Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dostavbu náměstí provázejí rozpory

  20:00aktualizováno  20:00
Brno - Nad konečnou podobou budovy, která zaplní proluku na brněnském náměstí Svobody, se rozpoutaly pře. O tom, jaká budova bude na náměstí stát, se rozhodně mezi návrhem architektů Tomáše Pilaře a Ladislava Kuby, kteří zvítězili v architektonické soutěži, a představou německých a japonských autorů, kteří se kvůli formálním nedostatkům v soutěži neumístili, ale obdrželi zvláštní cenu. Ředitel Unistavu Miroslav Friš by přivítal návrh zahraničních architektů. Hlavní městský architekt Jaroslav Josífek by však toto řešení považoval za nešťastné.

Jaroslav Josífek výtvor zahraničních autorů odmítá. "Návrh pánů Pilaře a Kuby je nesrovnatelně lepší než dílo německých a japonských tvůrců," míní Josífek.

Unistav se naopak snaží, aby projekt vytvořený v zahraničí na náměstí vyrostl. "Volba se protáhne ještě o měsíc, protože čekáme na vyjádření brněnského památkového ústavu," uvedl Miroslav Friš, generální ředitel firmy Unistav, která je investorem stavby.

Věžička je nepřípustná
Josífek jako člen odborné poroty, která rozhodovala o pořadí celkem čtyřiatřiceti návrhů, tvrdí, že porotci se na vítězi shodli takřka jednohlasně. "Zahraniční projekt nás zaujal hlavně nárožní věžičkou, která ovšem nebyla přijatelná z památkářského hlediska. Kdyby se dodatečně z výkresu odstranila, zůstal by jen obyčejný dům. Těch jsme měli v soutěži víc a lepších," tvrdí architekt Josífek.

Unistav se ovšem míněním poroty nemusí řídit, protože architektonická soutěž měla pouze doporučující charakter. "Rozhodně nebudeme stavět nic, co by se nám nelíbilo. Vždyť jsme do soutěže investovali tři miliony korun," uvedl Friš.

Podnikejte v Brno City Centru, hlásí reklama
Unistav, přestože zatím nezná konečnou volbu, začal přímo před prolukou nabízet obchodní i bytové plochy připravované budovy. "Máme hrubé nákresy pater i představu, kolik budou obchodní plochy stát. Cena bytů byla stanovena již dříve, a to pětačtyřicet tisíc korun za metr čtvereční. Dosud máme asi sto deset zájemců," upřesnil ředitel Friš.

V Brno City Centru, jak se má objekt jmenovat, je odhadem devět tisíc metrů čtverečních obchodovatelných ploch. Dvacet procent z toho mají zabrat byty.

Proluka trvala 13 let
Třináct let prázdný lukrativní pozemek, proluka na náměstí Svobody v Brně, změnila majitele, když brněnští zastupitelé odsouhlasili její prodej společnosti Unistav za třicet čtyři a půl milionu korun. Rozhodli tak přesto, že Štefan Plaček, který si na proluku dělal nárok a prohrál soudní spor o navracení parcely, se proti rozsudku odvolal ke Krajskému soudu v Brně.

Brněnský primátor Petr Duchoň uvedl, že smlouva s Unistavem zohledňuje také možnost, že Krajský soud rozhodne ve prospěch Štefana Plačka. "To jsme museli ve smlouvě zohlednit," řekl Duchoň. Plaček, který žije v Kanadě a je příbuzným někdejších majitelů pozemku, na dohodu o využití pozemku odmítal přistoupit.

Unistav dal nejlepší nabídku
Unistav podle Duchoně předložil nejlepší nabídku. Ve smlouvě se zavázal k tomu, že do čtrnácti měsíců získá stavební povolení a do dalších devatenácti měsíců pak dům na náměstí postaví. V případě nedodržení smlouvy může město od dohody s Unistavem odstoupit. Peníze od Unistavu za proluku zatím budou uloženy na blokovaném účtu. "Do konce září chceme uzavřít architektonickou soutěž, v březnu 2002 začít stavět a o Velikonocích 2003 dům otevřít," řekl Ladislav Česal z Unistavu.

Unistav chce v proluce postavit polyfunkční dům s pasážemi, obchody, garážemi i byty. "Nový majitel musí dodržet všechny podmínky vyplývající z toho, že jde o památkovou zónu, podoba domu musí vzejít s architektonické soutěže," řekl Duchoň.

Proluka na náměstí Svobody by se měla zacelit. Parcelu koupila firma Unistav.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...Najdete na iDNES.cz