Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vraždu čtyř dětí potvrdil vrchní soud doživotní trest

  10:25aktualizováno  11:18
Romana Z. si musí odpykat doživotní trest za vraždu svých čtyř dětí. Ve středu o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, ke kterému se žena odvolala. Loni v září v Širokém Dole ubodala a udusila děti ve věku od dvou měsíců do osmi let.

Romana Z. u Vrchního soudu v Praze. Ten ji za vraždu čtyř dětí poslal na doživotí za mříže. | foto: Mikuláš Klang, iDNES.cz

I když délka trestu zůstala beze změny, senát vrchního soudu přesto předchozí verdikt zrušil a vyhlásil nový. Krajskému soudu se totiž podle předsedy senátu Jiřího Lněničky nepovedlo prokázat, že by dvě ze čtyř dětí matka zavraždila zvlášť trýznivým způsobem.

"Soud se s něčím podobným za posledních dvacet let nesetkal," konstatoval nicméně Lněnička. Nový znalecký posudek, který požadovala obhajoba, označil za nedůvodný. Žena ovšem může po dvaceti letech žádat o podmíněné propuštění, nehrozí totiž, že by brutální čin opakovala. V tom je nový verdikt mírnější, ten původní s podmíněným propuštěním totiž vůbec nepočítal.

Žena k soudu ve středu dorazila ve stejném oblečení jako při předchozím líčení u hradeckého krajského soudu. Znovu si obličej zakrývala vlasy, hleděla do země a na otázky soudců odpovídala velice potichu. Oproti prvnímu procesu vypadala mnohem víc ustaraně.

Fotogalerie

"Je to nepochopitelné, nemůžu mluvit. Nevím, co říct, a nevím, co se stalo," snažila se se slzami v očích obměkčit senát pražského vrchního soudu.

Žalobkyně Eva Prskavcová, která zmírnění trestu navrhla, byla s rozsudkem spokojená. " Trest je spravedlivý," prohlásila státní zástupkyně po skončení jednání.

Trochu jiný výsledek očekával advokát Romany Z. Bohumil Budínský. "Čekal jsem, že těm námitkám ohledně znaleckých posudků bude vyhověno," konstatoval Budínský. Ten si musí ze zákona podat dovolání k Nejvyššímu soudu, který se zabývá každým doživotním trestem. "Leda, že by byla klientka výslovně proti. S tím ale nepočítám," dodal advokát.

Romanu Z. odvezla eskorta zpět do královéhradecké vazební věznice. Odtud by měla putovat do opavské věznice, kde sedí i další dvě ženy s nejvyšším trestem, Jaroslava Fabiánová a Dana Stodolová.

Tři děti ubodala, jedno udusila

Jeden z nejbrutálnějších činů v historii české kriminalistiky se odehrál téměř přesně před rokem, 2. září 2011, v Širokém Dole na Svitavsku. Sedmatřicetiletá matka postupně zavraždila své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Tři ubodala, nejstaršího chlapce pak na půdě udusila polštářem.

Hrůznou scénu objevil její tehdejší partner, který když uviděl první mrtvé dítě, se okamžitě rozjel na policii v Poličce.

Když hlídka do domu přijela, zastihla matku na půdě. Žena si pořezala zápěstí a před policisty se pokusila oběsit. Utrpěla při tom vážné zranění, záchranka ji do nemocnice přivezla v umělém spánku.

Předstírala ztrátu paměti

Během vyšetřování neustále tvrdila, že si nic nepamatuje; dokonce ani to, že by někdy měla děti. Při konfrontaci se svým bývalým partnerem mu dokonce u soudu vykala (více čtěte zde). Podle znalců však ztrátu paměti pouze předstírala, k čemuž se přiklonil i královéhradecký krajský soud (více o názoru odborníků se dočtete zde).

Při prvním procesu se žena tvářila netečně, emoce dala najevo jen několikrát, například když se promítaly snímky z místa vraždy. Žena byla viditelně otřesená a neustále nevěřícně vrtěla hlavou.

Krajský soud vynesl verdikt 11. května. "Kdo nahlédl do dokumentace, viděl, že to bylo něco zcela mimořádného. Něco takového se tu dlouho nestalo a doufám, že ani nestane," konstatoval soudce Miroslav Mjartan s tím, že jiný než doživotní trest nepřipadal v úvahu.

Odsouzená Romana Z. po verdiktu krajského soudu zkolabovala

Vražedkyně ovšem po vyslechnutí rozsudku zkolabovala a skončila v nemocnici (podrobnosti čtěte zde). Soud se tak musel sejít ještě jednou, aby se mohly strany vyjádřit k případnému odvolání.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Krupé na Rakovnicku shořel dům, hasiči uvnitř našli ohořelé tělo ženy

Po požáru rodinného domu v Krupé na Rakovnicku zůstaly z domu jen obvodové zdi....

V obci Krupá na Rakovnicku shořel rodinný dům. Zůstaly z něj jen obvodové zdi. Uvnitř hasiči našli ohořelé tělo. Případ...

VIDEO: Lupič přepadl čerpací stanici, na obsluhu namířil rozprašovač

Zloděj držel v ruce nůž a poté vytáhl rozprašovač.

Netradiční zbraň si s sebou vzal lupič, který přepadl ve středu ráno čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku....

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Najdete na iDNES.cz