Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drobil: Pokud se můj poradce zbláznil, nenesu za to odpovědnost

  12:14aktualizováno  12:14
Ani na vteřinu mě nenapadlo, že by předmětem nahrávky byla korupce, tvrdí ministr životního prostředí Pavel Drobil. Šéfovi SFŽP za zničení nahrávky prý místo náměstka nenabízel. "Žiju v jiném světě, nahrávat si své spolupracovníky je pro mě za hranicí lidské hygieny," dodává místopředseda ODS.

Drobil | foto: iDNES.cz

Pane ministře, Martin Knetig je váš placený poradce?
Na začátku byl neformální poradce. Pak jsem mu řekl, že jestli se mnou chce spolupracovat, chci vztah zformalizovat. Dal jsem k tomu pokyn.

Knetig na nahrávce schůzky s ředitelem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem v podstatě vysvětluje, že na ten fond jste ho delegoval proto, aby z něj vyváděl peníze.
To si děláte legraci, ne?

Pojďme od začátku. Knetig řekl Michálkovi: "V rámci politiky je tý špíny strašný množství, ale strašný. A to, co jsem zažil v Lesích (Lesy ČR) vedle Pavla, kde fakt, ale opravdu to byly krádeže za bílýho dne. Člověk, když udělá aspoň něco, tak významně pomůže."
Já vím, ale teď musíte říct, krádeže koho a kde?

Na to se právě chceme zeptat.
A teď už mám pocit, že je to mimo jakoukoli hranu. To se budete muset zeptat pana Knetiga, proč to říká. Já nemůžu odpovídat za každého, kdo chodí po trhu a něco vykládá. Já jsem tam žádnou krádež za bílého dne nezažil. Pokud jde o Lesy ČR, ze své funkce předsedy dozorčí rady jsem chtěl rychle odejít. Pan Knetig z Lesů ČR odešel v okamžiku, kdy jsme si oba dva řekli, že není absolutně žádná šance, aby tady předseda dozorčí rady cokoli ovlivnil.

Pojďme dál. Knetig: "A pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být prostě premiérem, tak on bez toho, že pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze, to znamená, aby jinými slovy ta strana mohla být dál. Jinými slovy: Opravdu je to loupež za bílého dne."
Pokud se Knetig zbláznil, hrál si na nějakého Jamese Bonda a vykládal takové věci, tak já absolutně nemůžu nést odpovědnost. Knetiga jsem pověřil pouze problematikou emisních povolenek a transformací Státního fondu životního prostředí na Zelenou banku.

Váš blízký spolupracovník nutí ředitele fondu životního prostředí, aby z fondu vyváděl peníze.
To je absurdní, z fondu nemůžete vyvést žádné peníze. Jako ministr jsem zadal, aby se udělala transparentní metodika, kde ukládáme volné peníze.

Pověřil jste Martina Knetiga, aby řídil Libora Michálka?
Ne.

Proč jste na schůzce s Liborem Michálkem hrozil, že když se nebude scházet s Knetigem, tak ho vyměníte?
Součástí rozhovoru bylo, že poslední dva měsíce vázla má komunikace s Michálkem. On se zabejčil a nezvládal na fondu dělat více projektů najednou. Nezvládl třeba projekt Zelená úsporám.

Ale o tom jste na té schůzce nemluvil. Tam říkáte, že je skvělý odborník.
Z hlediska odbornosti jsem řekl, že je dobrý. Ale vytkl jsem mu problémy v komunikaci. Já téměř odmítám dál pokračovat v rozhovoru, pokud vy mě konfrontujete s tím, že si podřízený nahrává schůzku se svým ministrem.

Drobil o nahrávce

Nevěděl jsem, co je předmětem nahrávky. Já jsem si mohl myslet, že se baví o holkách.

Ředitel Michálek vás na schůzce upozornil, že existuje nahrávka, a že pokud budou vaši lidé na fondu pokračovat, bojí se trestního stíhání. Popsal vám, že se chystá manipulace výběrového řízení na právnické služby za 80 milionů. Vy jste řekl, že takovou blbostí se vůbec nebudete zabývat...
Protože je to jeho kompetence, to se na mě nezlobte.

Jak to, že jste se o obsah nahrávky vůbec nezajímal a radil jste Michálkovi, ať ji zničí? A ještě jste za to Michálkovi nabídl místo náměstka?
Nenabízel jsem místo náměstka výměnou za zničení nahrávky! Michálkovi jsem řekl: Podle mě nejlepší varianta je, že dojde k narovnání vztahů s pány Knetigem a Fibingrem. Pokud se to nepodaří, tak vzhledem k tomu, že vás považuju za velkého odborníka, nabízím vám, abyste mi šel dělat náměstka pro státní správu. Řekl jsem: Neumím si představit variantu obnovení důvěry, pokud bude na stole nějaká nahrávka. Žiju v jiném světě. Nahrávat si své spolupracovníky je pro mě za hranicí jakékoli lidské hygieny.

Proč jste se nezajímal o obsah nahrávky, když vám Michálek řekl, že se na fondu možná dějí kriminální korupční činy?
Mě ani na vteřinu nemohlo napadnout, že předmětem té nahrávky je něco takového. Já jsem si mohl myslet, že se baví o holkách. Michálek mi neříkal o zmanipulované zakázce, to si fakt nepamatuju, to se na mě nezlobte.

Říkal.
Když na mě vybafne jednu informaci, tak jsem ji mohl přehlédnout. Měli jsme schůzku v mé poslanecké kanceláři, já jsem se musel dívat na televizi a sledovat, jestli mám jít hlasovat, jestli mám něco řešit, měl jsem naplánovány nějaké schůzky v Aktech (místnost ve Sněmovně), takže mohla být ovlivněna i moje pozornost.

Udělal jste nějakou chybu?
Ano. Pokud je pravdivá nahrávka mezi panem Michálkem a Knetigem, tak pak jsem udělal chybu, že jsem dal důvěru člověku, který ji zklamal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...Najdete na iDNES.cz