Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dostat se na střední bude těžší, kraje chystají vlnu slučování a rušení tříd

  6:59aktualizováno  6:59
Dostat se na vyhlédnutou střední školu bude čím dál těžší. Za poslední čtyři roky ubylo 68 škol zřizovaných krajem a jejich počet ještě klesne. Kraje řeší přebytek volných míst slučováním a otevírají méně tříd. Podle ministra školství navíc mají mít prioritu technické školy a učiliště.
Školy jsou nyní kvůli slabým ročníkům často poloprázdné. Jejich rušení to změní. Ilustrační foto

Školy jsou nyní kvůli slabým ročníkům často poloprázdné. Jejich rušení to změní. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Volných míst na středních školách je dlouhodobě více než dětí. Díky tomu studují na gymnáziích i žáci, kteří měli na základní škole čtyřky, na což ve své výroční zprávě upozorňuje Česká školní inspekce. Snižování počtu středních škol by tak mělo rovněž zvýšit kvalitu těch zbývajících.

Ministr školství Josef Dobeš začal na konci loňského roku jednat s hejtmany o postupném rušení a slučování středních škol. Prioritou se podle ministra mají stát technické školy a učiliště, soukromé školy by už naopak vznikat neměly. Většina krajů se převis nabídky nad poptávkou snažila řešit už před Dobešovou výzvou a polevit nehodlá ani teď.

Střední školy v číslech

Ústav pro informace ve vzdělávání uvádí počty škol, jež zřizují kraje:
2006/07 - 1 066
2007/08 - 1 025
2008/09 - 1 010
2009/10 - 1 004
2010/11 - 998

Veřejné školy zřizuje i ministerstvo školství, kdy se poslední tři roky počet ustálil na 35. Obce zřizují celkem 25 škol, o tři více než loni. Soukromých škol je 318 (loni 326). Církevních je posledních pět let celkem 36.

Přijatí uchazeči na SŠ
2006/07 - 152 124
2007/08 - 146 147
2008/09 - 143 046
2009/10 - 139 620
2010/11 - 124 751

Česká školní inspekce upozorňuje v letošní výroční zprávě na to, že střední odborné školy jsou zaplněny pouze z 64,1 %. Ze statistiky nejhůře vychází Olomoucký kraj (32,7 %), nejlépe Vysočina (90 %). Co se týče gymnázií, jsou zaplněny z 80 %. V čele tabulky je Jihomoravský kraj (96 %), na konci Zlínský (57,8 %).

Příkladem je Zlínský kraj, kde v průběhu pěti let ubylo osm tisíc žáků a následujících patnáct let se počty nezvýší. "U nás slučování škol probíhá kontinuálně od roku 2000. Do letošního roku jsme se dostali z počtu 68 středních škol na 54," řekl iDNES.cz zlínský radní Josef Slovák s tím, že loni otevřeli v kraji dvaatřicet tříd, letos to bude o pět méně.

Poslední sloučení se odehrálo v Uherském Hradišti, kde nejprve sloučili hotelovou školu a strojní průmyslovku a v dalším roce k nim připojili ještě zdravotní školu.

"Takové školy jsou jako fakulty, zůstává tam odborné vedení, zvětšuje se počet dětí a také, což je dost podstatné, mají při současném způsobu financování pedagogové na větších školách často až o dva tisíce hrubého víc," vyjmenoval výhody radní.

Zlínský kraj se také nechal inspirovat od kolegů z Ústeckého kraje, kde vznikají tzv. páteřní školy, tedy sítě velkých spádových škol s širokou nabídkou vzdělávacích oborů. Minimální počet žáků na škole by měl být kolem 400. Pokud bude žáků méně, měli by ředitelé začít hledat partnery a de facto se připravovat na slučování.

"Z toho počtu jsme samozřejmě vyjmuli školy, které mají nějaký nadregionální význam, jako je veterina v Kroměříži nebo sklářská škola ve Valašském Meziříčí," upřesnil Slovák.

Na slučování se připravují i v Ústeckém kraji. Letos chce krajský úřad docílit toho, aby se počet středních škol snížil zhruba o patnáct.

Slučovat se chystají i na Vysočině, kde je rozdíl mezi nabízenými místy a počtem nových uchazečů 2 500. "Je několik možností, jak to řešit. Chtěli bychom, aby nám řekli lidé z terénu, jak postupovat a kam směrovat, aby to nebylo tady od stolu z krajského úřadu. Možností je dát dohromady školy, které mají podobné obory, nebo to lze řešit v rámci jednoho města, kde se dají dohromady školy s různými obory," řekla iDNES.cz radní pro školství Marie Kružíková.

V Královéhradeckém kraji se zase chystají redukovat počet tříd. "K 1. září 2011 otevřeme o dvacet tříd méně. Jedná se především o třídy na lyceích, gymnáziích a jsou tam i třídy, které nabízejí managerské vzdělání," uvedl radní Jiří Nosek.

Moravskoslezský kraj si při řešení nadbytku míst na středních školách pomáhá demografickým vývojem, podle nějž tam bude až do roku 2018 uchazečů ubývat. "Kolem roku 2020 se to zase o malinko zvedne, ale ten nárůst bude na 85 procent stávajícího stavu, takže pořád je to pokles oproti stavu, který je na školách nyní. Dál už je to jen fikce, protože tyto děti ještě nejsou na světě," uvedla náměstkyně Věra Palková.

ZMĚNY UŽ LETOS

Počet středních škol v Plzeňském kraji by se už v příštím roce mohl snížit o více než deset procent. Z nynější stovky škol by jich mohlo zbýt jen 88. - více čtěte zde

Sloučení pěti středních škol plánuje v následujících letech Liberecký kraj. Změny se začnou projevovat od září 2012, kdy se přestane nabírat do prvních ročníků některých škol. - více čtěte zde

V Karlovarském kraji hrozilo zrušení pěti škol, kraj se ale nakonec rozhodl, že žádnou z nich nezruší, ale zpřísní podmínky jejich fungování. - více čtěte zde

Kraj má proto v plánu počty míst na školách zredukovat, ale zároveň si nechat rezervu, až dětí zase přibude. V kraji by proto mělo ubýt kolem 15 až 20 procent škol. "Pokud bychom to neřešili, na prestižní školy by se dostávali stále slabší a slabší žáci, protože by tam bylo dost volných míst," dodala Palková.

Naopak Středočeský kraj se snižovat počet škol nechystá. "Pan ministr by si měl uvědomit, jestli umí zoptimalizovat i soukromé školy, protože když to uděláme my, tak nám žáci přejdou právě do soukromých škol," uvedl radní pro školství Milan Němec. Druhá varianta je, že odejdou studovat do Prahy, což už teď dělá kolem pětadvaceti procent žáků. Podle Němce záleží především na středočeských ředitelích, jak si s nabídkou a poptávkou dokážou poradit.

V Praze se ani tak neřeší slučování, jako to, jak zaplnit poloprázdné lavice na učilištích a průmyslovkách. "Učňovské školy se nám podařilo díky kampani Řemeslo žije! zaplnit, ale průmyslovky stále zejí prázdnotou a například strojní průmyslovky jsou plné z 34 procent," řekla iDNES.cz náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.

Magistrát proto zkouší metodu, která se vyplatila u učilišť, a opět rozjíždí kampaň, tentokrát na podporu odborných škol (viz Já nejsem z gymplu! Klip přesvědčuje žáky, aby z nich byli učitelé či chemici).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz