Němci mají podezřelého z útoku na fotbalisty, chtěl vydělat na akciích

Německá policie zadržela muže podezřelého z útoku na autobus fotbalistů Dortmundu. Podle tamních médií je to policii dobře známý 28letý muž s německým i ruským občanstvím. Spekuluje se, že jeho motivací byla chamtivost, útokem chtěl snížit cenu bundesligového týmu na burze a vydělat na tom.
Reklama

Zprávu přinesl německý zpravodajský server Deutsche Welle (DW), který se odvolává na německé zprávy v denících Bild, Süddeutsche Zeitung a další média. Později o zadržení podezřelého v pátek s odvoláním na německou prokuraturu informovala agentura DPA. Zatčení potvrdila také německá Federální kriminální police.

Fotogalerie

Podle médií je podezřelým Sergej W., který od 9. dubna pobýval ve stejném hotelu jako hráči Dortmundu a ze svého podkrovního pokoje měl výhled na budoucí dějiště atentátu.

Muž podle dostupných informací chtěl vydělat na poklesu akcií fotbalového klubu. Využít k tomu chtěl zřejmě investiční strategii zvanou short sale. DW s odvoláním na Bild uvádí, že chtěl spekulovat s celkem 15 tisíci kusy akcií za 78 tisíc eur (skoro dva miliony korun). Při zmíněné strategii investor profituje z poklesu hodnoty cenných papírů, akcie týmu přitom po útoku doopravdy klesly z 5,738 eura (144 korun) za kus na 5,421 eura (137 korun).

Policie muže dopadla v okolí Tübingenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. DPA s odvoláním na své zdroje informovala, že bezpečnostní jednotky provedly razie v celkem čtyřech objektech v Bádensku-Württembersku.

Zadržený od poloviny loňského roku pracoval jako elektrikář v energetickém závodě v Tübingenu. Ještě v pátek odpoledne by měl být předveden před Spolkový soudní dvůr, který může formálně vydat zatykač. Muž je podezřelý z pokusu o vraždu, vyvolání exploze výbušniny a z nebezpečného ublížení na těle.

Reklama

Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger, kde se útok odehrál, označil zatčení podezřelého za dobrou zprávu pro fotbal. Za zákrok policii na twitteru poděkoval. Vedení dortmundského klubu vyšetřovatelům za zadržení pravděpodobného pachatele poděkovalo. Ředitel klubu Hans-Joachim Watzke motiv označil pachatele za „šílený“.

Nálože byly naplněny kovovými hroty

Úřady podezřelého začaly vyšetřovat minulý týden, v patrnosti ho podle deníku Rheinische Post vedly už dlouho. Zatykač na něj byl podle listu Bild vydán dva dny po útoku. Prokuratura poznamenala, že do pátrání se zapojilo několik stovek policistů, bezpečnostní jednotky provedly razie v celkem čtyřech objektech v Bádensku-Württembersku.

Nálože byly naplněny kovovými hroty, které podle prokuratury výbuch rozmetal až do vzdálenosti 250 metrů. Výbušniny byly rozmístěny na dvanáctimetrovém úseku a byly ukryty v živém plotě. Každá z náloží byla odpálena samostatně pomocí elektroniky. Původ a povaha výbušné látky jsou nadále předmětem vyšetřování. Při explozích toiž byla spotřebována veškerá výbušná látka a kriminalisté tak musí zkoumat například i půdní vzorky.

Autobus s fotbalisty Dortmundu minulý týden cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

„Celý tým je v šoku. Takovéhle obrázky z hlavy nedostanete,“ uvedl v úterý 11. dubna ředitel Borussie Hans-Joachim Watzke v rozhovoru pro televizní stanici Sky (více si můžete přečíst zde).

Podívejte se na fair play gesto fanoušků Monaka, se kterým se hráči Dortmundu v den útoku měli utkat:

Reklama
Reklama
Reklama