuřecí dovezlo koncem února. "Není známo, že by toto maso pocházelo od tří firem, které tuto metodu použití hovězího proteinu aplikovaly," dodává zpráva Státní veterinární správy.

Ve středu se šéf českých veterinářů Josef Holejšovský obrátí na své kolegy v členských státech EU s tím, aby deklarovali, zda se v jejich zemích tato metoda používá, či nikoli a na zákaldě toho bude zákaz popřípadě modifikován. 

V Česku se hovězí proteinu do jatečných těl kuřat přidávat nesmí.

Z kuřat na britských talířích hrozí BSE
The Guardian tvrdí, že Britové stále konzumují množství kuřat, do nichž byly v Nizozemsku injekcemi vpraveny hovězí bílkoviny. Z nich přitom hrozí nákaza nemocí šílených krav (bovinní spongiformní encefalopatií, BSE).

Metodou byla v Nizozemsku před vývozem zpracovávána kuřata dovážená z Thajska a Brazílie.

"Upravená" kuřata distribuovaly nizozemské firmy Lelie, Vrieskoop a Kippenhof. Zástupce Lelie přiznal, že proteiny používané pro úpravu kuřecího masa, jsou hovězího původu, ale zdůraznil, že maso před expedicí prošlo nizozemskou státní kontrolou. Produkty distribuované touto firmou obsahovaly rovněž vepřové proteiny.

Zástupce Vrieskoopu prohlásil, že neví, jak se hovězí proteiny do kuřat dostaly, a domnívá se, že to musí souviset s krmením, které dostávala v Brazílii. Tento podnik, který prodává v Británii velmi populární kuřata Duke, prý výrobky upravuje jen proteiny získanými z kuřecí kůže, protože jinak by se kůže prodávaných kusů zcela odvodnila. Kuřata Duke jsou stále na trhu a dodávají se do školních kantýn.

Z Kippenhofu se zatím nikdo nevyjádřil.

Z Nizozemska dovážená kuřata se v Británii používají většinou pro přípravu jídel v restauracích, klubech a kantýnách. Nakupují je i výrobci kuřecích jídel, jež byla zřejmě distribuována ve školách.

Irská kontrolní agentura už prodej v Nizozemsku upravených kuřat zakázala. Britové ale totéž zboží zatím z trhu nestáhli.

Komisař Evropské unie pro zdravotnictví a ochranu spotřebitelů David Byrne k tomu řekl, že získá-li víc důkazů o podvodu, zahájí proti Nizozemcům řízení.

Co je BSE

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video