Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

Klička Čapího hnízda nebyla protiprávní, tvrdí experti. Dnes by neprošla

  • 510
Způsob, jakým se Farma Čapí hnízdo dostala k evropským dotacím, byl formálně v pořádku. MF DNES to řekli současní či bývalí vysoce postavení státní úředníci. V současnosti by ale podobný dotační úskok nebyl možný. Po roce 2014 se už totiž začala posuzovat vlastnická struktura žadatelů.

Připomeňme: nápad na přestavbu zchátralého lihovaru na luxusní kongresové centrum se zrodil v Agrofertu, sám Babiš se k němu hlásí. K realizaci vznikla Farma Čapí hnízdo, původně součást Agrofertu, od roku 2007 pod anonymními vlastníky. Agrofert se dál na projektu podílel a po pěti letech Čapí hnízdo převzal opět Babiš.

Jen díky tomu, že byla formálně samostatná, se Farma Čapí hnízdo mohla v roce 2008 ucházet o dotaci pro malé firmy. A získat 50 milionů. Podle dotačních úředníků není tento trik postižitelný. Anonymní firmy pobíraly dotace běžně.

Babiš kritizuje lidovce

Ministru financí Andreji Babišovi (ANO) vyjádřil rozladění, že koaliční KDU-ČSL chce vyslovit souhlas s programem mimořádné schůze Sněmovny k Čapímu hnízdu. „Mně se nelíbí, že KDU-ČSL souhlasí se schůzí, nemá to nic společného s mým působením v politice, nemá to nic společného s koaliční vládou, je to vyloženě megakampaň," uvedl Babiš. Koalice kvůli případu podle něj nepadne. "Stabilitu vlády to podle mě neohrozí, já mám čistý stůl, nic jsem neudělal špatného," řekl lídr hnutí ANO.

Zdroj: ČTK

Podle analýzy MF DNES z 30 největších příjemců dotací v minulém programovacím období jich mělo neprůhlednou vlastnickou strukturu devět, celkově se podělili o víc než 31 miliard korun. Z dvacítky malých a středních firem, kterým byly přiklepnuty nejštědřejší dotace, mělo anonymní akcie sedm žadatelů.

Skuteční vlastníci se neřešili ani u dotací omezených přímo na malý byznys. „Majetkoprávní otázky nebyly předmětem posuzování,“ říká dnešní šéf středočeského dotačního úřadu Václav Chytil. Podle něj předchůdci ani nemohli zkoumat, zda žádající malá firma není odnoží velké skupiny. „Posuzování majetkoprávního uspořádání by mohlo být vnímáno jako diskriminace žadatelů,“ podotýká.

Stejně situaci hodnotí šéf dotačního úřadu z roku 2008 Marek Kupsa, v současnosti ředitel odboru na ministerstvu pro místní rozvoj. „My netušili, kdo za Čapím hnízdem je. Formálně bylo vše v pořádku. Žadatel měl anonymní akcie, ale to právní řád připouštěl. A nám neumožňoval zkoumat konečné vlastnictví. I kdyby se už tehdy vědělo, že za tou malou firmou je Agrofert, právně bychom asi nemohli nic dělat,“ uvedl.

Proti duchu podpory

Anonymní akcie, dotace, kritika auditorů. Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Podobně mluví Tomáš Novotný, který dotační úřad převzal v roce 2009. Tehdejší středočeský hejtman David Rath nařídil prověřit a přehodnotit většinu dřív udělených dotací.

„Nešlo o vlastníky, ale řada projektů prostě neodpovídala podpoře cestovního ruchu. Například dotace na luxusní centra - jako Čapí hnízdo,“ říká Novotný. „Evropská komise nám ale tehdy řekla, že nemáme jít do minulosti, že do schválených projektů nelze zasahovat,“ dodal. Bruselu český systém podle Novotného nevadil. A vlastnická struktura žadatelů o dotace se začala prověřovat až po roce 2014.

ANALÝZA: Co je Babišův problém a co balast

„Myslím, že Čapí hnízdo bylo vcelku standardní. Proti duchu podpory, ale právně v pořádku,“ říká bývalý vysoce postavený úředník ministerstva pro místní rozvoj. „Nemyslím, že to je zpětně napadnutelné,“ souhlasí i Ondřej Votruba, bývalý šéf CzechInvestu, další dotační agentury. Policie bude mít těžkou práci, bude-li chtít prokázat Babišovi dotační podvod. Jenomže pak je tu politická linka.

Babiš se několikrát k vlastnictví Čapího hnízda veřejně přihlásil a několikrát je popřel. Rozporuplnost jeho vyjádření budí dojem, že má co tajit. Třeba nepřípustný lobbing za dotaci nebo podezřelé obchodní vazby jeho lidí. Což z Čapího hnízda dělá politický dynamit.

Vedení ČSSD bude jednat o Čapím hnízdě i střetu zájmu

Premiér Bohuslav Sobotka na páteční večer svolal jednání předsednictva ČSSD. Bude se zabývat zákonem o střetu zájmů, mimořádnou schůzí Sněmovny a dopadem kauzy Andreje Babiše Čapí hnízdo na fungování koalice.

„Chci, aby naše vláda stabilně a dobře pracovala a nedávalo prostor Fialovi a Kalouskovi k laciným útokům. Ale ANO v tom musí vládní koalici pomoci. Své současné problémy nesmí bagatelizovat a musí je srozumitelně vysvětlit a řešit.,“ uvedl ve čtvrteční tiskové zprávě Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video