Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drahá nula Paroubkova přítele

  1:00aktualizováno  1:00
Všichni platíme daně. Někdo hodně vysoké. Někomu je odpouštějí. Komu? To je tajné. Přes bariéru tajností se tento týden provalilo: příteli Jiřího Paroubka, majiteli luxusních hotelů Vlastimilu Dvořákovi, odpustil exministr Sobotka na daních a penále utěšených 26 milionů.

Daně jsou drahé i pro stát. Získat do státní kasy stokorunu vyjde Česko minimálně třikrát dráž než v USA. | foto: Radek MičaMF DNES

Těsně předtím, než si vyklidil vládní kancelář. Vše prý bylo zcela korektní, příslušnými úřady orazítkované. Píši "prý", neboť v tajných šuplících, jak politici a úředníci sdělují, obyčejný smrtelník štrachat nesmí.

Tajné jsou i statistiky, kolik takových odpustků bylo uděleno. Proč tajné? Vysvětlení zní logicky: Pravidlo mlčenlivosti chrání soukromí poplatníků. Pravidla daňová zase dovolují za přesných kritérií daň prominout.

Občané a občanky, dámy a pánové, dál se tudíž neptejte! Jenže občané a občanky, dámy i pánové se ptají, a také logicky: Nebrání tajnůstkářství kontrole veřejné kasy? Nezvýhodňuje jedny plátce daní oproti druhým? Když jeden podnikatel odpustky získá, jeho konkurent si přece stýská?!

A kolik lidí a firem daňový pardon získalo? A proč slepě věřit korektnosti utajených rozhodnutí, když se u nás každý předpis a pravidlo dá obejít, stačí, je-li člověk dobře informovaný, umí v "tom" chodit a má styky?

Před bohem, zákony a berňákem jsme si všichni rovni. Kdo z té rovinky, třeba z pádného důvodu, vybočí, neměl by být ukrýván v kolonce Tajné. Žádá přece zvláštní zacházení.

Pardon, poplatníku
Daňový pardon přirovnal jeden z exministrů k prezidentské milosti. Zůstaňme u srovnání: prezident jméno omilostněného i důvod milosti veřejně sděluje.

Jsou snad daně citlivější osobní záležitostí? Utajování je však celonárodním sportem. Je proto marné dělat si naděje, že jednou, například při projednávání rozpočtu, ministr financí vyhlásí, kolika poplatníkům, proč a v jaké výši bylo odpuštěno.

Ale je to hezká představa: ministr odkazuje na web svého úřadu. Tam zájemce vyhledá například jméno Vlastimil Dvořák. U něj informaci o výši promíjené daně, podpisy úředníků, kteří daňový pardon požehnali.

Zájemce se dozví i důvod odpustku. U pana Dvořáka by například stálo to, co zjistily Hospodářské noviny: rekonstrukci pražského hotelu Ambassador označil v daňovém přiznání za "opravu", zahrnul si ji do nákladů, a snížil si tak základ daně.

Finanční úřad však rekonstrukci označil za "technické zhodnocení", které není možné si do nákladů dát, a doměřil daň dvanáct milionů. Na konci sporu, zda pan Dvořák hotel "technicky zhodnocoval", či "opravoval", je oněch prominutých 26 milionů včetně penále. Pan Dvořák se svým výkladem tedy vyhrál.

Protekce? A třeba ne!
Odtajnění by mělo i další plus. Občané a občanky, dámy i pánové by po zjištění informací o hoteliérově případu možná začali víc přemítat o složitostech daní, než se dohadovali o stycích pánů Dvořáka a Paroubka.

Že jsou naše daně nejen vysoké, ale i nesmírně komplikované, znovu potvrdila studie Světové banky a PriceWaterhouseCoopers. Dopadli jsme bledě, v daňové byrokracii ještě hůř. Zúřadování všech daní sebere zdejší firmě ročně 930 hodin.

Jaký rozdíl oproti Irům, kteří se s berní povinností moří jen 67 hodin! Možná se tam úředníci a podnikatelé roky nedohadují, zda se hotel "technicky zhodnocuje", nebo "opravuje".

Daně jsou pak drahé i pro stát. Získat do státní kasy stokorunu vyjde Česko minimálně třikrát dráž než v USA. Z Vlastimila Dvořáka stát oněch 260 tisíc stokorun nakonec nedostal. Ale vyřízení té nuly ho určitě stálo majlant.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz