Dost bylo zveličování zásluh Huga Cháveze

  8:45
Stoupenci nedávno zesnulého venezuelského prezidenta Huga Cháveze, ba i mnozí jeho kritici opakovaně zdůrazňují dva údajné úspěchy dodávající lesk jeho odkazu. Zaprvé, podíl lidí žijících v chudobě se v roce 2012 snížil na přibližně 28 procent, a to z rekordních 62 procent v roce 2003 (byť o tři roky dříve, počátkem Chávezova prvního funkčního období, dosahoval 46 procent). Zadruhé, většině Venezuelanů dodal pocitu identity, hrdosti a důstojnosti, které jim dlouho upírala zkorumpovaná a elitářská oligarchie světlé pleti.

Venezuelský prezident Hugo Chávez slaví další vítězství v prezidentských volbách. (7. října 2012) | foto: Reuters

Obě tvrzení jsou pravdivá jen zčásti a také jen zčásti vysvětlují Chávezovy opakující se volební výhry – 13 ze 14 celonárodních hlasování, včetně referend. Co se týče prvního tvrzení, The Economist i laureát Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa právem Chávezův úspěch uvedli do souvislostí. Od začátku nynějšího století výrazně omezily chudobu téměř všechny země Latinské Ameriky, přičemž míra pokroku závisí na výchozím bodě a zvoleném koncovém datu, dobrých a zlých letech, spolehlivosti oficiálních dat a dalších faktorech.

Dařilo se prakticky všem

Příčiny tohoto pokroku jsou dobře známé: pro země vyvážející komodity, jako je Brazílie, Argentina, Peru, Chile a samozřejmě Venezuela, a pro ekonomiky založené na výrobě, jako je Mexiko, se s výjimkou let 2001 a 2009 jednalo o roky konjunktury. Nadto během těchto bezmála patnácti let většina vlád zodpovědně spravovala své účty: měly nanejvýš malé fiskální schodky, nízkou inflaci, dobře zaměřené programy proti chudobě a tak dále.

Jihoameričí státníci u rakve Huga Cháveze. Zleva: Argentinská prezidentka Cristina Férnadezová, uruguayský prezident José Mujica, bolivijský prezident Evo Morales a Mujicova žena, uruguayská senátorka Lucía Topolansky (6. března 2013)

To pomohlo potlačit nejen chudobu, ale i nerovnost, odvěkou metlu Latinské Ameriky. Podle ekonomky Nory Lustigové v letech 2000 až 2010 „příjmová nerovnost… poklesla ve všech sedmnácti latinskoamerických zemích, pro něž existují srovnatelná data“. Tento pokles byl obzvlášť výrazný ve třech největších zemích, tedy Brazílii, Mexiku a Argentině, které obývá téměř tři čtvrtiny populace v regionu.

Jedním venezuelským rozdílem je to, že Chávez k dosažení téhož úspěchu utratil přes bilion dolarů – v zemi, která má oproti Brazílii šestinový počet obyvatel a oproti Mexiku o málo víc než čtvrtinový. Přestože dlouhodobá životaschopnost a účinnost brazilských a mexických programů podmíněných peněžních převodů je sporná, jsou tyto iniciativy proti chudobě rozhodně lépe koncipované než Chávezovy masivní a paušální dotace do všeho - od drůbeže a mouky po bydlení a benzín.

Cestující v historické dřevěné soupravě metra na trase A v argentinském Buenos Aires.

Chávezův takzvaný „bolívarský socialismus jedenadvacátého století“ doprovázel též rozvrat venezuelského průmyslu, ohromný nárůst násilí, exploze zahraničního dluhu a vyčerpání devizových rezerv. Ostatní velké země regionu žádný z těchto problémů nepostihl – přinejmenším zdaleka ne v takovém rozsahu. Kdyby si Chávez s čísly nepohrál, jak mají demagogičtí a populističtí vůdci ve zvyku, výsledky by skličovaly víc.

Zneužil a rozšířil rozpolcenost

Druhý argument na obranu Chávezova odkazu je o něco solidnější, ale ne o mnoho. Pravda, obrovské přírodní bohatství Venezuely zneužívaly a často prohýřily elity uvyklé spíše na bulváry v Miami než na slumy v Caracasu. Zároveň ale platí, že Venezuela před Chávezem zažila čtyřicet let demokratické vlády, během nichž se na základě paktu podepsaného roku 1958 v Punto Fijo nenásilně u moci střídaly dvě strany, sociálnědemokratická a křesťanskosociální.

Venezuela se v regionu rovněž pyšnila jednou z nejčilejších občanských společností a tamní média patřila k nejsvobodnějším a nejprůbojnějším. Kromě Caracazo – vlny protestů proti volnotržním reformám v roce 1989, které si podle odhadů vyžádaly 3000 obětí na životech – tu docházelo jen k drobným návalům represe.

Jistěže, obrovské výseče venezuelské společnosti se právem cítily vyloučené z útulného konsenzu tamní elity a jejích nepřístupných vládních struktur a velice nelibě to nesly; zhruba polovinu populace však tvořila ctižádostivá střední třída. Chávez tuto rozpolcenost zneužil – a rozšířil. Ostatně současná kampaň před volbou jeho nástupce ukazuje, že země zůstává polarizovanější než kdy dřív.

Venezuelská dívka s náušnicemi s portrétem Huga Cháveze (25. září 2012)

Tohle mají i jinde

Je dost dobře možné, že Cháveze jeho údajné úspěchy a popularita přežijí. V době, kdy byl v úřadu, došlo snad k tomu, že jednoduše nerotovaly elity u moci, ale nastoupilo politické vedení, které vypadalo, hovořilo, obdivovalo a milovalo stejně jako tamní lid – vedení, které se ztotožnilo s miliony dříve marginalizovaných Venezuelanů a prospělo jim. Je-li tomu tak, Chávezův určený nástupce Nicolás Maduro si v nadcházejících volbách snadno poradí s opozičním kandidátem Henriquem Caprilesem. Chavismo přežije Cháveze.

Ať už ale bude výsledek jakýkoli, ani veškerý žal a balzamování vůdce nezmění prostý fakt: Venezuela a její obyvatelé se nemají výrazně lépe než před čtrnácti lety. A všech mírných zlepšení, která ve svých životech mohou pociťovat, bylo dosaženo i jinde – a za mnohem nižší ekonomickou i politickou cenu.

Slumy v Caracasu (2. října 2012)

Jorge G. Castañeda, bývalý ministr zahraničí Mexika (2000-2003), je profesorem politologie a iberoamerických a karibských studií na Newyorské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil David Daduč. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zkušenosti východu Evropy se SSSR nás naučily mnohé o Kremlu, míní Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:27

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...