Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravní podnik prý špatně hospodaří

  10:10aktualizováno  10:10
Brno - Brno, které má jedno z nejdražších jízdných v hromadné dopravě v republice, bude od Nového roku pravděpodobně opět zdražovat. Cena půlhodinové jízdenky by se mohla zvýšit z dnešních jedenácti na dvanáct korun. Někteří z opozičních zastupitelů jsou přesvědčeni, že je to důsledek špatného hospodaření dopravního podniku.

Několik nevýhodných smluv na práci, kterou by si mohl udělat sám a levněji, uzavřel podle brněnské opozice Dopravní podnik města Brna (DMPB). "Ceny, které si organizace účtují, daleko převyšují náklady, které by do práce vložil sám dopravní podnik. Ušetřené peníze by se daly využít lépe a cestující by pak nemuseli na špatné hospodaření doplácet," tvrdí Jan Kryčer.

Jednou z takových smluv je podle něho i smlouva s reklamní agenturou SNIP&CO, která má od dopravního podniku pronajaty reklamní plochy. Z každé reklamy, respektive z toho, co za ni utrží, si tato brněnská agentura nechává čtyřicet procent.
Tato praxe není v jiných městech obvyklá. Jak Dopravní podnik Ostrava, tak například Dopravní podnik města Olomouce si reklamní činnost organizují výhradně ve svých obchodních nebo reklamních odděleních.

"Máme tak jednoznačnou možnost vybrat si na každou reklamní plochu zvlášť jak toho, komu ji pronajmeme, tak toho, kdo pro nás reklamu vyrobí," uvedl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Jiří Hána.

Stejně tak si téměř veškerou reklamu organizuje sám jiný podnik stoprocentně vlastněný městem, Technické sítě Brno.

Generální ředitel dopravního podniku Bedřich Prokeš je však přesvědčen, že smlouva se SNIP&CO je pro dopravní podnik výhodná. Sám by podle něho na reklamě rozhodně více nevydělal.

"Není v našem zájmu uzavírat s někým nevýhodné smlouvy, byli bychom sami proti sobě. Dopravní podnik se každoročně potýká s finančními problémy," uvedl Prokeš. Na otázku, jak je možné, že SNIP&CO získalo neobvyklou smlouvu od dopravního podniku bez toho, aby agentura prošla výběrovým řízením, odpověděl, že je to dědictví po předchozím vedení.

Ani náměstek Petr Zbytek o podmínkách smlouvy nevěděl. "Nedokážu na takovou otázku odpovědět. Jediné, co mohu říci, je fakt, že se uvažuje o úpravě jízdného v příštím roce. Město ale dělá všechno pro to, aby se dopravní podnik pokusil své hospodaření zracionalizovat," řekl Zbytek. Metoda, kterou zastupitelé zvolili, je podle něho jednoduchá. Neodsouhlasili totiž dopravnímu podniku pětatřicetimilionovou dotaci, kterou od města požadoval, a donutili jeho vedení, aby sáhl do vlastních rezerv. Podnik pak stáhl své požadavky na pětadvacet milionů.

Přesto náměstek Zbytek uvedl, že se chce přesvědčit, jaké podmínky smlouva se SNIP&CO má. "Na smlouvu se podívám do čtrnácti dnů," slíbil Zbytek.

Ředitel agentury SNIP&CO jednoznačně říká, že přináší dopravnímu podniku výhody, které jinde nemají. "Naše agentura systém reklamy pro dopravní podnik vybudovala. Není to tak, že bychom my měli nějaké výhody, spíš naopak. Přinášíme městu peníze, deset až dvanáct milionů ročně," uvedl Morávek.

Smluvní odměnu, kterou si SNIP&CO ve smlouvě účtuje, nezpochybňuje ani reklamní agentura EGO Advertising & Communication, s.r.o. "Vzhledem k pravděpodobnému objemu zaplněných ploch, které tato společnost přináší, a také za předpokladu jejich vlastní logistiky na zajištění těchto zakázek by tato odměna mohla být odpovídající," podotkl obchodní ředitel David Antl.

Trolejbusy ve Zlíně - ilustrační foto

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz