Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Drábek se zmítá jako had, ale vláda má horší starosti

  13:58aktualizováno  13:58
Ministr Drábek se obhajuje směšně, ale před volbami není jeho pád nepravděpodobný. O to pravděpodobnější je pád Nečasovy vlády, přestože ho lidé trestají i za dobré věci. Nekonečný seriál drobení a štěpení bude mít nejspíš další trapný díl.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (14. července 2011) | foto: Markéta ŠubrtováiDNES.cz

Ministr Drábek uznává politickou odpovědnost za to, že přivedl náměstka Šišku na ministerstvo. Šišku odvolává na dobu, kdy proti němu bude vedeno trestní řízení. Zároveň si je prakticky jist, že jeho oblíbenec je nevinný. Kdyby se ale náhodou ukázalo nad slunce jasněji, že je vinný, ministr odstoupí. Hle, političtina vystřižená z učebnice političtiny.

Logicky: pokud je Šiška nevinný, nemá přece Drábek žádnou politickou odpovědnost za to, že se policie hanebně sekla. Za to má odpovědnost Červíček. Ten by teď měl přispěchat s prohlášením, že pokud se nad slunce jasněji ukáže, že Šiška je nevinen, odstoupí on. Tedy Červíček, ne Šiška.

Šiška by nejspíš odstoupil sám. Drábkův výrok o tom, že mu doručí odvolání, až bude moci, je tedy asi zcela zbytečný.

Zajímavé je i to, že Šiškova vina se nejspíš prokáže či neprokáže dlouho po tom, co už Drábek nebude ministrem. Je totiž nepravděpodobné, že by se jeho první náměstek v policejní cele zhroutil a podepsal plné doznání. Nebo dokonce vystoupil se sebekritikou v televizi, jako padlí straničtí funkcionáři v Číně nebo Severní Koreji. Běžné soudní řízení včetně odvolacího bude trvat pravděpodobně déle, než je řádný čas do sněmovních voleb. Jenže těch se Nečasova vláda dožije stěží. Drábkova aféra k tomu chtě nechtě přispěje. Ale nejen ona.

Rozklad

Kabinet se začal rozpadat už dlouho předtím, než po něm Klaus vypálil ostrými, nikoli plastovými kulemi. Po výbuchu Věcí veřejných začali Starostové pochybovat o spojenectví s TOP 09 a ODS se svými spojenci udržovala nanejvýš ozbrojenou neutralitu. Potom se rozložili i modří sami. Tluchořův gang zajal premiéra doslova jako rukojmího.

Korupce na ministerstvu

Průzkumy před krajskými volbami ukazují potupu TOP 09, kterou mnohde opustili Starostové a vedou si lépe. To nepochybně přivodí vnitřní krizi strany. Tak se to projevuje u každé volební porážky. ODS už v krizi je. Ta se možná ještě prohloubí, pokud průzkumy veřejného mínění nelžou. Ve většině krajů by totiž mohly vzniknout sice hanebné, ale z mocenského hlediska velmi výživné velké koalice ODS a ČSSD. To vyvolá spory.

Strany vládní koalice jsou tedy v několikanásobné pozici manželů, kteří spolu už de facto nežijí. Spojuje je ale papír, který kdysi podepsali. A taky pár krámů, které zůstaly v kdysi společném bytě.

I kdyby volby dopadly pro obě středopravé strany lépe, než se teď zdá, další zkouška čeká ve Sněmovně. S daňovým balíčkem spojil Nečas hlasování o důvěře. A vzbouřenci, které svírá v náručí Klaus, po "zločinném atentátu na podstatu demokracie" ještě rozhorlenější, ustoupí jen stěží.

Drábkova aféra je tedy v sáhodlouhém chorobopisu vládnoucích středopravých stran jen lehká rýmička.

Ordinace a botičky od Diora

Osudy našich vlád (pokud je na věčné časy a nikdy jinak nesváže opoziční smlouva) jsou stejně předvídatelné jako tisící devítistý šedesátý třetí díl seriálu Ordinace v růžové zahradě. Na počátku vcelku rozumný program a velký protikorupční étos. Na konci skupinové zájmy, zrada, neprincipiálnost, nekonečné kšefty a korupční aféry. Že tento osud potká i Nečasovu původně stoosmnáctku, na to by ještě před dvěma lety sázel málokdo.

Jeden rozdíl tu však je. A to i přesto, že ministr Drábek nebyl po svých zmatených výrocích od premiéra donucen k rezignaci. Kdyby to Nečas udělal pár dnů před volbami, pohřbil by jakoukoli naději na zachování své vlády. Jestliže se však v tomto případě nechová jako Vinnetou, náčelník Apačů, ale jako reálpolitik, neznamená to, že ta změna tu není.

Premiér Gross odstoupil až po tragických tancích a případ jeho bytu je ad acta. Topolánek do poslední chvíle držel Čunka. Dalík je mimo dosah policie, stejně jako Paroubkův Tvrdík. Teď policie zasahuje v nejvyšších či téměř nejvyšších patrech: hejtman Rath, náměstek Kouda, nyní Šiška, a to bez ohledu na to, do které strany sáhne. Podezřelí ministři rezignují (politicky odpovědní ministři většinou odstupují). Státní zástupci a soudci už nejsou zaražení jako dřív, když mají požádat o vydání vysoce postaveného politika. I kdyby jen tohle po Nečasovi zůstalo, není to na poměry naší novodobé státnosti málo.

Krom prezidentových kulí, Bártova amatérismu a zhrzenců typu Tluchoře doplatí Nečas právě na svou zásluhu: že umožnil boj proti korupci a ta je teď vidět. A právem na neschopnost vysvětlit lidem v zásadě správné reformní kroky. Politik nemůže být vůdcem, když nedokáže zazářit v televizi.

Lid teď hledá záchranu u socialistů a komunistů, aspoň průzkumy to ukazují. Jenže socialisté krom toho, že mají horší program a jsou otevřeně populističtí, nejsou lepší ani jinak. Symbolizuje je Grossův byt, Rathova krabice od vína a botičky od Diora, do nichž své dítě nazuli při křtu Paroubek a jeho Petra...Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz