Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) při ustavujícím zastupitelstvu Ústeckého kraje.

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) při ustavujícím zastupitelstvu Ústeckého kraje. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Čachry s evropskými dotacemi na severu Čech se kraji řádně prodraží

  • 15
Po měsících nervózního čekání dorazil z Bruselu dopis, v němž Evropská komise shrnula závěry svého vyšetřování, jak se nakládalo s penězi v Regionálním operačním programu Severozápad. A uložila trest, aby kraj, případně stát, zaplatil 2,5 miliardy za pochybné projekty, které schválilo jeho vedení. S tím, že pokud se tak nestane, může loni zastavené proplácení dotací v kraji skončit úplně.

"Zaplacení 2,5 miliardy je sankce za chybovost v projektech. Podle názoru Evropské komise se tu děly problémy, jež ohodnotila touto částkou," řekl po projednání dopisu předseda výboru regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil.

Samotný ROP, jehož tři ředitelé kvůli milionovým machinacím skončili v rukách policie, na tom může paradoxně vydělat. Brusel chce, aby byl o požadované 2,5 miliardy navýšen jeho rozpočet. Z něj si měly Ústecký a Karlovarský rozdělit 19 miliard, z nichž zhruba 16 už ROP rozdělil a 11 i proplatil. Teď by celkový rozpočet činil 21,5 miliardy.

Podle počtu chybných projektů by se Karlovarský a Ústecký kraj měly o pokutu podělit v poměru 1:2, tedy první by měl do ROP nasypat 0,9 a druhý 1,6 miliardy korun. Ani jednomu se do toho navzdory hrozbě úplného zastavení dotací moc nechce. Respektive ne samotným.

"Měl by platit i stát"

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) míní, že by se měl na placení podílet i stát. "Odpovědnosti se nezříkáme, ale nesouhlasíme s tím, že kraje mají politickou zodpovědnost úplně za vše, co se v ROP dělo. Domníváme se, že by měla být zodpovědnost rozdělena spravedlivě," řekl ústecký hejtman.

Něco takového však zase odmítá ministerstvo financí. "Stát nemá na rozhodování regionálních rad žádný vliv, ministerstva financí ani místního rozvoje tedy nemohou přebírat odpovědnost za jejich rozhodnutí," řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Zaplatit 2,5 miliardy je pro oba kraje velké sousto a zřejmě by musely výrazně seškrtat investice do oprav silnic, škol a podobně. Hejtmani proto chtějí ještě jednat s premiérem i ministry, aby krajům s takovou sankcí pomohli. Kdyby to na bedrech samotných krajů zůstalo, musela by se suma rozložit do roku 2019.

Na rozhodnutí však není mnoho času, protože kvůli machinacím zastavené proplácení peněz z operačního programu ROP je potřeba znovu rozběhnout nejpozději do začátku srpna. "To je nejzazší termín, abychom stihli vyčerpat zbylé finanční prostředky (pět miliard + Bruselem nařízené navýšení 2,5 miliardy - pozn. red.). Dohoda mezi kraji tedy musí proběhnout v březnu," přiblížil šibeniční termín Petr Navrátil.

Pokud se přitom kraje nebo i stát nedohodnou a 2,5 miliardy do ROP nepošlou, nastane ještě větší problém: "Regionální program ROP bude zastaven. Mnoho žadatelů nedostane peníze, na které už čekají. Evropská komise bude od státu požadovat zpět nejen ty 2,5 miliardy, navíc stát z Bruselu nedostane dalších 4,5 miliardy," přiblížil Navrátil černý scénář. Tato částka jsou peníze, které žadatelům za evropské projekty již předem zaplatil stát, ale Brusel by mu je už neposlal.

Za této situace je tak zřejmě jediným východiskem Evropské komisi vyhovět a o nařízené 2,5 miliardy zvýšit rozpočet ROP tak rychle, aby ještě stihl peníze na severu Čech za průhlednějších podmínek rozdělit.

"V současné chvíli probíhá studie, zda jsou žadatelé vůbec schopni do konce roku připravit projekty," uvedl Navrátil a vyzval města, obce i neziskové organizace, aby se u ROP Severozápad se svými požadavky hlásily. Pokud se totiž peníze nestihnou "rozebrat" tady, hrozí, že je mohou dostat úplně jiné kraje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video