Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drahý spěch

  22:32aktualizováno  22:32
Volby se blíží a ministři místo kampaně vysedávají na jednáních vlády. Co se děje? Rozhoduje se o velkých věcech. Do poslední chvíle byl ve hře Český Telecom, rozhoduje se o prodeji hutí, dálnici do Ostravy, ČEZ a další. Většina vlád by si řekla, že ve zmatku nadcházejících voleb nebude rozhodovat případy, které se táhly a komplikovaly celé čtyři roky. Nějaký měsíc zdržení už nemůže nic ovlivnit.

Zemanovi ministři se však rozhodli dotáhnout spoustu věcí do konce. Vypadá to jako dobrá myšlenka, vždyť třeba problémy českého ocelářství komplikují vstup do Evropské unie. Pokud je vyřeší už tato vláda, mohou její nástupci vbrzku uzavřít další vyjednávací kapitolu.

Rozhodnutí dokončit všechny rozdělané případy mělo ovšem přijít ještě v době, kdy byla šance dotáhnout je do konce s chladnou hlavou. Předvolebnímu času nevládne rozum. Politika sice otravuje na každém rohu, ale pod všemi těmi hesly se ztrácí podstata věcí. Zatímco se jedni chystají splnit svoji občanskou povinnost a trápí se, koho vlastně volit, druzí mohou využít šance, která se opakuje jen jednou za čtyři roky. Nastal čas velkých změn, a tedy chaosu a rejdů.

Opět se ti nejhorší pokusí kdesi něco trhnout: zmatky v privatizaci a zkorumpované veřejné zakázky, kdy jindy se jim zadaří lépe? Proč se tedy rozhoduje ještě před volbami? V mumraji předvolebních spotů přece není čas zkoumat, jestli právě nečmáráme nejhorší kapitolu v dějinách divoké privatizace. Zato už určitě víme, že nebude nejslavnější. Investoři dobře vědí, jak vláda spěchá, a snaží se ji zatlačit s cenou ke zdi.

Správné rozhodnutí by znělo: Nechceme rozhodovat špatně a ukvapeně. Je jedno, jestli slávu a smetanu nakonec slíznou naši nástupci. Důležité nejsou zájmy této vlády, ale celé země. Ale nedá se nic dělat. Ukvapená a špatná rozhodnutí se už uvelebila na programu vlády. Odtud by je dostali zase jen ministři.

Co se bude dít? Privatizace se v kampani ztratí pod národními zájmy. Prodej českých hutí přehluší mámení rovné daně. A stojí vůbec dálnice na Ostravu na vaší straně? Nejhorší ovšem budou ty velké podvody bez účetnictví.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Zeman nepřekvapil, jen se potvrzuje jeho pakt s Babišem, řekl Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz