Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drogy se městem šíří do škol

  12:38aktualizováno  12:38
Praha - Drogy se v Praze dostávají ke stále mladším dětem. Preventivní programy zatím příliš nezabírají. Magistrát letos vyčlenil téměř dvanáct a půl milionu korun na protidrogovou prevenci. To však ještě neznamená, že se situace zlepší. Stejnou částku totiž nedává poprvé.

Loni touto dobou neměl přehled, kde skončila obdobná částka věnovaná do této oblasti v roce 2000.

"Jednalo se o některé rozjeté věci. Některé organizace je nedotáhly do konce, ale vše jsme napravili a už provádíme kontroly," vysvětlovala v úterý problémy hlavní protidrogová koordinátorka města Nina Janyšková.

Letos město rozdělí mezi osmašedesát nejrůznějších projektů celkem 12 446 000 korun. A chce si lépe ohlídat, jak s penězi kdo naloží. Dostanou je hlavně organizace, které nabízejí dětem nejen různý program jako prevenci, ale i ty, které už pracují se závislými.

Podle primátora Pavla Béma si Praha proslulá bohatou pouliční nabídkou drog nemůže dovolit pouze tvrdá represivní opatření. "Musíme i předcházet užívání drog dětmi a dospívajícími a zaměřit se na léčení," odůvodnil systém rozdělování městských peněz.

Odborníci krok magistrátu vítají. Nejrizikovější skupinou jsou podle nich žáci osmých a devátých tříd základních škol a na ně prý může dobrá prevence zabrat.

Podle Jiřího Presla, ředitele jedné z příspěvkových organizací Drop in, však magistrátu každoročně velmi dlouho trvá, než peníze skutečně rozdělí. "Každý rok jsme postaveni před otázku, jak přežít první měsíce roku," postěžoval si Presl.

Drogy se v Praze kupují přes mobily
Praha je v České republice jako velkoměsto specifickým místem distribuce drog. Může za to větší výběr nelegálních omamných látek, anonymita těch, kteří drogy berou, ale i prodávají, i více peněz mezi lidmi.

DROGY ROZŠÍŘENÉ V METROPOLI

Marihuana
V malém množství je považována za povzbuzující až stimulující. Může však také způsobovat pocit na zvracení, mírné halucinace, strach až paranoiu. Je rostlinného původu, obvykle se kouří, může se připravit i formou jídla nebo nápoje.

Extáze
Takzvaná taneční droga způsobuje uvolněný a euforický stav či pocit porozumění ostatním. Chemicky je příbuzná s pervitinem a má některé jeho vlastnosti, užívá se ve formě tablety. Po odeznění mají někteří lidé stavy sklíčenosti až deprese.

LSD (trip)
Zkušenost s touto drogou se běžně popisuje jako trip neboli výlet. Pro někoho je to hluboký a mystický zážitek, pro jiné může být stav děsivý. Halucinogenní droga, zpravidla se nabízí nasáknutá v kouscích papíru. Může zpětně vyvolat i návaly paniky.

Speed (péčko)
Stimulační droga způsobující ostražitost, sebedůvěru a zvyšující vytrvalost. Vzniká však potřeba zvyšovat dávku, a tím i riziko předávkování. Je možné ho polknout, šňupat, kouřit nebo užít injekčně. Při odeznívání se objevuje únava, letargie, deprivace.

Nejrozšířenější drogou v metropoli zůstává podle odborníků na pražskou drogovou scénu stále marihuana. Velmi rozšířená je také takzvaná rekreační droga extáze, ovšem ne na klasickém trhu "pouličních feťáků". Tam stále bojují o vedení heroin s pervitinem.

Na dealery i narkomany si lidé stěžovali například na Karlově náměstí. V parku se však podařilo jejich působení výrazně omezit, cestami mezi stromy i za tmy projíždějí hlídky městské policie. K oblíbeným místům se také zařadilo okolí Tylova náměstí u zastávky I. P. Pavlova, prostory u stanice metra Národní třída či podchod v Jindřišské ulici u Václavského náměstí.

V úterý ráno například zastavil muž ve Vrchlického sadech strážníky s tím, že mu tam neznámá dvojice nabídla k prodeji drogu zabalenou v takzvaném psaníčku. Strážníkům se oba dealery podařilo při útěku zadržet.

Presl zkušenosti policistů potvrzuje. Prodej drog se v metropoli domlouvá především pomocí mobilních telefonů. "Distribuce je od té doby, co se začalo tlačit na trestnost držení, daleko skrytější. Ovšem obchoduje se stejně."

Organizace Drop In má kolem třiceti pracovníků a nabízí nízkoprahové centrum pro narkomany z ulice, streetworking, centrum následné péče a od konce loňského roku už na dvou místech v metropoli i metadonový program. Obdobně v metropoli fungují například Sananim nebo Prev-centrum v Praze 6.

V druhé polovině tohoto roku chce primátor Pavel Bém předložit novou strategii. Ta se bude zabývat především primární prevencí, která podle něj v současné době není v Praze zabezpečena.

Jedním z hlavních míst, které je spojeno s prodejem drog, jsou prostory u stanice metra Národní třída.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz