Pohled na ostrov Tanna v souostroví Vanuatu v Oceánii

Pohled na ostrov Tanna v souostroví Vanuatu v Oceánii | foto: Profimedia.cz

Unie ruší misi na malebném Vanuatu, dotovala výuku kriketu a fotbalu

  • 34
Po dvaceti letech končí mise Evropské unie na souostroví Vanuatu v Oceánii. Je to jen jedna z mnoha zahraničních misí, kam plynou peníze z pokladny EU. Na ostrůvku vzdáleném z Bruselu tisíce kilometrů dotovala unie výuku kriketu či fotbalu.

Evropská unie má na financování projektů po celém světě speciální úřad, Evropskou službu pro vnější činnost (EEAS). Vznikla před třemi lety na základě Lisabonské smlouvy jako sjednocující orgán zahraniční politiky EU.

Stálí vyslanci Bruselu působí ve 140 zemích. Celkem úřad zaměstnává 3 417 lidí, z toho 1 500 přímo v Bruselu a zbytek v zahraničí. Jejich posláním je šířit dobré jméno EU a dohlížet na efektivní využívání dotací, které EU do světa posílá. Kromě toho sledují vyslanci EEAS politické dění v příslušných zemích a reprezentují EU v jednání s místními úřady i veřejností.

Udržet tuto diplomatickou "říši" v chodu stojí podle britského The Daily Thelegraph přes půl miliardy eur ročně, tedy přibližně 14 miliard korun.

Výjimkou nejsou ani delegáti působící na exotických ostrůvcích v Pacifiku, například na Vanuatu. Stálé vyslance Bruselu na šestnáct tisíc kilometrů vzdáleném souostroví v jižním Pacifiku by čekal málokdo. Přesto zde působí už od roku 1984 a na projekty financované EU dohlíží až 7 zaměstnanců EEAS.

Unie na Vanuatu financovala částkou 96 milionů eur například výuku kriketu nebo výstavbu větrných elektráren. Další projekty se týkaly tréninku dětských fotbalistů nebo divadelního představení, které mělo poukázat na zhoubné účinky genderového násilí mezi mladými lidmi.  

Kritika sílí, diplomatická mise v ráji končí

Nákladná a podle mnohých také zbytečná dotační diplomacie EU je již delší dobu trnem v oku kritiků."Myslím, že existuje ohromné množství oblastí, kde bychom tyto dotace využili mnohem efektivněji," prohlásil prominentní euroskeptik a britský poslanec za konzervativce Douglas Carswell. "Místo toho se ale musíme dívat, jak nevolení euroúředníci hloupě zacházejí s veřejnými penězi," dodal ostře.    

Další poukazují na to, že dotační diplomacie EU na mnoha místech funguje souběžně s podobnými programy jednotlivých členských zemí. Daňoví poplatníci tudíž platí jak program mateřské země, tak projekty EU. Příznačné je to zejména v případě Velké Británie, která v bývalých koloniích financuje řadu aktivit prostřednictvím Úřadu pro zahraničí a Commonwealth.

EEAS nyní oznámila, že misi na pacifickém souostroví Vanuatu po více než dvaceti letech ukončí. Vedoucí diplomat Robert de Raeve se již v srpnu vrátil do Bruselu.

Koordinátoři se přemístí do potřebnějších míst

Malé pacifické území se tak přesune pod jurisdikci 2400 kilometrů vzdálené mise sídlící v Papui-Nové Guineji, pod níž spadají například i Šalamounovy ostrovy. Zde v uplynulých pěti letech EU podpořila projekty za 120 milionů eur, informoval The Daily Telegraph.

Představitelé EEAS nicméně odmítají, že by Brusel výdaje na Vanautu vynakládala zbytečně. "Program podpořil výrobu čisté energie na ostrovech, které jsou z hlediska klimatických změn velmi zranitelné," prohlásil mluvčí EEAS. Peníze EU tak na rajské ostrovy mohou plynout i nadále.

"Domníváme se však, že projekty na Vanuatu můžeme efektivně koordinovat i z jiného místa," řekl zástupce EEAS. "Tento krok nám současně umožní uvolnit zaměstnance i finance na projekty našich nově otevřených misí v Libyi a Barmě," dodal mluvčí.

Souostroví Vanuatu v Tichomoří

Souostroví Vanuatu v Tichomoří


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video