Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravní podnik kritiku neslyší

  8:43aktualizováno  8:43
Praha - Vedení dopravního podniku se odmítlo vyjádřit k systému průmyslové televize Elbex, který odborníci z České televize i další odborníci označili za špatný. Zástupci dopravního podniku nechtěli hovořit ani o dosavadních zkušenostech s tímto systémem, který je v několika stanicích na trase B. Podle mluvčí dopravního podniku Zuzany Knoblochové je důvodem mlčení výběrové řízení na novou průmyslovou televizi pro trasy A a C pražského metra.

V tomto řízení jde o zakázku v hodnotě osmdesáti až sto milionů korun.

"Vzhledem k probíhajícímu výběrovému řízení nemůžeme podporovat jakékoli spekulativní názory, s evidentním cílem ovlivnit průběh celého řízení," stojí ve stanovisku dopravního podniku.

Podle mluvčí Knoblochové ale není možné, aby vítěz výběrového řízení byl znám dopředu. Reagovala tak na podezření některých lidí, že dopravce preferuje jednu firmu.

Náměstek primátora Martin Hejl včera tvrdil, že kamery Elbex jsou vynikající a mají jen zanedbatelnou vadu. Postup dopraváků jasně podpořil.

Podle hodnotící zprávy měřící skupiny České televize jsou ale kamery Elbexu naprosto průměrné. Elbex u nás zastupuje výhradně firma Ontrexon, jejíž majitel Jiří Ondruš zprávu ČT ostře odmítl. "Nelze techniku, kterou mají na Kavčích Horách srovnávat s průmyslovou televizí, to je jako, kdyby se srovnávala Felícia s Mercedesem."

Podle něj patří výrobky Elbexu k světové špičce. "Dispečeři jak v metru, tak na centrálním dispečinku jsou s kamerami spokojeni," dodal.

DP zadal podezřelou zakázku za desítky milionů
Dopravní podnik nakoupil před třemi lety za nejasných okolností kamery do metra, které jsou špatné a potýkají se s různými nedostatky. Průmyslovou televizi zavedla na části trasy B firma, jejíž výrobky jsou podle odborníků průměrné a předražené. V současnosti přitom vedení podniku pořádá výběrové řízení na nákup dalších kamer za téměř sto milionů korun a podle některých názorů preferuje firmu, která dříve dodala právě nevyhovující kamery.

O nedostatcích svědčí například neveřejné hodnocení, které vypracoval tým odborníků z České televize na požádání vedení dopravního podniku.

Jeho představitelům si totiž na nakoupenou techniku často stěžovali vlastní pracovníci údržby. Kamery v metru na části trasy B jsou podle této zprávy České televize špatné. Zmíněný úsek trasy je vybaven zařízením japonské firmy ELBEX. Jejím výhradním dovozcem je společnost Ontrexon. Hodnotící zpráva ČT pro ni vyznívá nelichotivě: "Je to naprosto průměrná technika."

Systém ELBEX nabízeli jeho prodejci ve výběrovém řízení za sedmatřicet milionů korun, což byla v konkurenci čtyř firem druhá nejvyšší částka. Majitel Ontrexonu Jiří Ondruš tvrdí, že jejich cena nebyla zase tak výrazně vyšší.

Televizní odborníci jsou však v hodnocení nemilosrdní a dále uvádějí: "Zařízení TV není určeno pro profesionální účely ... naměřené parametry jsou mimořádně špatné."

Velmi kriticky se vyjádřil o systému ELBEX technik trasy B Milan Bělík. "V období od května do září 2000 bylo předáno do záruční opravy dvacet pět televizních monitorů," píše ve zprávě.

"Připouštím, že problémy s monitory jsme měli, ale ty jsou již nyní odstraněné," prohlásil v pondělí Ondruš z kritizované firmy.

Novými kamerami a monitory se mají nyní vybavit trasy A a C.Jedná se o velmi lukrativní zakázku v hodnotě osmdesáti až sta milionů korun. Firmy, které vedení Dopravních podniků oslovilo, měly za jeden měsíc zpracovat a odevzdat požadovanou dokumentaci. Uzávěrka výběrového řízení byla minulý týden.

Jedná se však o podezřele krátkou lhůtu. "Kamerové zkoušky v pražském metru jsou velmi náročné a za měsíc je firmy, které s ním nemají zkušenosti, mohou jen velice těžko zvládnout," tvrdí Petr Lorenc z konkurenční firmy Ontrade, která se výběru neúčastní. Přitom vyslovil závažné podezření: "Jedná se zřejmě o podporu firmy, která je mezi uchazeči a která touto technikou vybavila úsek na trase B, protože ta má k dispozici více potřebných informací než konkurence."

Zástupci Dopravních podniků se k celému případu nevyjádřili, přestože na reakci měli dva pracovní dny.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz