Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sněžení se přesouvá na východ Moravy, MHD v Brně místy kolabuje

  6:52aktualizováno  15:57
Vydatné sněžení se v úterý odpoledne přesunulo na východ Moravy. Počasí ztěžuje už od rána dopravu na silnicích na mnoha místech republiky. Rozbředlá nebo ujetá vrstva sněhu leží například na silnicích ve středních Čechách nebo na Vysočině. V některých krajích řidiče trápí i silný vítr, ve vyšších polohách také zledovatělá pokrývka.

„Aktuálně vydatněji sněží ve východní polovině Jihomoravského kraje, intenzita sněžení může být až 2 cm za hodinu. Srážky se přesouvají do kraje Zlínského, kde budou slábnout ve večerních hodinách,“ uvedli meteorologové před 16. hodinou. Občasné sněžení se podle nich může s různou intenzitou vyskytovat až do zítřejšího večera.

Linky městské hromadné dopravy v Brně, hlavně autobusy a trolejbusy, nabírají kvůli sněhu zpoždění až deset minut. Nesjízdný je pro MHD úsek u Halasova náměstí či v Technické ulici. „Nabádáme všechny cestující ke shovívavosti. Vybrané úseky zejména v kopcích jsou dočasně nesjízdné a čekáme na příjezd sypačů a protažení komunikací,“ řekla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Problémy mají například linky 44 a 84 v úseku u Halasova náměstí, kde musejí jezdit odklonem z náměstí v obou směrech, a také linka 53 v Technické ulici, kde se čeká na sypač. Tramvajové linky 3 a 11 nabírají až desetiminutové zpoždění v Minské ulici směrem do centra, v níž kvůli sněhu uvízly automobily.

Dopravu ve středních Čechách komplikovalo od rána sněžení. Řidiče na vozovkách čekala nová vrstva sněhu. Na Kolínsku a Kutnohorsku byly hlášeny i sněhové jazyky. Rozbředlý sníh po chemickém ošetření leží na Pražském okruhu, dálnici D5 a D8. Silničáři registrovali uvízlé kamiony.

Nákladní auto havarovalo na D4 chvíli před šestou hodinou ráno. „Při nehodě se nikdo nezranil,“ řekla mluvčí středočeské policie Lucie Nováková. Podle ní auta sjížděla na exitu 18 na Mníšek pod Brdy a na dálnici se vracela druhým, nájezdovým ramenem.

Fotogalerie

Dálnice byla zcela uzavřena zhruba do 11:00, z nákladního vozidla uniklo velké množství nafty. Před 11:00 policie umožnila provoz jedním jízdním pruhem, kolem 13:00 byla dálnice otevřena v plném rozsahu.

Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou Pražský okruh a dálnice D4, D5, D6 a D8 a některé silnice prvních tříd na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Příbramsku, Kladensku a Rakovnicku. Ve všech okresech jsou rovněž jen se zvýšenou opatrností sjízdné silnice nižších tříd.

Na několika místech v kraji se podle informací silničářů tvoří sněhové jazyky, například na silnicích první třídy číslo 16, 32 a 38 na Mladoboleslavsku a Nymbursku či na silnicích 9 a 16 na Mělnicku. Podle webu dopravních informací uvízl na několika místech v kraji kamion, který bránil provozu, třeba ve Štěchovicích u Prahy či u Mirošovic na Benešovsku.

Problémy byly také na železnici, kvůli sněhu byl omezen provoz na nymburském nádraží. Poruchu zabezpečovacího zařízení měla stanice Pečky, vlaky nabíraly zhruba půlhodinové zpoždění.

Všechny vozovky v Jihočeském kraji jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na Strakonicku a Prachaticku může dopravu komplikovat mrznoucí déšť, na Jindřichohradecku zase sněhové přeháňky. Vozovky prvních tříd jsou po chemickém ošetření mokré. Na silnicích nižších tříd na Jindřichohradecku, Písecku, Strakonicku a Táborsku leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Silnice v celém Plzeňském kraji lokálně namrzají. Po dešťových či sněhových srážkách je na nich rozbředlý sníh nebo mokro. Silničáři jsou v terénu celou noc, místy ale nestíhají se zledovatělým povrchem bojovat. Na některých silnicích krátce stála doprava, než přijel sypač problematické místo upravit. Na silnicích se stalo také už několik nehod.

Dopravní servis - Doprava.iDNES.cz

Podle dispečera krajských silničářů Jiřího Slapničky hrozí nebezpečí námrazy kdekoliv v regionu. V nižších polohách na Klatovsku a Domažlicku pršelo, ve vyšších sněžilo. Na Plzeňsku či Rokycansku spíše sněžilo, uvedl dispečer.

V Karlovarském kraji od pondělního večera drobně sněžilo nebo padal sníh s deštěm, při teplotách pod nulou může na silnicích vznikat ledovka. Dopoledne kolem 10:00 zkomplikovala provoz na dálnici D6 na 134. kilometru u Karlových Varů nehoda dvou kamionů, po níž musela být silnice směrem na Cheb uzavřena (čtěte zde). Dálnice už byla chvíli po 11 hodině opět průjezdná.

Kolize se stala mezi exity Jenišov a Nové Sedlo. Jeden nákladní vůz blokoval dálnici napříč, druhý zůstal podle policie mimo vozovku. Dálnice D6 u Karlových Varů směrem na Cheb, kde dopravu blokovala havárie dvou kamionů, už je opět průjezdná. Nebezpečí ledovky má trvat celý den.

Dálnice D6 z Karlových Varů do Chebu je protažená, ale na Chebsku na silnici zůstala vrstva sněhové břečky. Teploty v kraji se ráno pohybovaly okolo minus tří až minus šesti stupňů, silnice mohou namrzat. Silničáři také upozorňují na možnost vzniku sněhových jazyků ve vyšších polohách, zejména v Krušných horách.

Aktualizovaná výstraha

Meteorologové před polednem aktualizovali výstrahu. Varování před ledovkou se týká už jen Jihočeského kraje (do úterních 20 hodin), výstraha před novou sněhovou pokrývkou se naopak rozšířila o východ Pardubického kraje, většinu Olomouckého a část Moravskoslezského kraje. Na Českomoravské vrchovině a v horských oblastech Moravy a Slezska se budou dál tvořit sněhové jazyky, uvedl meteorolog Štefan Handžák.

Dopravu v Libereckém kraji zkomplikovalo sněžení a vítr. Problémy měly hlavně kamiony ve stoupáních. V průběhu úterý se ale situace v kraji uklidnila a ve 13:30 mohli silničáři pro nákladní vozy nad 3,5 tuny otevřít i silnici 13 z Mníšku přes Albrechtice na Frýdlant a česko-polský hraniční přechod v Habarticích. Uzavřené byly od pondělních 22:00 kvůli sněžení a sněhovým jazykům.

V Libereckém kraji napadlo do rána kolem pěti centimetrů sněhu. Ještě dopoledne sníh komplikoval provoz na silnicích a hlavně kamiony měly problémy prakticky v každém stoupání. Při teplotách kolem minus deseti stupňů totiž sůl účinkovala jen pomalu.

Postupně se ale oteplilo a pomohl i zvýšený provoz na silnicích. Hlavní tahy byly tak už v poledne většinou jen holé, místy se zbytky rozbředlého sněhu. V kraji ale stále mrzne a silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Řidiči by rozbředlý sníh neměli podceňovat, pozor by si měli dát v zatáčkách a křižovatkách.

V kraji dnes výrazně přibylo dopravních nehod. Nejvážnější se stala ráno v Jablonci nad Nisou, kde se střetl autobus s osobním autem a zraněn byl při tom i chodec. Nehody řešili policisté na silnici před Libercem ve směru od Turnova, havarovaná auta zkomplikovala dopravu z Turnova na Semily, ve Svoru na Českolipsku nebo Českém Dubu. Několik střetů osobních aut řešili policisté i přímo v krajském městě. Většinou se obešly bez zranění.

Cestování v Ústeckém kraji také komplikuje sníh a ledovka. Na horách musí řidiči počítat s ujetou vrstvou sněhu na komunikacích. Kalamita nikde není, ale silničáři nabádají k opatrnosti. Místy napadlo až deset centimetrů sněhu a sněžit bude až do večera.

Silničáři uzavřeli cestu mezi Krásným Lesem a Adolfovem na Ústecku. „V terénu jsou zatím všechny vozy. Určitě by řidiči měli zpomalit a jezdit obezřetně,“ uvedla dispečerka.

Na dálnici D8 od Ústí nad Labem směrem do Německa fouká vítr a tvoří se sněhové jazyky. V krajském městě napadlo přes noc deset centimetrů sněhu. Nahrnutý sníh podél chodníků se tak stal zdrojem zábavy pro školáky při cestě domů s pololetním vysvědčením. Zatímco na Ústecku, Děčínsku či Teplicku je na silnicích sníh, na Litoměřicku je námraza. Policisté řeší v regionu řadu dopravních nehod. Většina se obešla bez zranění.

V noci sněžilo také v Královéhradeckém kraji. Na některých silnicích vítr začal tvořit sněhové jazyky a návěje, například na Jičínsku v okolí obcí Příchov, Markvartice, Stéblovice, Jinolice a Kněžnice a ve vyšších polohách na Náchodsku. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní.

Porouchaný autobus u Chotěboře uzavřel silnici

Také na silnicích v Pardubickém kraji leží nový sníh. Dopravu znesnadňuje zvláště ve výše položených oblastech, někde může být i zledovatělý. Všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné.

Předpověď na úterý

V úterý bude podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu převážně zataženo, na většině území bude občas sněžit. V jihozápadní polovině území místy, jinde jen ojediněle, se objeví i mrznoucí déšť s tvorbou ledovky.

Teploty budou od -3 do +1 °C, v jihozápadní polovině území až do +3 °C, v 1000 metrech na horách kolem -2 °C, na Šumavě kolem nuly. Na Vysočině a ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky.

Vrstva nového sněhu čeká řidiče na státních i krajských silnicích v oblasti Lanškrouna, Pardubic, Skutče, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí, Poličky a v Železných horách. V okolí Hlinska, Poličky, Vysokého Mýta a Třemošnice vznikají vlivem větru sněhové jazyky.

Na Vysočině sněží a silnice se v celém kraji zavívají. Sjízdné jsou s velkou opatrností. Ujetá vrstva nového sněhu leží i na hlavních trasách. Silnice mezi obcemi Rankov a Čachotín poblíž Chotěboře byla uzavřena, kvůli porouchanému autobusu tam nemůže projet pluh. Podle meteorologů musejí řidiči se sněžením a sněhovými jazyky na Vysočině počítat i přes den.

„Netvoří se ledovka, jak byla předpověď, protože je minus osm stupňů, ale chumelí a fouká nárazový vítr,“ uvedl Tomáš Krejčí z dispečinku krajské správy a údržby. Kdo nemusí vyjíždět, měl by podle něj raději zůstat doma. Podle údajů na webu havarovala po 06:00 dvě osobní auta na 130. kilometru dálnice D1 směrem na Brno.

Dopravu ve Zlínském kraji místy komplikují silný vítr a sněhové přeháňky. Na horách Vsetínska silnice nižších tříd stále pokrývá zledovatělá vrstva sněhu. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou většinou holé a vlhké nebo holé, suché a vymrzlé, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Silnice v Olomouckém kraji pokryl nový sníh, na mnoha místech jde ale zatím jen o poprašek, který leží především na vedlejších cestách. Všechny vozovky v kraji jsou nyní sjízdné. „Na Šumpersku napadl poprašek sněhu. Silnice ošetřované chemicky jsou nyní holé a mokré a na inertech leží poprašek na zledovatělé vrstvě sněhu kryté posypem,“ řekl dispečer šumperské správy silnic. Sníh pokryl také silnice Přerovska i Prostějovska.

Ledovka a sněžení komplikovaly dopravu v Praze:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Dobrovolní hasiči u požáru zachránili kolemjdoucího se zástavou srdce

Dobrovolní hasiči z Nové Včelnice na Jindřichohradecku Tomáš Míchal (vpravo) a...

Koncem října zasahovali dobrovolní hasiči u požáru v Kamenném Malíkově na Jindřichohradecku a navíc zachránili život...

Nová čtvrť na Smíchově po výhradách lidí zeštíhlí, přibude zeleň

První dva domovní bloky a široký bulvár mezi nimi má být základem nové čtvrtí...

Pokud se nezdrží administrativní přípravy, měl by koncem roku 2018 začít vznikat obří developerský projekt Smíchov City...Najdete na iDNES.cz