Dospělý mozek je schopnější, než se myslelo

  • 5
I dospělý mozek se stále vyvíjí. Američtí vědci podle slovenského deníku SME zřejmě nabourali vžitou představu, že dospělý mozek je už definitivně zformovaný a nemůže se rozvíjet. Pokusy na myších ukazují, že mozek dospělého savce, tedy i člověka, reaguje na podněty z okolí tvořivěji, než se myslelo.

Vědci z týmu profesora Karla Svobody z laboratoře v Cold Spring použili při pokusech klonované myši, které v sobě mají světélkující gen medúzy. Potom udělali v hlavách sledovaných myší "okénka" nad tou částí mozku, která zodpovídá za zpracování onformací. Myš je získává pomocí vousů.

Potom měsíc sledovali, jak mozek postupně tvoří a ničí spojení mezi svými částmi. Myši pak umístili do jiného prostředí a o polvinu jim zkrátili vousy. Tím je v nezvyklých podmínkách ještě víc znevýhodnili.

Tak vědci zjistili, že počet nervových spojení (synapsí) zůstal stejný, ale jednotlivá spojení nečekaně často měnila svůj směr. Některá přežila jen několik dnů, jiná celý experiment. Podstatné je však zjištění, že synapse se v novém prostředí tvořily a rozpadaly rychleji, protože okamžitě reagovaly na vnější signály.

"Kdyby mi před několika lety dovolili udělat udělat experiment mých snů, byl by to právě tento," řekl Paul Adams, neurochirurg z univerzity ve státě New York. "Tento výzkum dokazuje, že v dospělém mozku se synapse formují v relativně krátkém čase."

Vědci se domnívají, že pokusy neuronů se mezi sebou spojovat jsou náhodné. Ta spojení, která se ukáží jako výhodná, zůstanou, ty ostatní zaniknou. Zatím je to však teorie, kterou je třeba potvrdit dalšími experimenty, píše slovenský deník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video