Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dostavba vysočanské radnice je ve hvězdách

  19:29aktualizováno  19:29
Vysočany - Zatímco ještě loni v dubnu konstatovali představitelé deváté městské části zhruba roční zpoždění dostavby vysočanské radnice, nyní si její dokončení netroufají odhadnout. Přitom přístavba radnice měla být hotova v závěru loňského roku. Místo nového objektu, který by ještě s dalšími budovami v sousedství, v nichž mají být obchody, kanceláře a ubytovacíkapacity, měl zaplnit prostor rohu náměstí OSN, zeje v zemi pouze díra. Zdá se, že lidé se ještě dlouho budou muset vyhýbat ohradě, než za ní něco vyroste.

Společnost s ručením omezeným Altmark, kterou si obec vybrala v roce 1997 za strategického partnera, je již delší dobu ve finanční tísni. Stavba proto od jejího zahájení před dvěma lety nikterak výrazně nepokročila. Podle místostarosty Jaroslava Tomšů jsou od podzimu pouze dokončené základy a opěrné zdi. Tomšů včera připustil, že výběr Almarku zřejmě nebyl tím nejlepším. "Ukazuje se, že to nebyla dobrá volba. Prodlení je příliš velké," konstatoval.

Také vedoucí odboru výstavby Prahy 9 Václav Vaněk si myslí, že se nedá mluvit o šťastném řešení. Podle něho dokonce nebývá obvyklé, aby zakázku v řádu stovek milionů, získala společnost s ručením omezeným.

Místostarosta řekl, že obec nyní připravuje dodatek ke smlouvě s Altmarkem, který by měl umožnit pokračování stavby. Podle dodatku by městská část po dostavbě přízemí nové budovy radnice předala investorovi pozemek pod ním, na který by mohla banka Altmarku půjčit peníze. Souhlasit s tím však bude muset zastupitelstvo.

"Pokud se nepodaří dodatek uzavřít, nezbyde nic jiného, než smlouvu s Altmarkem ukončit a vypsat výběrové řízení na dostavbu radnice," míní Tomšů. Společnost Altmark se nyní slučuje s lucemburskou firmou a je tudíž naděje na přísun peněz. "V pondělí obdržíme dokumenty o dalším financování, takže podle toho také uvidíme," míní Tomšů. Odhaduje, že pokud by práce pokračovaly od března či dubna, mohla by být radnice dostavěna za čtrnáct měsíců.

Obec by za dostavbu, která má stát asi dvě stě milionů korun, neměla zaplatit sice ani korunu, ale kromě pozemku by investorovi věnovala ještě několik nemovitostí.
O zakázku se ve výběrovém řízení ucházely kromě Altmarku ještě tři firmy: Metrostav, IPS a Lordship Estates. Tomšů řekl, že podmínky soutěže však splnil jen Altmark a IPS. Její zástupce se však dostavil k výběrovému řízení se zpožděním a nepůsobil přesvědčivě. "Zástupci Altmarku působili velmi dobře a předložili protokol z banky o vlastnictví osmi milionů marek. Garance se nyní ukázala jako nedostatečná."

Jeden ze společníků s.r.o Altmark Tomáš Richter tvrdí, že je vše v pořádku. "Peníze máme, financují to Lucemburčané," uvedl s tím, že není ale oprávněn podávat informace. Jednatel společnosti Josef Krajíček telefon ale nezvedal, firma se údajně stěhuje.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Najdete na iDNES.cz