Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dosud Bílá lákala lidi k ODS, teď zazpívá pro církev

  7:37aktualizováno  7:37
Lucie Bílá až dosud na mítincích vábila ovečky pro ODS, teď bude svým zpěvem získávat sympatie církvi. Nový pražský arcibiskup Dominik Duka slavnou zpěvačku získal pro prvomájovou církevní slavnost v Hradci Králové. Duka akci chystal ještě jako královéhradecký biskup.

Lucie Bílá bude zpívat pro církev. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Jeho jménem jsme Lucii Bílou požádali o koncert a ona ráda souhlasila," vysvětluje páter Pavel Dokládal. Účast zpěvačky si vysvětluje jejím zájmem o duchovní hodnoty. "Vždyť i ona potřebuje nabýt vnitřní sílu a jistotu," říká páter.

Fakt, že Lucie Bílá má nemanželské dítě a je dvakrát rozvedená, katolické církvi nevadí. "Nejsme soudci, snažíme se konání lidí pochopit. Tedy i to, že Lucie Bílá své štěstí stále hledá."

Církev se chce lidem otevřít

Vystoupení populárního zpěváka v kostele či chrámu má však svá pevná pravidla. Texty písní podléhají schválení liturgické komise. Lucie Bílá bude sice na prvního máje zpívat na královéhradeckém náměstí, ale i tak bude muset ctít ducha církevní slavnosti.

"Do veřejného vystoupení zpěvákům nemluvíme. Spoléháme na jejich takt," říká páter Dokládal.
Slavnost je koncipována tak, aby se doplňovaly i detaily: umění Lucie Bílé oceňuje církev, její politické postoje zase prezident Václav Klaus, jenž se díkůvzdání rovněž zúčastní.

Jak se Duka ujal úřadu

Po takzvaném sarajevském atentátu, který stál tehdejšího premiéra Klause křeslo, to byla právě Lucie Bílá, jež na jeho mítinku zaplnila lidmi Staroměstské náměstí a pomohla Klausovi vrátit popularitu.

Mohli by tutéž službu pro katolickou církev vykonat nyní koncertní umělci či populární zpěváci? Nový pražský arcibiskup Dominik Duka se spolupráci s umělci nebrání. Jak říká, církev se chce lidem mnohem více otevřít. I kostelům by tedy rád vtiskl punc koncertních síní, galerií nebo míst, kde lidé poznávají historii a vzdělávají se.

"Tak tomu ostatně vždy bylo, jen jsme na to pozapomněli," připomíná. A ze stejného důvodu plánuje v Praze na 28. května noc otevřených kostelů.

V hubnutí Duka zatím chodit neumí

Dukova vize, jak by se mohla církev stát pro lidi přitažlivější, by se tak mohla časem uchytit po celém Česku. Na královéhradecké slavnosti díkůvzdání, která je zasvěcena i devadesátinám arcibiskupa Karla Otčenáška, vystoupí ostatně i pěvecký sbor Boni Pueri, Eva Pilarová, Big Band Českého rozhlasu či maďarský zpěvák Tamasi Berki.

Psycholog Slavomil Hubálek, jenž pomáhá s výběrem manažerů velkých firem – a tou svým způsobem katolická církev je – oceňuje Dukovu snahu oslovit neotřele veřejnost. Vzdělání, charita či ochrana přírody, kterou akcentuje arcibiskup, jsou podle Hubálka hodnoty, které stále více zajímají i mladé lidi. "S každým novým manažerem přichází nový vítr. Pokud se ale právě na tyto věci církev zaměří, může jen získat na prestiži," míní Hubálek.

A Duka je jiný i v tom, když se svěřuje, že s přesídlením do Prahy berou zasvé předsevzetí o zhubnutí. "Šel jsem po večeři na koncert na francouzské velvyslanectví ve prospěch Haiti. Ale ona to byla slavnostní večeře. V tomhle zatím chodit neumím."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz