Děti s obědy zdarma mají lepší školní docházku, jejich počet vzrostl

  17:00aktualizováno  17:00
U dětí z chudých a sociálně slabých rodin s dotovanými obědy se zlepšila školní docházka, ukázala analýza Nadace Open society fund (OSF). Zároveň se počet dětí ve školkách, které se mohou zadarmo najíst, zvýšil o 37 procent. Všechny kraje ale nemají zájem zapojit se do programu ministerstva práce a ministerstva školství.

Tisková konference k obědům zdarma v předškolním a základním vzdělávání (30.8.2017). | foto: iDNES.cz

Rodiče dětí ze sociálně vyloučených a chudých rodin nemusí platit školkovné, platbě za stravné se ale nevyhnou. Děti, jejichž rodiče mají problémy s placením obědů, chodí asi do čtyřiceti procent školek a škol. Více se tento problém objevuje na základních školách, což je zřejmě způsobeno povinností školní docházky.

Podle Lucie Pleškové z Nadace OSF se dá ovšem očekávat, že se od září zvýší také podíl dětí, které budou mít potíže s placením obědů i ve školkách, vzhledem k zavedení předškolního vzdělávání.

Pozitivní dopady dotovaného stravování podle analýzy hodnotí až tři čtvrtiny dotázaných ředitelů mateřských a základních škol. Ředitelé především vyzdvihují zlepšení docházky dětí z chudých rodin a zároveň jejich lepší socializaci. Ve školkách se výrazně zlepšily i školní výsledky dětí.

Sociolog Daniel Prokop z agentury Median, která analýzu zpracovávala, ve středu na tiskové konferenci podotkl, že nejhorších výsledků ve vzdělávání často dosahují právě děti z těchto rodin. „Výzkumy z Ameriky ukazují, že příčinou je i špatné předškolní vzdělání,“ podotkl Prokop.

„Současný systém sociálně vyloučené příliš nemotivuje, aby děti do mateřských škol posílali. Tyto děti pak mají nižší šanci, že se vymaní z bludného kruhu sociálního vyloučení,“ uvádí analýza. „Překážkou pro zapojení do programu může být i postoj ředitelů mateřských škol, kteří by při přetlaku žadatelů o místo ve školce zohledňovali kromě věku i pracovní aktivitu rodičů,“ doplnila Lea Michalová z Medianu.

Dotované obědy

V současnosti existují dva souběžné státní programy, které dětem obědy platí. Program ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) poskytuje stravné zdarma dětem od tří do patnácti let, je financovaný z evropských zdrojů a fungovat má do roku 2020. „Mezi jeho podmínky patří to, že dítě nesmí mít neomluvené absence a zároveň musí jeho rodiče pobírat dávky v hmotné nouze alespoň tři měsíce,“ vysvětlila Michalová. Příští rok zajistí ministerstvo obědy pro zhruba deset tisíc dětí.

Oproti tomu program financovaný z rozpočtu ministerstva školství (MŠMT) mohou využít pouze základní školy, na jejichž žáky je zaměřený. Každý rok také záleží, kolik ministr školství uvolní peněz na dotování stravného.

„Program MPSV není plošně využíván. Zjistili jsme, že mezi výzvou programu a pomocí pro konkrétní dítě stojí řada aktérů, kteří mohou zapojení bránit,“ řekla Plešková. Nejčastěji to jsou kraje, které se do výzvy nezapojí a přitom to musí byt oni, kdo žádá o dotaci.

Ve školním roce 2015/2016, kdy začal program MPSV fungovat, se do něj přihlásily pouze Liberecký a Jihomoravský kraj. Nyní se k nim připojilo dalších šest krajů - Plzeňský, Karlovarský, Královehradecký, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, společně s Prahou a Vysočinou. „Výzva je stále otevřená, kraje se do ni mohou zapojit,“ vyzvala Plešková.

Duplicitní dávky, soudí kraj

Všechny kraje ovšem nemají o zapojení do programu zájem. Například Ústecký kraj vidí hlavní překážku v zaměření programu, kdy je pomoc poskytovaná pouze chudým rodinám, které docházejí na Úřad práce. Podle něj by ji měly získat hlavně matky samoživitelky.

Jako další problém vidí to, že lidé v hmotné nouzi mají již jiné dávky, ze kterých by měli obědy platit a dochází tak k duplicitní pomoci. „Podpora by měla směřovat k těm, kteří na dávky nemají z nějakého důvodu nárok,“ soudí zástupce Ústeckého kraje z odboru školství.

Některé školy se domnívají, že zapojení do programu je zbytečné, protože chudí dávky často zneužívají a kupují si raději cigarety než alkohol, než aby dětem zaplatily obědy. „Oba programy posílají peníze přímo vzdělávacím zařízením, takže je velmi malá šance na zneužití, jak se někteří obávají,“ vyvrací pochyby Michalová.

Problematika se údajně netýká jen chudých rodin v sociálně vyloučených lokalitách. Podle Eurostatu žije dvacet procent českých dětí v ohrožení příjmovou chudobou. Obědy zdarma by ve školkách mohlo dostávat zhruba sedmdesát tisíc dětí, které tam již chodí, uvedla ČTK.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Úniky v kauze Kuciak: Člen klanu se policii přihlásil těsně před zatčením

Podle slovenských médií byl údajně zadržen vrah i organizátoři vraždy Jána...

Vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka se dál stahuje kolem vlivných slovenských podnikatelů a ukazuje,...

Chátrající budovy ladem a obří ztráty. Armáda jde proti ministerstvu

Armáda. Ilustrační foto.

Armádní nemovitosti za více než šest miliard korun leží ladem. Stát jen letos utratil za jejich správu dvaatřicet...

Candigliota: Dejme rodičům dětí s autismem možnost rozhodnout o eutanazii

Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota (8. ledna 2015)

Právnička Zuzana Candigliota končí jako statutární zástupkyně v Lize lidských práv, uvedl předseda organizace Dan...

Najdete na iDNES.cz