PŘEHLEDNĚ: Za zvěrstva ve vězení až do smrti. Kdo dostal v ČR doživotí

Seriál   19:52aktualizováno  19:52
Čtyřicet šest mužů a tři ženy v Česku spojuje naprosto shodná perspektiva. Pokud někteří z nich neobměkčí soud, všichni stráví zbytek života za mřížemi. Mají tak dostatek času přemýšlet, proč spáchali tak ohavné zločiny. Příběhy jedenácti doživotních vězňů si přečtěte v rámci seriálu iDNES.cz Zločin a trest.
Část 1/10

Vladimír BayerZa svoje trable se mstil na malé neteři

Vladimír Bayer. Odvolací soud mu potvrdil doživotní trest (17. ledna 2002).

Vladimír Bayer. Odvolací soud mu potvrdil doživotní trest (17. ledna 2002).

Vladimír Bayer byl už od dětství outsider. Navštěvoval zvláštní školu, výuční list ani nezískal a živila ho matka. Na cestu kriminálníka nastoupil již v mládí, kdy si s partou kamarádů přilepšoval krádežemi.

V roce 1992, když mu bylo sedmnáct let, ale překročil hranici mezi zlodějíčkem a vrahem. S dalšími dvěma mladíky během loupeže umlátil 67letého penzistu. Jako mladistvý tehdy Bayer odešel od soudu se sedmiletým trestem. Podle znaleckého posudku nebyl deviant ani nepříčetný člověk a jeho resocializace byla prý možná.

Seriál iDNES.cz

Zločin a trest

Pokud právní stát funguje, jak má, je tato posloupnost zcela samozřejmá: po zločinu následuje trest. Seriál iDNES.cz o vězeňství, bezpečnosti a kriminalitě, který využil právě název slavného románu F. M. Dostojevského, mapuje názory veřejnosti na tyto oblasti. Vypráví také příběhy kriminálníků, přibližuje život za mřížemi, zároveň však tlumočí i zkušenosti a pocity „druhé strany“ - obětí trestných činů.

I proto mladík dostal po třech letech druhou šanci a opustil věznici na podmínku. Nicméně jeho život se po propuštění ubíral podobným směrem jako dřív. Stále neměl práci a spoléhal na podporu státu a matky. Našel si sice přítelkyni, jejich soužití však nebylo zrovna idylické. Sám později přiznal, že ženu občas bil a vyhrožoval jí. Když ho družka na podzim 2000 opustila, mladý muž, který se v té době léčil s rakovinou, to neunesl.

Následující rok v lednu zřejmě dospěl k závěru, že se musí pomstít celému světu. Zaplatila za to však jeho sedmiletá neteř. Na malou Moniku si Bayer počkal před školou a odvedl ji do svého příbytku na Bruntálsku. Holčičku poté donutil napsat dopis, z něhož vyplývá, že ji drží a zabije neznámý muž, pokud se k Bayerovi nevrátí jeho bývalá přítelkyně. Policie Bayerův byt ještě týž den prohledala, dívku ale nenašla.

V tu dobu už byla Monika nejspíš mrtvá. Bayer jí totiž po napsání dopisu vložil do úst kapesník, zalepil jí pusu a omotal krk škrtidlem. Dívka umírala v utrpení dlouhé minuty. Vrah poté její tělo schoval do vyřazené lednice v kůlně.

Policii se druhý den přiznal, po obvinění však přiznání odvolal a trval na své nevině. Během procesu Bayer napsal několik dopisů, které ho měly od trestu uchránit a jež podepisoval smyšlenými pseudonymy. Vraždu v textech například svedl na svého bratra, jménem své matky také žádal o prezidentskou milost. Důkazy proti němu ale byly nepopiratelné.

„Zrůdo vrahounská!“ křičela během líčení na Bayera jeho matka. V procesu se nepodařilo vyjasnit, proč její syn děvčátko zabil dřív, než by příbuzní vůbec mohli splnit jeho požadavky. „Vraždit mohl ve snaze ublížit příbuzným, protože se nesmířil s rozchodem se svou družkou. Vyloučen není ani sexuální motiv,“ uvedl soudce. Znalci se shodli, že šance na Bayerovu převýchovu je nulová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

D1 u Hrusic byla v noci uzavřena, z přívěsu se vysypala převážená auta

Nehoda na D1 (15.12.2018)

Dálnice D1 byla na 23. kilometru u středočeských Hrusic uzavřena. Obousměrnou uzavírku způsobila nehoda dodávky...

Najdete na iDNES.cz