Padesát kilometrů za dvacku. Dotované jízdné využívají hlavně studenti

  10:26aktualizováno  10:26
Slevy na jízdném podle prvních zveřejněných čísel přivedly do vlaků nové cestující. O dvě procenta vzrostl počet cestujících u Českých drah i RegioJetu. Nejvíce dotovaného jízdného využívají studenti. Dopravcům dotace posloužily v konkurenčním boji, státní slevu totiž doplňují vlastními akcemi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Výlet vlakem z Prahy do lázní v Poděbradech místo 88 korun jen 22 korun, za stejnou cenu i z Plzně do Domažlic a jen o pár korun dráž z Brna na Svatomartinské do Valtic. Tolik od prvního září zaplatí senioři a studenti za cestu vlakem nebo autobusem po zavedení 75procentní slevy od státu.

A první zveřejněná čísla ukazují, že nové slevy na jízdném přivedly do vlaků a autobusů nové cestující. Údaje Českých drah za září ukazují, že meziroční počet cestujících se zvedl zhruba o dvě procenta z celkových 15,5 milionu cestujících.

Podobně jako státní dopravce jsou na tom i soukromníci. „Slevy za první měsíc platnosti přidaly v celkovém počtu cestujících nárůst o dva procentní body,“ potvrzuje i mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Až začnou jezdit studenti

Za dotované jízdné jezdí skoro každý druhý. „Až 40 procent zákazníků, kteří s námi v září cestovali, využilo právě tyto státní slevy. Na komplexní hodnocení dopadu zavedení nových slev je nicméně ještě brzy, protože teprve v říjnu se plně projeví zahájení akademického roku a cestování vysokoškoláků,“ říká náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod Michal Štěpán.

Právě studenti začali levnějšího cestování hojně využívat. „Nejvíce je nárůst patrný v kategorii student. V porovnání s objemem prodaných jízdenek z června letošního roku došlo k nárůstu prodeje jízdenek se státní slevou v září zhruba o deset procent,“ uvedla Martina Čmielová ze společnosti Flixbus.

Nárůst cestujících se projevil i posilováním některých, zejména dálkových spojů. „Postupně od poloviny září jsme prodloužili nejvytíženější vlaky o další vozy na linkách z Prahy na Ostravsko a na Valašsko a od poloviny října také na lince do Luhačovic,“ upozornil Štěpán z Českých drah s tím, že jde hlavně o víkendové spoje.

Od října pak dodatečně Dráhy posilovaly o vozy navíc i některé vlaky mezi Prahou a Plzní nebo Prahou a jižní Moravou.

Lepší než jízda zadarmo

Obavy dopravců, že vlaky budou více znečištěné a přeplněné, se zatím nenaplnily. Dotace nakonec nepokryly úplnou cenu jízdného.

„Dosavadní zkušenosti jsou pozitivnější než to, jak funguje systém 100procentních slev ve státem dotovaných vlacích na Slovensku,“ říká mluvčí RegioJetu Ondrůj. „Je to dostatečná pojistka proti tzv. nadužívání služby, která by byla úplně zadarmo,“ dodal.

Cestu vlakem volí stále víc lidí, České dráhy posilují vytížené spoje

Dopravcům teď ovšem dotace posloužily také jako nástroj cenové války, a to jak na kolejích, tak na silnici. Státní slevu doplňují vlastními akcemi. „Oproti jiným dopravcům u nás dostanou studenti a senioři zpět zbylých 25 procent z ceny jízdného. Ty mohou využít k nákupu dalších jízdenek,“ popisuje tiskový mluvčí vlakového přepravce Leo Express Emil Sedlařík.

S podobnou nabídkou přišel i autobusový dopravce FlixBus. „Pravidelní zákazníci mají od 1. listopadu možnost ušetřit na jízdném v průměru 25 procent. Když se nový věrnostní bonus přičte ke státní slevě, mohou cestovat zdarma,“ uvádí i Čmielová.

Kolik zaplatí poplatníci

Na kolik doplácení jízdného přijde stát, který dopravcům slevy kompenzuje, zatím není jasné. V průběhu října totiž dopravci teprve posílají ministerstvu dopravy faktury za zářijové jízdenky. „Kolik bylo vyplaceno za září jako kompenzace za slevy, budeme vědět až za měsíc, kdy bude možné i zhodnotit zavedení slev,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler.

Pro letošní rok půjdou podle Stadlera na slevy peníze z nespotřebovaných výdajů ministerstev. Příští rok má podle odhadů ministerstva zlevněné jízdné vyjít stát na necelých šest miliard korun.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Bratr exstarosty končí v čele městské firmy, radní prověří výběrová řízení

Budova jesenické radnice.

Jesenická radnice odvolala předsedu představenstva technických služeb Romana Kalouse, jenž je bratrem bývalého starosty...

Únos premiérova syna je dosti divoká konspirace, prohlásil prezident

Prezident Zeman nežádá premiéra Babiše o vysvětlení

Prezident Miloš Zeman považuje údajný únos syna premiéra Andreje Babiše na Krym za „dosti divokou konspiraci“. Vládu...

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

Najdete na iDNES.cz