Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drobil mění životní prostředí. Je slabý ideolog, ale může uspět, slyší

  11:50aktualizováno  13:30
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS obrátil resort naruby. Když představoval své priority, zmínil, že chce úřad odideologizovat a zprofesionalizovat. Narážel tak především na otázku ochrany klimatu a svého předchůdce Martina Bursíka. Ten Drobila považuje za slabého. Další bývalý ministr Jan Dusík mu dává šanci.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil | foto: ČTK

Drobil teď chce podporovat výstavbu obchvatů a dálnic nebo například rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Naopak solárním a větrným elektrárnám hrozí za jeho úřadování stopka. To bylo za předchozích ministrů, především Martina Bursíka, nemyslitelné.

Drobil tak pokračuje v krocích své předchůdkyně Rut Bízkové, která po příchodu do funkce letos na jaře zrušila na ministerstvu sekci ochrany klimatu. Tu založil před čtyřmi lety právě exministr Martin Bursík ze Strany zelených.

"Agenda Sekce ochrany klimatu byla převedena a zařazena do Sekce technické ochrany životního prostředí, a protože se takové uspořádání osvědčilo, zůstane zachované," vzkázal ministr Drobil.

Naznačil tak, že žádná mimořádná priorita se ochraně klimatu dávat nebude. Nově se ministr soustředí spíše na adaptaci na změnu klimatu než na zmírnění jejích dopadů. Zájmy Evropské unie, která chce emise ještě snižovat, totiž podle něj srážejí konkurenceschopnost české ekonomiky.

Ideologický Bursík a ideologický Drobil

Drobilova současná náměstkyně a exministryně Rut Bízková dříve uvedla, že Bursíkův tlak na ochranu klimatu se dal vnímat jako ideologický. "Když je prioritou boj proti klimatu bez ohledu na dopady na českou ekonomiku, pak je to ideologizace," řekla.

"Ministr Drobil má potřebu vymezovat se proti mně a zeleným. Hovoří o odideologizaci ministerstva, avšak sám ho ideologizuje," reagoval Martin Bursík v Lidových novinách a narážel přitom na to, že jako jednu z prvních změn na ministerstvu zavedl Drobil formální oblečení.

MARTIN BURSÍK

Martin Bursík

"Priority ministerstva životního prostředí, které byly dříve nastaveny, ministr Drobil prosadit nechce. Oslabí resort a rádoby populárně vyjde vstříc průmyslu, ale ve skutečnosti jej oslabí. Když nepůjde vstříc modernizaci a inovacím, průmysl přestane být konkurenceschopným."

Za Bursíka bylo ministerstvo životního prostředí pro průmyslníky obávanou institucí, nyní si podle všeho budou firmy s ministerstvem rozumět.

"Ministr Drobil není v otázce životního prostředí expert. Neorientuje se v oblasti. Bude chválen za to, že je slabý. Až příliš jde na ruku těm průmyslovým odvětvím, která nejsou ochotna se modernizovat. Dojde ke zhoršení kvality ochrany životního prostředí," dodal Bursík.

Mikronésie nemá do rekonstrukce Prunéřova co mluvit

Ideologicky se podle Drobila zachovalo ministerstvo také za ministra Jana Dusíka, který z čela resortu odstoupil poté, co odmítl rozhodnout o modernizaci hnědouhelné elektrárny Prunéřov II. Rekonstrukci energetickému gigantu ČEZ schválila až ministryně Bízková, která pro společnost dříve pracovala.

"Dopady klimatu v Mikronésii mě zajímají, pokud nenarušují práci v České republice," reagoval Drobil na to, že ministr Dusík, nominovaný zelenými, se při rozhodování o rekonstrukci zabýval i připomínkami od tichomořského státu.

"Prunéřov zdaleka není jen o Mikronésii vs. České republice, ale vůbec o ochraně klimatu oproti ostatním složkám životního prostředí. Opatření, která se mají dělat, tak musí mít určitou proporcionalitu. Možná vidí pan ministr proporce jinde, než jsem je viděl já," reagoval úřednický exministr a současný externí poradce ministra Jan Dusík.

Dodal, že se snažil, aby rekonstrukce Prunéřova proběhla, protože současný stav elektrárny je pro ovzduší rizikový. "Kdežto třeba Strana zelených nebo některé další organizace tvrdily, že žádná rekonstrukce proběhnout nemá. Je to o vyvážení toho, kde stojí ochrana klimatu vůči zbytku ochrany životního prostředí a jaké náklady jsou přiměřené - v tom bychom se možná s panem ministrem lišili," reagoval Dusík.

Na klima se adaptujeme

Současný ministr Drobil redakci iDNES.cz potvrdil, že se chce více soustředit na adaptaci na negativní dopady změn klimatu v České republice.

"Ministr podporuje rychlé nalezení nové mezinárodní globální dohody o ochraně klimatu, která by pomohla přizpůsobit se globálním změnám i v nejzranitelnějších rozvojových zemích, mezi které patří bezesporu i Mikronésie. Především se však chce věnovat ochraně klimatu na úrovni České republiky a soustředit se na posílení adaptačních opatření na negativní dopady změny klimatu v naší republice," uvedla ředitelka odboru vnějších vztahů ministerstva Ilona Chalupská.

JAN DUSÍK

Ministr životního prostředí Jan Dusík.

"Četl jsem koaliční smlouvu, ještě ne programové prohlášení vlády. Řada pozitivních věcí na ministerstvu životního prostředí pokračuje. Je to například zákon o ovzduší, zákon o odpadech či řešení zemědělského půdního fondu. Já budu doufat, že pan ministr uspěje v tomto obhajování ekologické agendy."

"Ta adaptace se musí dělat současně s mitigací klimatických změn (zmírňování - pozn. red), nelze se soustředit jen na jednu věc. Každopádně děláme kroky, jako je třeba program úspor energií a obnovitelných zdrojů, které budou dál pokračovat i za pana ministra Drobila. Není to tak, že bychom jakoukoli mitigaci přestali dělat a věnovali se pouze adaptaci," vysvětlil Dusík.

"O emisích nic neví"

Drobil chce ulevit především malým a středním podnikům, v regulaci emisí chce zohlednit množství vypouštěných látek. Podle Bursíka Drobil neví, o čem mluví. "Nejde o to, kolik objemu emisí kdo vyprodukuje, ale o jaké typy znečišťujících látek se jedná. Tenhle detail již panu ministrovi utekl," poznamenal v LN Bursík.

Ministerstvo nyní připravuje Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách České republiky. "Určitě budeme diskutovat o sbližování a koherenci všech připravovaných strategických politik ČR, které se týkají budoucího energetického mixu, a tím i celkových emisí skleníkových plynů. Jde především o státní energetickou koncepci, surovinovou politiku ČR, státní politiku životního prostředí a také politiku ochrany klimatu. Teprve potom se ukáže, co je pro nás účinné a efektivní a co se jeví jako neúčinné a zbytečné," vzkázala Chalupská.

EMISE A ZÁVAZEK EU

EU se zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent. Dala si podmínku, že i ostatní průmyslové země se budou více snažit. Proti přijetí závazku byly Itálie, Polsko, Maďarsko a Rakousko, které tvrdí, že snížením emisí o 20 procent již EU udělala dost.
České podniky zatím mají emisní povolenky zdarma a energetická společnost ČEZ na nich loni vydělala 305 milionů korun, v roce 2008 téměř dvě miliardy korun a v roce 2006 tři miliardy korun.
Na dosavadním obchodu s povolenkami vydělala i celá ČR, mohla totiž prodat volné kredity za oxid uhličitý nevypuštěný v 90. letech, na konto Státního fondu životního prostředí se tak dostalo zhruba 18 miliard korun.

Zdroj: ČTKHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz