Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drtinová: Politici si na mě stěžovali ve velkém už za Balvína

  4:00aktualizováno  4:00
Moderátorka Daniela Drtinová má za sebou týden plný turbulencí. Česká televize ji náhle odvolala z Událostí, komentářů. Podle odborů na politickou zakázku. Drtinová v rozhovoru pro iDNES.cz uvedla, že zvažovala odchod z České televize. Popsala i to, že už v minulosti si na ni politici stěžovali ve velkém. Nakonec v ČT zůstává a bude moderovat pořad Interview Daniely Drtinové.

Televizní moderátorka Daniela Drtinová | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Váš odchod z Události, komentářů byl nedobrovolný. Proč jste se rozhodla, že po takové zkušenosti v ČT zůstanete?
Protože jsem byla ujištěna generálním ředitelem Petrem Dvořákem, že mám nadále důvěru vedení ČT, a že pořad Interview DD bude politicky cílený a bude analyticko-kritický. Důležité v mém rozhodování bylo i to, že vedení počítá s tím, že pořad bude vhodným způsobem zakomponován do volebního vysílání.

Nevadilo vám ani to, že před prezidentskou volbou jste právě v Interview nemohla vést rozhovory, že jste prostě vypadla ze směn?
To byl jeden z důvodů, který právě ve mně vyvolával pochybnosti, že bych se v Interview DD mohla věnovat "vysoké politice." 

ČT málem přišla o Drtinovou

Vedení ČT odvolání moderátorky Událostí, komentářů příliš nerozmazávala, jenže pak to udělaly odbory televize. Ty poukázaly na to, že Drtinovou vedení ČT stáhlo narychlo na základě tlaků od politiků. Spekulovalo se, že poslední kapkou bylo to, že s ní nebyl spokojený bývalý ředitel ČT a současný ministr kultury Jiří Balvín. ČT pak narychlo oznamovala, že má pro Drtinovou jinou exkluzivní nabídku - Interview Daniely Drtinové, novou podobu současné Interview ČT 24. Jenže to má nižší sledovanost než Události, komentáře. Navíc televize z nich Drtinovou stáhla dřív, než ji vůbec s novou rolí seznámila.

Co hrálo největší roli v tom, že jste nakonec přijala nabídku moderovat jen Interview?
Ráda předám žezlo nadějnýma mladým novinářům z redakce. Lukáše Dolanského za schopného moderátora považuji a přeji mu hodně úspěchů. Události, komentáře mají skvělý a vysoce profesionální tým.

Jaké jste měla podmínky pro přijetí takové nabídky? 
Za nejdůležitější jsem považovala to, že Interview DD bude mít dramaturga. Pořad bude editován a dramaturgován v synergii Události, komentáře a stávající Interview ČT24. Jen dostane mé jméno. Rádi bychom, aby to byla taková dceřiná buňka Událostí, komentářů. Ale ve spolupráci se stávajícím týmem Interview ČT24. 

Řekl vám ředitel ČT či někdo jiný, proč konkrétně jste v Událostech komentářích skončila?
Chtěli změnu. To je pochopitelné a logické. Jsem loajální k manažerům a ještě víc ke značce ČT. Jen se to mělo lépe vykomunikovat.

Souviselo to s Jiřím Balvínem?
Jiří Balvín mi volal a přísahal, že nikomu netelefonoval.  A já mu věřím, že nikam nevolal, byl přesvědčivý. Ale signály, že se mu vysílání ČT24  ke kauze Burian nelíbilo, ty vysílal.  A někdy i tohle stačí. Nevím, kdo kde kam volá, ale sám Jiří Balvín mi potvrdil, že když byl generálním ředitelem, tak si na mě politici stěžovali ve velkém. Tlaky na mé odvolání byly podle něj jedny z nejsilnějších. A že on je nevyslyšel. A to je pravda. 

Kvůli vašemu odvolání Petru Dvořákovi psali Martin Veselovský, Jan Ouředník, Jan Rozkošný a vyjádřila se i Pavlína Kvapilová. Jak jste tuto podporu vnímala? 
Pokud by se za mě nepostavili, troufám si říct, že žádná diskuse by se nekonala. Za to jim patří velký dík. Protože jen díky nim, a taky kroku odborů, se nastartovala vnitřní diskuse. Jde o to víc mluvit o editoriální politice, víc mluvit s redaktory o tom, co se v redakci děje, jak všichni naplňujeme poslání veřejné služby. O mě vlastně už od jisté chvíle vůbec nešlo. Doufám, že to tak vedení ČT vezme, že všichni ti lidé se s velkou mírou osobní statečnosti postavili za princip. Samozřejmě, že hodně riskovali.

Zvažovala jste kvůli tomu všemu případný odchod z televize? 
Ano, i to byla jedna z variant.

Je podle vás Daniela Drtinová dobrá moderátorka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 8614
NE 1782


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....Najdete na iDNES.cz