Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dr. Rokaj zůstal doma

  0:01aktualizováno  0:01
(Od zpravodaje MF DNES) - Rokaj vždy mluví uvážlivě a neustále se usmívá, jak se na afghánského intelektuála sluší. Jen když se řeč stočí na svatou válku, zvážní a začne zuřivě gestikulovat. "Džihád neznamená zabíjení nebo násilí. Je to boj o uchování víry," říká. "A islám není víra fanatiků. Věřte mi, prosím." Přivydělává si jako tlumočník. Představuje se jako doktor Rokaj, neboť je lékař.

Je mu dvacet šest, je uprchlík, prchl před Talibanem na území opozičních vojsk. Bydlí v temné komůrce v nemocnici, kde po večerech při svíčce čte lékařské knihy a sní o tom, že americké útoky předznamenají konec Talibanu a návrat země k normálnímu životu.

"Chci se cítit jako svobodný člověk. Nesnesl bych, aby mi Taliban přikazoval, že mám mít dlouhé vousy, když já je mám rád krátké," hodnotí se smutným úsměvem fanaticky přísný výklad islámu, který v zemi začal prosazovat Taliban.

On-line zpravodajství
(18. října)

Nemocnice v prašném městečku Chodžabahaudin je malá přízemní budova uprostřed prostranství obehnaného hliněnými zdmi. Škvírami v rozpraskaných dřevěných oknech dovnitř vniká prach a prastaré postele při každém pohybu nemocných vydávají strašidelné zvuky.

Rokaj je na těch pár malých místností na okraji pustiny pyšný, neboť bez léků, bez elektřiny a odborného personálu dokáže se dvěma kolegy dělat to, co lékař dělat má: zachraňovat životy, operovat, léčit. Nad dveře dokonce umístil názvy místností v angličtině. "Alespoň v jedné věci jsme podobní americkým nemocnicím," říká se smíchem.

Hladí po vlasech pětiletého Nadžmudina a rovná hadičku kapačky vedoucí do jeho pohublé ruky. Chlapec má malárii a pod sepranou dekou leží bez hnutí.
Nadžmudinova desetiletá sestra sedí na podlaze, drží jeho ruku a hlídá ho v jeho horečnatém spánku. Vypadá jako socha.

"Nemůžu odejít ze země, jsem lékař a lidé mě tady hodně potřebují," říká Rokaj a nezní to jako fráze. Část pacientů leží venku, v provizorních přístřešcích, pod děravými plachtami na udusané hlíně dvora.

"Doktor Rokaj je moc hodný. Bez něj bych umřel," říká jedenáctiletý Zabihla. Před několika týdny dopadl do jeho vesnice granát vypálený Talibanem. Rokaj Zabihlovi při složité operaci vyňal střepinu z břicha a zachránil mu tak život. "Hráli jsme si a bylo nás sedm. Všichni ostatní zemřeli," říká chlapec a odhání mouchy kroužící ve stanu.

Rokaj žil s rodinou v Mazáre Šaríf, největším městě severní části Afghánistánu. Když přišel Taliban, utekli do Pákistánu. Rok nemohli najít žádnou práci, utratili své životní úspory. Jeho otec se pak rozhodl pro návrat, nemohl žít bez rodné země. Rokaj odešel na území opozice.

S rodinou se od té doby setkal jen jednou, před čtyřmi měsíci, kdy ji tajně navštívil. Nechal si narůst dlouhé vousy, aby nebyl na území Talibanu nápadný, a hodiny šel přes nebetyčné hory mezi frontovými liniemi, aby se dostal na druhou stranu, na teritorium nepřítele. U rodičů byl jen dva dny, bál se o sebe i o ně.

Nepřišel jen o kontakt s rodinou. Několik let plánoval vzít si dívku, s níž studoval lékařskou fakultu. Jenže dívka před Talibanem utekla do Evropy, do Nizozemska, a tam se po čase provdala. "Taliban hrozně změnil naše životy," říká smutně Rokaj. "Zakazují ženám pracovat, zakazují jim studovat. To je přece hrozné a nesmyslné," rozčiluje se. A islám, dodává kategoricky, nic takového nepřikazuje.

Nyní však již měsíc žije novou nadějí, několikrát denně s napětím poslouchá zprávy z malého tranzistorového rádia a ujišťuje sebe i své přátele, že Taliban určitě padne.

"Afghánistán žije v chaosu a válce po čtvrt století. Nic ale přece netrvá věčně. Jsem si jist, že nyní je na dohled normálnější život," říká a hledí směrem k horám na obzoru. Za nimi leží jeho město, nad které nyní téměř každý den míří americké bombardéry.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...Najdete na iDNES.cz