(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRŮZKUM: V jižních Čechách se řidiči nepoutají, Středočeši zase telefonují

Centrum dopravního výzkumu každoročně mapuje dodržování silničních předpisů v českých krajích. Podle letošní průzkumu, který exkluzivně získala MF DNES, se nejméně často poutají řidiči z Jihočeského kraje a zároveň zde jezdí nejvíce motorkářů bez helmy. V telefonování za jízdy je zase na špici Středočeský kraj.
Reklama

„Jižní Čechy jsou specifické - je tu menší hustota obyvatelstva a podle mě řada lidí sází na to, že na četníka leckde nenarazí. Ale za to policie nemůže, ona se musí zaměřovat na místa, kde je větší provoz a vyšší pravděpodobnost závažných nehod,“ popisuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti důvody, proč jižní Čechy dominují dvěma kategoriím.

Jízda bez helmy je na českých silnicích věc neobvyklá. V drtivé většině krajů totiž helmu nosí sto procent motorkářů, kromě jižních Čech se s tímto nešvarem potýkají motorkáři ještě v Libereckém kraji.

Horší statistiku má telefonování za jízdy, takový přestupek se vyskytuje v každém z monitorovaných krajů. Tady statistiku „ovládli“ řidiči ve Středočeském kraji, následovaní těmi z Olomouckého a Jihočeského.

Telefonování při řízení zároveň patří mezi nejčastější příčiny dopravních nehod a to i přesto, že je u nás zakázané už patnáct let.

Kromě již zmíněných přestupků se průzkum v 91 lokalitách českých krajů zaměřil například i na dodržování rychlosti mimo města, překročení rychlosti ve městech, nebo svícení za dne.

Reklama
Reklama
Reklama