Aerolinky dostaly dotazníky kvůli ebole, některé mají problém s tiskem

  14:03aktualizováno  14:03
Ministerstvo zdravotnictví nechalo vytisknout v rámci boje proti ebole zhruba tři sta tisíc dotazníků. K dispozici je dostaly české letecké společnosti. Formulář v elektronické verzi dostaly také zahraniční firmy, řada z nich však měla problém s jejich tiskem. Povinné dotazníky začnou aerolinky rozdávat všem cestujícím mířícím do České republiky od úterní osmé hodiny ranní.
ČSA zavedly již na začátku srpna nová provozní pravidla, která doplňují standardní postup při epidemiologické hrozbě na palubě letounu. (Ilustrační foto)

ČSA zavedly již na začátku srpna nová provozní pravidla, která doplňují standardní postup při epidemiologické hrozbě na palubě letounu. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Vytištěné dotazníky by měly podle ministerstva stačit zhruba na první tři týdny po zavedení pravidel. České aerolinie a Travel servis je mají k dispozici už od soboty. „Vše bylo připraveno rychle,“ podotkl na pondělní tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Epidemie eboly

Podle něj vyplňování příletových karet nijak neomezí provoz na letištích. Jako primární výhodu zavedení dotazníků vidí fakt, že do nynějška se lidé z ebolou postižených zemí západní Afriky nemuseli nikde hlásit. „Po vyplnění příletové karty je bude možné vyhledat,“ upozornil Valenta. K zavedení příletových karet prý ČR přistoupila proto, že má pochybnosti o kontrolách na letištích v západní Africe.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka mají opatření na všech českých letištích trvat spíše měsíce než dny. Jejich délka bude záviset na situaci v západní Africe i Evropě. Příletové karty nebudou vyplňovat cestující soukromých letadel. „Z hlediska pasažérů je to jen zlomek,“ poznamenal ministr.

Problém zahraničních firem, které z neupřesněných důvodů měly potíže s tiskem formuláře, podle ministra vyřeší prozatímní dotazování přímo letuškami na palubě. „Opozdí se to o pár dnů. Karty vytiskne ministerstvo,“ upřesnil řešení problému Němeček.

Informace z letáků budou vyhodnocovat krajské hygienické stanice a Hygienická stanice hlavního města Prahy. O vyplňování dotazníků na mezinárodních letištích rozhodla minulý týden Bezpečnostní rada státu (více čtěte zde). 

ČSA mají pravidla pro zacházení s nemocným

Novým pravidlům se již začaly přizpůsobovat také aerolinky, samotné rozdávání dotazníků pro většinu nepředstavuje výraznější komplikace. „Operujeme lety do zemí, které vyžadují vyplňování imigračního dotazníku, je to tedy obdobná činnost, na kterou jsou letušky a stevardi zvyklí,“ uvedl mluvčí Českých aerolinií (ČSA) Daniel Šabík. Již na na začátku srpna podle něj ČSA zavedly také nová provozní pravidla, která doplňují standardní postup při epidemiologické hrozbě.

Co se vyplňuje?

Nynější příletová karta je vyhotovena v českém a anglickém jazyce. Turista vyplní kromě jména i číslo letu, místo pobytu v Česku i očekávané změny tohoto pobytu během 42 dnů, tedy dvojnásobku inkubační doby nákazy. Vyplnit je třeba i plánovaný termín opuštění českého území. Příletovou kartu NAJDETE ZDE.

„Jedná se o sérii postupů, například jak příznaky nemoci rozpoznat, jak s nemocným zacházet, jak zajistit maximální dosažitelnou ochranu pro ostatní cestující a posádku,“ popsal Šabík. V praxi to podle něj například znamená, že nemocný dostane respirátor, přesune se, pokud je toho schopný, do oddělené části letadla, budou vyklizeny řady sedadel kolem nemocného či dostane potřebné hygienické prostředky.

Příletové karty s dotazníky kvůli infekční chorobě navrch nejsou v České republice úplnou novinkou. V roce 2003 museli všichni pasažéři cestující letecky do ČR vyplnit formuláře kvůli epidemii choroby SARS (více najdete zde). Opatření se týkalo všech leteckých společností, lidé vyplňovali karty na palubě letadla a odevzdávali při celní kontrole. Úřady evidovaly údaje po inkubační dobu SARS, pak je skartovaly. Letadla na Ruzyni procházela důkladnou dezinfekcí.

Hygienici uchovávali vyplněné příletové karty v zapečetěných krabicích. Kdyby byl někomu v České republice SARS diagnostikován, hygienici by krabici s kartami z daného letu rozpečetili, mohli kontaktovat cestující a informovat je, co dělat v případě zhoršení zdravotního stavu.

Ebola ze začala šířit loni v prosinci v západní Africe. Současná epidemie zabila již přes 3 860 z víc než 8 000 nakažených. Nejpostiženější jsou západoafrické státy Sierra Leone, Guinea a Libérie.

.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Situace v migraci je lepší než před vypuknutím krize, řekl nový ministr

Premiér Andrej Babiš uvedl Tomáše Petříčka do funkce ministra zahraničí. (16....

Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD zažívá ostrou premiéru. V Senátu představil pozice, které bude premiér...

Aktivistka s trnovou korunou narušila Dukovu mši v katedrále sv. Víta

Aktivistka Aneta Petani narušila mši celebrovanou kardinálem Dominikem Dukou v...

Úterní mši kardinála Dominika Duky v katedrále svatého Víta narušila aktivistka Aneta Petani, která protestovala proti...

ODS, lidovci ani ANO nepodpoří radikální Dienstbierův návrh na úpravu voleb

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro...

Nápad exministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD, který by radikálně upravil pravidla voleb do Senátu ostatní politiky...Najdete na iDNES.cz