Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dráhy vyženou v prosinci kuřáky z vlaků

  12:09aktualizováno  12:59
Časy, kdy se pánové v kupé halili do tabákového dýmu, mizí postupně v nenávratnu. Kuřáci si v českém vlaku mohou užívat svou vášeň jen do konce listopadu. Od prosince platí ve vlaku zákaz kouření.
České dráhy následují evropský trend a zakazují kouření.

České dráhy následují evropský trend a zakazují kouření. | foto: Profimedia.cz

"Od 9. prosince 2007 budou všechny vlaky provozované Českými drahami nekuřácké," oznámil mluvčí drah Ondřej Kubala. Úplný zákaz začne platit spolu s novým jízdním řádem.

"Jdeme stejným směrem jako ostatní evropské státy a chceme podporovat zdravý životní styl. Železnice, ekologie a zdraví jsou velmi úzce spojeny," vysvětlila Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah.

Podle ní se v mezinárodních vlacích jezdících mezi Českem a Slovenskem nekouří už přes rok na základě oboustranné dohody. "Kuřáckých vozů Českých drah kvapem ubývá a je jich v celém našem vozovém parku už jen několik desítek," doplnila.

Kuřáci si ale na nové nařízení musí zvykat už dnes. Od 1. září totiž platí zákaz kouření ve vlacích rakouských a německých drah. Týká se i vlaků v Česku, které jsou sestaveny z vozů těchto železnic.

Nařízení však bude platit i pro české vozy, jakmile vjedou na území zmíněných států. Cestující, který vlakem pojede třeba do Německa, může ještě do prosince na českém území kouřit. Odjezdem z Děčína se však celý vlak stane nekuřáckým.

Kuřáci si nemohou zapálit ani na zastávce či na nádraží. "Ze zákona se to nesmí," řekl iDNES.cz mluvčí drah. Od loňského ledna totiž v Česku platí zákon omezující kouření na veřejnosti. - více zde


Historie kuřáckých vozů u nás

V počátcích existence železnice se kouřilo ve vlacích všude. Bylo nepsaným pravidlem bontonu, že pokud přisedl muž k dámě, zeptal se, zda jí nebude vadit, když si zapálí. V případě, kdy muž dámu nerespektoval, obracela se tato na průvodčího, který muži kouření v přítomnosti ženy zakázal.

Před koncem 19. století byla zavedena speciální dámská kupé, kam směly nastoupit pouze ženy a kde se nesmělo vůbec kouřit.

Po první světové válce se podíl kuřáckých a nekuřáckých oddílů v železničních vozech ustálil na poměru 2:1 ve prospěch kuřáků. Ve 30. letech už byl poměr vyrovnaný.

Od 60. let nesou vozy, kde se smělo kouřit, označení "Kuřáci". Poměr se ale i nadále snižuje ve prospěch nekuřáků.

V 80. letech začíná být naprostá většina vozů nekuřáckých. Na začátku 21. století kuřácké vozy postupně mizejí.


Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz