Zelený most umožňující volný pohyb zvěře na dálnici mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou. Ilustrační foto

Zelený most umožňující volný pohyb zvěře na dálnici mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou. Ilustrační foto | foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Drahé mosty pro zvěř jsou zbytečné. Srnky se na ně bojí, nebo je míjejí

  • 224
Ministerstvo dopravy nechalo na frekventovaných silnicích postavit dvanáct přechodů pro zvěř. Mosty, jejichž vybudování vyšlo na více než tři miliardy korun, jsou však k ničemu. Ředitelství silnic a dálnic přiznalo, že zvěř takzvané ekodukty nevyužívá.

Na nefunkčnost mostů upozornili stavbaři. Zvířata se údajně přechodům vyhýbají ze dvou důvodů. Buď se na ně bojí kvůli nevhodnému osvětlení či oplocení, nebo je úplně minou. V mnoha případech totiž vznikly v místech, kudy zvěř téměř nechodí. Příkladem je přemostění dálnice R6 v Jenišově u Karlových Varů. Přemostění tam vede od velkoobchodu ke hřbitovu a srnky ho využijí jen výjimečně.   

ŘSD chce situaci napravit. Namísto nákladných nadchodů plánuje budovat levnější migrační koridory. "Půjde o padesátimetrové pruhy lesnatého porostu podél silnic, které budou navazovat na zvířecí stezky. Snažíme se poučit z historie," vysvětlil MF DNES šéf výstavby ŘSD René Poruba.

O nové přechody se budou starat i Lesy ČR a Vojenské lesy. Do roku 2025 by tak ředitelství mohlo ušetřit až 15 milionů korun.

Budoucnost projektu pozorně sledují ekologové. Miroslav Kutal z Hnutí Duha se obává, že ŘSD zanevře na ekodukty a bude nové podchody stavět na nevhodných místech. "Každé překonání silnice se musí posuzovat individuálně. Pokud jsou přechody na špatném místě, není divu, že nejsou využívané," řekl Kutal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video