Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dražba mobilu skončila, děti získají 52.004 koruny

  18:14aktualizováno  18:14
Aukce mobilního telefonu, kterým mrštil předseda ODS Václav Klaus, skončila. Mobil vydražil 46 vteřin před uzavřením dražby pětadvacetiletý Martin Nejedlý z Prahy za 26.002 koruny.
Předchozí nabídka činila 25.000 Kč. Martin Nejedlý čekal do poslední minuty a záměrně zataktizoval: kdyby někdo chtěl sumu pětadvaceti tisíc těsně před vypršením limitu přebít další tisícovkou, přidal ještě dvě koruny navíc. "Byl jsem ochotný jít až na třicet tisíc," prohlásil do telefonu pár minut po skončení aukce.
Redakce MF DNES částku, na níž se cena telefonu v dražbě vyšplhala, zdvojnásobí. "Celou sumu, tedy 52.004 koruny, pošleme Dětskému domovu v Litoměřicích," řekl Roman Gallo, který je pověřen vedením redakce.
Jak dražba probíhala? Klikněte ZDE.
Stránky Dětského domova v Litoměřicích

Ředitelka Dětského domova v Litoměřicích Hana Ševčíková byla částkou téměř šokována. "To je pro nás ohromná spousta peněz," říkala skoro omámeně. "Nemáme žádného sponzora, děti sice vždy dostanou nějaké dárky, ale za tyhle peníze budeme moci nejlepší studenty odměnit a poslat je na rekreaci," dodala.

Václav Klaus se k aukci na žádost agentury TVD odmítl vyjádřit. 

Drama poslední půlhodiny
Dražba se v poslední půlhodině zdramatizovala. Olomoucký advokát Erik Orlet, který o mobil také stál a v uplynulých dnech několikrát přihodil, zvýšil svou nabídku 17 minut před koncem na 25 tisíc korun.

Martin Nejedlý počkal ještě dále a v čase 16:59:14 zaregistroval sumu 26.002 Kč.

Telefon vydražil pro svou firmu Fincentrum. Myšlenka získat mobil, kterým hodil předseda ODS Václav Klaus, Nejedlého uchvátila, když šel kolem sídla MF DNES v Praze na Příkopech, kde byl telefon vystaven. "Řekl jsem si, že je to výborný nápad," uvedl. "Myslím, že ty peníze připadnou na dobrý účel."

O okamžiku, díky němuž se mobil vlastně dražil - tedy Klausovu mrštění telefonem reportéra MF DNES - se Martin Nejedlý vyjádřil s despektem. "Myslím, že pan Klaus vyslal lidem špatný signál. Člověk v tak vysoké funkci by se měl ovládat," prohlásil.

V průběhu aukce přihazovali i "šprýmaři", ale když na sebe nedali spojení nebo bylo číslo vymyšlené a jejich nabídka nešla ověřit, byli z dražby vyřazeni.

O aukci
Vážené čtenářky a vážení čtenáři,
možná si pamatujete na zprávu, která se v novinách objevila minulý měsíc den po krajských volbách. Měla titulek "Klaus ´trestal´ fotografa" (na iDNES: "Klaus zahodil mobil fotografa MF DNES") a byla o tom, jak předseda Občanské demokratické strany sebral fotografovi MF DNES mobilní telefon a mrštil s ním do kouta. Rozčílilo ho totiž, že fotograf Jan Hrouda do telefonu mluvil, zatímco on o pár metrů dál dával rozhovor televizi.

MF DNES se omluvila, že fotograf rušil, Klaus se neomluvil, že to přehnal, a onen mobil od té doby leží rozbitý v jednom redakčním šuplíku.

"Vážení čtenáři, toto není chat nebo virtuální hra. Kdo se chce zúčastnit, musí být ochoten přihozenou částku za mobil mrštěný Klausem skutečně zaplatit."
Jan Kubíček, vedoucí iDNES

Mohli jsme ho prostě jen odepsat z evidence. Ale protože je to věc, která má svým způsobem historickou hodnotu, napadlo nás něco jiného: nabízíme ho v aukci, ve které může přihazovat kdokoli prostřednictvím faxu nebo internetového serveru iDNES. Výtěžek aukce MF DNES poukáže Dětskému domovu v Litoměřicích.

Neskrýváme, že to není úplně původní nápad - na internetu se třeba dražila dodávka Ford F 350 Ryder, která vezla 462 644 sporných hlasovacích lístků z Palm Beach k floridskému soudu do Tallahassee...

Jak bude aukce probíhat?

Začíná v úterý ráno a končí v pátek 22. prosince v 17 hodin. Přihazovat se může

Ohlasy čtenářů

"Myslím, že by bylo dobré, aby i mimo Prahu mohly být posouzeny vrhačské schopnosti předsedy parlamentu."
Erik Orlet

"Hlavní je, že ty peníze nakonec skončí v rukách těch, kdo to potřebují."
Jan Strnad

"Je to od vás hezké, že myslíte na děti."
Karel Neuheisl

buď faxem (na číslo 02 22062400), nebo e-mailem (adresu najdete na www.idnes.cz/aukce). Na adrese www.idnes.cz/aukce bude i celý průběh dražby, včetně nabídek, které přišly faxem. Zjistíte tu i aktuální částku, k níž se právě přihazuje.

Vítězem a majitelem historicky rozbitého mobilu se stává ten, kdo k pátku 22. prosince 17:00 pošle faxem nebo e-mailem nejvyšší nabídku.  

Pokud se zúčastníte dražby, připište, prosím, svou adresu a telefonní číslo, abychom mohli eventuálně ověřit, že vaše nabídka skutečně platí. Nabídky bez adresy a telefonu, stejně jako anonymní nabídky, nebudeme moci brát v úvahu. Nabídka může být vyřazena z aukce i dodatečně, pokud se ukáže, že osoba, která ji učinila, o sobě udala nesprávné údaje. Nabídku ovšem nemůže stáhnout ten, kdo ji dal, s vysvětlením, že si to rozmyslel. Tak jako na skutečné dražbě v aukční síni.

Budeme rádi, když svou nabídku doplníte vzkazem redakci či někomu jinému.

Dražba je veřejná a její účastníci berou na vědomí, že může být zveřejněno jejich jméno, výše nabídky a jejich vzkaz.

Na záležitosti spojené s dražbou se můžete ptát od úterý do pátku od 15 do 17 hodin na telefonním čísle (02) 2206 3919.    

Zprávu o výsledcích dražby přinese MF DNES v sobotním předvánočním vydání.

Hodně štěstí a odvahy! Začínáme! Vyvolávací cena je 200 korun. 

Mobilní telefon fotoreportéra MF DNES Jana Hroudy, kterým 19. listopadu hodil předseda ODS Václav Klaus nespokojený s tím, že Hrouda telefonoval ve chvíli, kdy Klaus dával rozhovor České televizi. Telefon je nyní nefunkční a MF DNES ho dává do aukce.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz