Titulní strana ugandského Rolling Stone, ve kterém otiskli seznam sta...

Titulní strana ugandského Rolling Stone, ve kterém otiskli seznam sta homosexuálů. | foto: AP

Doživotí pro homosexuály. Uganda schválila kritizovaný zákon

  • 119
Ugandský parlament schválil světově kritizovaný zákon, který zavádí doživotní trest za odlišnou sexuální orientaci. Lidem, kteří gaye či lesbu ve svém okolí nenahlásí, pak hrozí vězení. Návrh zákona zpřísňujícího tresty pro homosexuály musí ještě podepsat prezident.

Pokud tak učiní, při usvědčení z recidivy bude homosexuálům za jejich orientaci hrozit doživotní trest. Původně zákon navrhoval pro některé případy, například při šíření viru HIV, dokonce trest smrti. Radikální podoba normy však neprošla.

Kampala si dobře uvědomuje, že schválení kontroverzní normy ve světě vyvolá vlnu odporu a ze strany některých zemí možná povede k i uvalení sankcí, míní zpravodajka BBC v Ugandě. Podle ugandské queer feministky a advokátky Kashi Nabageserové však na mezinárodní tlak nelze spoléhat.

"Jsem teď oficiálně ilegální," komentoval zákon ugandský aktivista Frank Mugisha. Podle něj se ještě prohloubí diskriminace, které komunita gayů v zemi v centrální Africe čelí. Vězení - byť s mírnějšími tresty - hrozilo všem, kdo byli chyceni při homosexuálním styku i doposud.

Nově schválený zákon má v Ugandě obrovskou podporu a politické strany jím sbírají body. Návrh zákona kritizovali světoví lídři už v roce 2009, kdy byl poprvé předložen k jednání. Americký prezident Barack Obama se jej  tehdy nezdráhal označit za "odporný".

Ugandská silně křesťanská společnost pořádá na homosexuály doslova hon. Tamní deníky dokonce otiskují fotografie gayů a leseb s výhrůžnými titulky. Náboženští fundamentalisté je pak beztrestně napadají. Násilí eskalovalo před dvěma lety, kdy dav zavraždil Davida Kata, který byl považován za otce ugandské komunity gayů a leseb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue