V Česku roste počet předávkovaných drogami, na vzestupu je morfin

  11:12aktualizováno  11:12
Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo oxykodon. Jako další hlavní problémovou drogu výroční zpráva označuje pervitin. Meziročně také přibylo předávkovaných. Zprávu v pátek zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti při Úřadu vlády.
Pervitin

Pervitin | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V loňském roce bylo z oddělení soudního lékařství hlášeno 42 případů předávkování nelegálními drogami a těkavými látkami. V roce 2016 to bylo 32 případů. Opioidy, u nichž je meziroční nárůst nejvyšší, se loni předávkovalo 27 osob a o rok dříve 15. Na nárůstu se podílí zejména drogy fentanyl, morfin a kodein.

Jako opioidy se označují drogy vyrobené ze šťávy z makovic nebo uměle vyrobených látek se stejným účinkem. Opioidními analgetiky jsou látky užívané v lékařství ke tlumení bolesti. Závislost na nich patří k nejzávažnějším, léčí se i substitucí za látky s bezpečnějším způsobem užití než je injekční. 

Podle zprávy dosahuje počet problémových uživatelů pervitinu a opiátů přibližně 48 tisíc osob, z toho pervitinu 35 tisíc osob a 13 tisíc uživatelů opioidů. V roce 2015 to bylo 46 900. V ČR je jako problémové užívání drog označováno dlouhodobé nebo pravidelné užívaní pervitinu a opioidů a injekční užívání jakékoliv drogy.

Nedostatečná prevence

„Nárůst uživatelů opioidů může souviset s tím, že se léčivé přípravky s obsahem buprenorfinu dostávají na nelegální trh a tím narůstá i počet injekčních prvouživatelů buprenorfinu,“ uvedla k výsledkům výroční zprávy národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Dalším problémem je podle Vedralové přetrvávající nedostupnost kvalitních preventivních programů. „Teoreticky máme systém prevence dobře nastaven, ale chybí nám zavedení do praxe,“ uvedla. Podle zprávy je přibližně sedmdesát procent problémových uživatelů pervitinu a opioidů v kontaktu s adiktologickými programy.

„Nejvyšší počet problémových uživatelů drog je tradičně v Praze a v Ústeckém kraji, tedy současně v oblastech s vysokým výskytem problémových uživatelů opioidů. Situace v oblasti zdravotních důsledků užívání drog, tzn. výskyt infekčních nemocí jako HIV/AIDS a virových hepatitid, zůstává relativně příznivá,“ uvedl ke zprávě vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

O 186 milionů korun více

Zkušenost s užitím nelegální drogy uvedla více než třetina populace (31,2–38,3 procent) ve věku mezi 15 a 64 lety. Nejčastěji šlo o konopné látky (28,6–36,9 procent), extázi (4,3–5,8 procent), halucinogenní houby (4,4–4,7 procent) a pervitin (2,1–3,3 procent). Zkušenost s užitím nelegálních drog uváděli nejčastěji muži ve věku 15 až 34 let.

Výdaje státního rozpočtu na protidrogovou politiku se meziročně zvýšily o 186 milionů korun na 1,75 miliardy. K nejvyššímu nárůstu výdajů došlo u policie.

Zvýšily se však i výdaje zdravotních pojišťoven. V roce 2016 činily 1818 milionů korun - o více než sto milionů víc, než v roce 2015 (1707 milionů korun). „Na léčbu poruch způsobených alkoholem z toho bylo vydáno 1218 milionů korun a na léčbu poruch způsobených ostatními drogami 600 milionů korun,“ uvádí zpráva.

Regulace pseudoefedrinu

Minulý rok bylo také odhaleno 305 pěstíren konopí. To je o šest více než v roce 2016. „Více než polovinu tvořily malé domácí pěstírny s počtem rostlin do 50 kusů,“ stojí ve zprávě. Podíl velkopěstíren s více než 500 rostlinami se naopak snižuje.  

„V roce 2017 zajistily represivní orgány 1094 kilogramů marihuany, 54,4 tisíc rostlin konopí a 9,1 kilogramů hašiše,“ pokračuje zpráva. Při velkoprodukci se konopí nepěstuje na jednom místě, ale ve víc objektech. Většinou jsou to rodinné domy, byty či haly. Droga pak většinou směřuje na domácí trh.

Pervitin se podle zprávy většinou vyrábí v malých varnách. Minulý rok jich policisté odhalili 264, pervitinu zabavili celkem 93,3 kilogramů. Na velkoprodukci drogy i velkopěstování konopí se významně podílejí vietnamské organizované skupiny.

Pokračoval trend přesunu výroby pervitinu do Polska, ale i do Německa a Nizozemska. Jako kurýři při pašování surovin slouží hlavně najatí Češi, Slováci a Němci. Droga se pak vyvážela do Německa, Rakouska, Francie, Norska a Švédska.

Hlavní surovinou pro výrobu pervitinu je pseudoefedrin z léků. Jejich výdej se v Česku reguluje od roku 2009. Loni lékárny vydaly 357 000 balení léčiv, to je přes sedm milionů tablet. Je to zatím vůbec nejnižší vydaný počet. Do roku 2015 se léky vozily hlavně z Polska. Poté, co severní soused přikročil k regulaci, se trasy změnily. „Hlavní zdroj pro výrobu pervitinu představují léčiva vyrobená v Turecku. Do Česka se dostávají přes Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko a Polsko,“ uvádí zpráva. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Policejní razie v Diamu. Důvod zátahu NCOZ tají, může jít o lithium

Neutralizační a dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují ve státním podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem....

Není podstatné, že nerozumíte. Volič mi rozumí, říká lídr ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala.

Rok 2018 přinesl ODS vítězství v senátních volbách a post předsedy horní komory. Pokud bychom nepočítali Piráty, je...

ANO ochránilo Ťoka před grilováním za D1. Pohrdání občany, míní opozice

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Hnutí ANO se rozhodlo, že ochrání svého ministra dopravy Dana Ťoka před „grilováním“ poslanců kvůli kolabující dálnici...

Najdete na iDNES.cz