Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dravé ryby čistí přehradu od sinic

  9:07aktualizováno  9:07
Jablonec nad Nisou - Dravé ryby úspěšně pomáhají v boji s nebezpečnými sinicemi, jež se už několik týdnů rozrůstají v jablonecké přehradě. Po loňských špatných zkušenostech, kdy sezona na přehradě předčasně skončila právě kvůli sinicím, letos rybáři do nádrže nasadili štiky a candáty. Ti totiž dokáží bránit vzniku sinic.

Středeční aktuální výsledky rozborů vody v přehradě ukazují, že se jejich nápad zatím osvědčuje. Navzdory nezvykle horkému počasí se totiž v Jablonci daří udržovat množství organismů, jež mohou u lidí vyvolat alergické reakce, pod kritickou hranicí.

"Nijak bych to nepřeceňoval, ale vysazení dravých ryb kvalitu vody v jablonecké přehradě určitě kladně ovlivnilo," řekl zdejší hrázný Jiří Chmelař.

Tisíce lidí, jež se nyní v jablonecké přehradě koupou, se ve vodě nemusejí bát setkání s rybou speciálně vycvičenou na požírání sinic. "Nasadili jsme pouze více štik a candátů, což jsou ale ryby, které mohou pomoci vzniku sinic bránit," vysvětlil hospodář jablonecké pobočky Českého svazu rybářů Vladimír Jiřička.

Díky dravým rybám se totiž ve vodě lépe daří velkému zooplanktonu, který je jediným nepřítelem sinic. "Dříve bylo ve vodě hodně kaprů, ale ti zooplankton naopak žerou a vzniku sinic tak nemělo co bránit," doplnil rybářova slova hrázný Chmelař.

Čím hrozí sinice

Sinice, proti nimž v Jablonci nasadili dravé rybky, jsou organismy, které mohou do svého okolí vylučovat jedovaté látky. Některé druhy sinic uvolňují do vody toxické látky, které u lidí vyvolávají alergické záněty pokožky.

Pozor na sinice, varují hygienici

Seznam koupaliště, kde je koupání zakázáno.

Pomohla i další opatření
Vedle vysazení dravých ryb se letos v boji se sinicemi zatím osvědčují i další opatření vodohospodářů. Vyčištěním okolí přehrady se jim například podařilo omezit přítok vody bohaté na živiny.

Do přehrady také nyní z Bílé Nisy teče voda chudší na fosfor a dusík. Právě fosfor a dusík totiž v kombinaci se suchým počasím přispívají ke vzniku sinic.

Hlavní jablonecká hygienička Miroslava Brožová potvrdila, že aktuální výsledky rozborů vody v přehradě jsou lepší, než odborníci vzhledem k teplému počasí očekávali.

"Voda je sice z hygienického hlediska méně vyhovující, ale množství sinic se nezvýšilo a naopak pokleslo, což nás potěšilo," řekla Brožová.

Na rozdíl od loňského roku zatím tedy hygienici koupání v přehradě kvůli sinicím nemuseli zakázat.

"Lidem citlivým na různé alergie bych ale při koupání doporučila určitou míru opatrnosti. Ve vodě by neměli být déle než deset nebo patnáct minut a na břehu by se potom měli osprchovat," radí hygienička.

Autoři:


Témata: Sucho03

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz