Machinace s vyplácením evropských dotací na severozápadě Čech detektivové nepozorovali v přímém přenosu jako třeba rozdělování úplatků v kauze Davida Ratha. Přesto věří, že na skupinu 24 lidí v čele s vlivnými podnikateli a politiky včetně někdejší hejtmanky Jany Vaňhové mají nabito.
Vyšetřovatelé se opírají především o svědectví bývalého šéfa dotačního úřadu Petra Kušnierze. MF DNES mapovala, jaké další důkazy detektivové mají proti skupině čtyřiadvaceti lidí včetně exsenátora Alexandra Nováka či někdejší hejtmanky Jany Vaňhové. Vyšetřovatelé pracují i s řadou důkazů, které podle nich potvrzují Kušnierzova tvrzení.
To, že policie stíhá více než dvě desítky politiků, úředníků a podnikatelů za to, že neoprávněně vyplatili čtrnáct miliard korun, stojí na podezření o dohodě politiků, kterou uzavřeli na samém počátku. Podle detektivů se totiž navzdory pravidlům domluvili, že šedesát procent vyplacených peněz získají projekty z Ústeckého a ty z Karlovarského kraje čtyřicet.
Existenci takové dohody dokládají například staršími odposlechy či korespondencí úředníků. Zmiňují ji v jednom ze psaní jako dohodu o poměru 34 na 66 nebo jako „interní dohodu, která nesmí jít ven“.
Otisk prstu z výtahu
Ovlivňování projektů fungovalo podle policistů tak, že politici tečkami označili projekty, jež mají zvítězit. Seznamy se pak předkládaly podnikateli s „neformální a ničím nepodloženou mocí“, jak uvádějí policisté, Danielu Ježkovi ke schválení.
Fotogalerie |
Policie však tyto seznamy otečkované vlivnými lidmi získala už při vyšetřování předchozí části dotační kauzy „Severozápad“. Na jednom ze seznamů navíc policie, jak uvádí v čerstvém obvinění, našla otisk prstu Daniela Ježka. Ten se hájil, že seznam jen našel ve výtahu. Dotační úřad totiž dříve sídlil přímo v budově, kde sídlil i Ježek s exsenátorem Alexandrem Novákem, a Kušnierz tvrdí, že to byli oni dva, kdo mu vydávali příkazy.
Pro detektivy je klíčové i to, že se policii podařilo získat originály formulářů s bodováním dotačních projektů. Hodnotitelé podle nich prý jen opisovali připravená vzorová hodnocení. Jindy své formuláře jen podepisovali, zatímco body vypisovali jiní. To potvrdil i písmoznalec. Z dokumentů je patrné, že obsahují i zcela totožné nebo jen nepatrně rozdílné bodování.
Že si politici byli vědomi nekalostí, policie dokládá například protesty Vaňhové či karlovarského politika Jakuba Pánika proti závěrům auditorů, kteří už v roce 2012 navrhovali zrušit jednu fázi hodnocení projektů. Tu fázi, ve které podle policejního obvinění k manipulacím docházelo. „Vaše informace jsou kusé a vytržené z kontextu. Vše bude vysvětleno a také doloženo v rámci přípravného řízení,“ reagovala na dotazy MF DNES.