Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do školství na severu zase potečou dotace, končily ve firmách politiků

  11:29aktualizováno  11:29
Po obnovených dotacích z ROP Severozápad se Ústecký kraj dočká i peněz z pozastaveného dotačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, z něhož se rozdělují peníze na projekty spjaté se školstvím. Mezi desítky žadatelů v regionu tak v nejbližší době zamíří 69 milionů korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Ministerstvo školství pravděpodobně obnoví proplácení v Ústeckém kraji již od tohoto měsíce. Oznámení bude do Ústeckého kraje zasláno v nejbližší době," řekl MF DNES Hynek Jordán z tiskového oddělení ministerstva školství.

Podle neoficiálních informací už dokonce rozhodnutí o opětovném spuštění programu na kraj dorazilo. Hejtman Oldřich Bubeníček obnovení plateb přivítal.

Kde dotace končily

Mezi příjemci dotací byla třeba firma Seductus, s níž je spojen exposlanec ČSSD Josef Tancoš.

Úspěšná v získání dotací byla i jiná firma poslance Tancoše, L+M Souš (dnes Tersum).

Peníze z programu získal také člen mostecké ČSSD Roman Sigmund.

Miliony získala i firma SC Bronco, k níž má blízko Jiří Gaudl z vedení krajské ODS.

Peníze z programu tekly rovněž do chomutovské firmy CV Relax, které šéfuje jiný člen vedení krajské ODS Zdeněk Fojtík.

"Jsem rád, že se to podařilo vyřešit. Po ROP Severozápad to byl další problém zděděný z minulého volebního období," uvedl hejtman.

Ministerstvo program pro Ústecký kraj zastavilo loni v červnu. Mělo podezření z neoprávněného nakládání s poskytnutými dotacemi.

Peníze končily ve firmách politiků

Peníze z programu často končily ve firmách spjatých s politiky ČSSD a ODS či lidmi z okruhu krajské samosprávy. Balík peněz sice uvolňuje pro kraj ministerstvo, ale prostředky na jednotlivé projekty schvalují krajští zastupitelé.

"Jedná se zejména o propojenost úzkého okruhu příjemců a dodavatelů a z toho plynoucí podezření na nehospodárnou realizaci grantových projektů," uvedl Hynek Jordán z ministerstva.

Ministerstvo loni podmínilo obnovení programu tím, že kraj zlepší kontrolní mechanismy, které netransparentnímu rozdělování peněz zamezí. Podle ministerstva už kraj takové nápravy dosáhl.

"Tyto kroky se Ústeckému kraji v současné době daří plnit," poznamenal Jordán.

"Na krajském úřadě bylo vytvořeno nové oddělení kontroly, které provádělo především ex-post kontroly projektů realizovaných v rámci programu," přiblížil mluvčí Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

Program spadal pod obviněného exnáměstka

Peníze z obnoveného programu nyní zamíří i do projektů, kvůli nimž ministerstvo vyplácení peněz pozastavilo. V souladu s novým systémem kontroly už se však bude rozdělovat 25 milionů korun, které jsou připraveny pro nové vzdělávací projekty.

Po zastavení programu musel kraj na jaře uvolnit část peněz ze svého, aby mohli žadatelé pokračovat v projektech. Mezi 57 nejpotřebnějších projektů rozdělil 53 milionů korun. Nyní je dostane zpět.

"Prostředky zapůjčené Ústeckým krajem budou hned po obnovení financování a obdržení prvních záloh z ministerstva vráceny," zmínil Rytíř.

Program Vzdělávání pro konkurenceschopnost spadal v Ústeckém kraji pod tehdejšího vicehejtmana Pavla Koudu z ČSSD, jehož policie obvinila kvůli machinacím v dotačním programu Severozápad. Kouda kvůli tomu strávil loni na podzim skoro dva měsíce ve vazbě (o Koudově kauze zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz