Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drogy v Praze: děti je bez problémů dostanou i ve škole

  17:53aktualizováno  17:53
Praha - Na každé druhé škole v Praze lze bez potíží sehnat drogy. Vyplývá to z průzkumů hygienické stanice hlavního města. Situace je o to horší, že první zkušenost s drogou mají údajně děti už v páté třídě základní školy. Drogy pak podle studie okusila téměř polovina mladých lidí ve věku od 14 do 19 let. Svoji první drogu dostalo bezmála 80 procent mladých lidí od přátel, spolužáků nebo si ji vzalo v partě.

Sourozenci poskytli první drogu 2,52 procentům a cizí osoby 1,05 procentům uživatelů. Volně doma získalo poprvé drogu 4,62 procenta z nich. Jen 3,36 procenta uživatelů si první drogu sama koupila.

"Varující je i to, že se množí případy jedenáctiletých dětí, kteří už mají za sebou nějakou zkušenost s drogou," uvedl Vladimír Polanecký z Hygienické stanice hlavního města.

Ve srovnání se státy západní Evropy začínají v Česku mladí lidé s drogami až o pět let dříve. Podle pražských hygieniků tu selhává primární prevence a s výchovnými procesy by se mělo začít už na základních školách. Na vyšších stupních škol se studenti mohou účastnit besed s protidrogovými koordinátory, ale většinou nemají zájem.

Situace v České republice

Podle rozsáhlé studie, kterou provedla na jaře Hygienická služba ČR na středních školách a učilištích, užilo alespoň jednou v životě drogu 47,6 procenta lidí ve věku 14 až 19 let. To je o 6,4 procenta více než před třemi lety.

Zkušenosti s drogami mají nejvíce mladí lidé v Praze, kde ji užilo 52,9 procenta respondentů. Celorepublikový průměr přesahuje i jižní Morava a západní Čechy, kde drogu užilo 49,3 respektive 48,9 procenta účastníků šetření.

Proti roku 1994 má zkušenost s marihuanou o 43 procent respondentů více, u LSD činí nárůst 45 procent, u pervitinu 143 procent, kokainu 43 procent a u heroinu dokonce 167 procent. Naprostá většina dotázaných (81,9 procenta), kteří mají zkušenost s drogou, užila poprvé konopné drogy. Pilulky společně s alkoholem užilo poprvé 4,31 procenta, sedativa a tišící prášky byly první drogou pro 3,88 procenta a těkavé látky pro 1,51 procenta z nich.

Jen loni se drogově závislými stalo v ČR na 4000 dětí, což je nejvíce za posledních pět let. "Droga se stává společenskou záležitostí, objevuje se na večírcích, diskotékách. Mimořádně závažné je, že ji děti získávají často i ve škole, cestou do školy nebo na školních výletech," uvádějí autoři studie. Při injekčním užívání drog si mladí lidé uvědomují jen některá rizika, například vědí o přenosu viru HIV nebo jiných infekcí, méně už vědí o nebezpečí hepatitidy.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz