15,5 metrů vysoká vrata, která japonskou vesničku Fudai zachránila před ničivým tsunami

15,5 metrů vysoká vrata, která japonskou vesničku Fudai zachránila před ničivým tsunami | foto: AP

Dříve vysmívaná vysoká zeď ochránila japonské městečko před tsunami

  • 111
Uprostřed trosek, v něž se po ničivém zemětřesení a následném tsunami proměnilo severovýchodní pobřeží Japonska, stojí nedotčené městečko Fudai. Nejenže se nezřítil žádný z jeho domů, ale většiny z nich se voda ani nedotkla.

Zařídil to bývalý místní starosta, který před lety nechal postavit 15,5 metrů vysoká vrata na ochranu před povodní.

Městečko vklíněné mezi kopce za zátokou má 3000 obyvatel. Za své životy teď vděčí bývalému starostovi, který zažil ve svém životě jiné ničivé tsunami a rozhodl se Fudai před podobnou zkázou ochránit.

Výpust postavená mezi kopci vysoká 15,5 metru se stavěla přes deset let a v dnešní měně přišla na 30 milionů dolarů, tedy 513 milionů korun. "Bylo to drahé, ale Fudai by bez toho bylo zničeno," říká rybář Satoši Kaneko. Tsunami ho sice připravilo o živobytí, ale rodina je v pořádku a dům zůstal nedotčen.

V 70. letech byl projekt kritizován jako plýtvání penězi. Výpust i stejně vysoká ochranná zeď za přístavištěm ale občany Fudai zachránila před osudem 25 tisíc mrtvých a pohřešovaných Japonců. "Ať se na to podíváte jakkoli, účinnost té bariéry je ohromující," konstatoval současný starosta obce Hiroši Fukawatari.

Nižší zátarasy tsunami nezabránily

Betonovými valy byla chráněna i města severně a jižně od Fudai, ale žádná ze staveb nebyla tak vysoká jako ta kolem Fudai. Například město Taró se díky desetimetrové zdi postavené přes zátoku v délce 2,5 kilometru považovalo za pevnost. Proti tsunami 11. března ale nemělo šanci.

Zachránce Kotaku Wamura

Zachráncem lidí z Fudai je Kotaku Wamura. Na politiku se dal těsně po 2. světové válce a mandát starosty obhájil desetkrát. V čele obce stál do roku 1987. Wamura zemřel v roce 1997, když mu bylo 88 let. Od zemětřesení chodí lidé z města k jeho hrobu a uctívají jeho památku.

I ve Fudai voda vystoupala do výšky 20 metrů, jak je vidět ze značení. Část oceánské vody se tedy musela převalit přes zábrany i tam, ale nebylo jí mnoho a způsobila jen minimální škody. Hlavní sílu absorbovala zábrana. Přirozenou překážkou byly také svahy dvou kopců, mezi něž byla výpust vystavěna.

Fudai leží 510 kilometrů severně od Tokia a je závislé na moři. Žijí z něj rybáři a pláže v okolí každoročně lákají turisty. Tehdejší starosta Kotaku Wamura ale věděl, jak rychle se moře může proti člověku obrátit. Věděl o silných zemětřeseních a záplavových vlnách, které v letech 1896 a 1933 srovnaly se zemí severovýchodní pobřeží. Ve Fudai při nich byly zničeny stovky domů a o život přišlo 439 lidí.

"Neměl jsem slov, když jsem se díval na vyproštěná těla," napsal Wamura o zemětřesení z roku 1933 ve své knize věnované Fudai s názvem Čtyřicet let boje proti chudobě.

Městská rada ani obyvatelé se stavbou nesouhlasili

V roce 1967 byla na ochranu domů za rybářským přístavem postavena 15,5 metru vysoká bariéra. Ale Wamura tím neskončil. Měl plány i pro zátoku, kolem níž žije většina obyvatel městečka.

Tam bylo potřeba vystavět výpust, která by umožnila vypouštět vodu řeky Fudai do zátoky a naopak bránila komunitu před vodou z oceánu. Wamura trval na tom, že výpust musí být stejně vysoká jako ochranná zeď.

15,5 metrů vysoká vrata, která japonskou vesničku Fudai zachránila před ničivým tsunami

Hiroshi Fukawatari, starosta japonského městečka Fudai, které zůstalo díky ochraných vratům po zásahu tsunami nedotčené

Vrata, jejichž výstavbu všichni považovali za zbytečné mrhání peněz, ale nakonec vesničku Fudai zachránily před tsunami

Městská rada byla zpočátku proti. Ne snad proti stavbě samotné výpusti, ale proti velikosti, jakou požadoval starosta. Ten ale odpůrce nakonec přesvědčil, že je to jediná možnost, jak ochránit životy.

Se stavbou se začalo v roce 1972 přes nespokojenost majitelů pozemků, kteří byli nuceni svůj majetek odprodat vládě. Pochybnosti měl i Fukawatari, který na stavbu dohlížel. "Nebyl jsem si jist, jestli potřebujeme něco tak gigantického," vzpomíná.

Dveře se zavřely a vesnice zůstala nedotčená

Betonová stavba byla dokončena v roce 1984. Účet v hodnotě 3,56 miliardy jenů platily dohromady centrální vláda i prefektura.

Když na Japonsko letos 11. března udeřilo devítistupňové zemětřesení, dělníci s pomocí dálkových ovladačů uzavřeli čtyři hlavní panely výpusti. Ty menší postranní se zasekly a jeden z rybářů je běžel uzavřít ručně. Tsunami narazilo na bílou pláž v zátoce a nechalo za sebou trosky a polámané stromy. Vesnice za vraty však zůstala nedotčená.

Fudaiská základní škola stojí ve vzdálenosti několika minut chůze od pobřeží. Dnes vypadá stejně jako 10. března. Učitel Sačio Kamimukai se ve Fudai narodil a až do 11. března o výpusti neměl valné mínění. "Bylo to pro mne něco, co tu bylo odjakživa, až dnes to oceňuji," říká šestatřicetiletý muž.

Jedinou ztrátou pro Fudai jsou poničené lodě a rybářské nářadí v přístavu. Škoda se odhaduje na 47 milionů dolarů. Pohřešuje se jediný občan, který měl po zemětřesení nešťastný nápad jít se podívat na svou loď.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video