Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dopis s práškem mířil k řediteli nemocnice

  10:59aktualizováno  10:59
Ostrava - Další podezřelý dopis s bílým práškem uvnitř objevili zaměstnanci pošty krátce po půlnoci ve své úřadovně v Ostravě-Přívoze. Jako adresát byl na zásilce uveden ředitel Městské nemocnice s poliklinikou Ostrava-Fifejdy. "Dopis byl manipulací na poště poškozen," uvedl mluvčí ostravské policie Milan Klézl. Do přímého styku s dopisem přišly dvě pracovnice upošty. Zaměstnanci pošty však odhadují, že s dopisem mohlo manipulovat až 25 dalších osob při třídění zásilek.

Dopis odvezli k expertíze hasiči. "Šetřením jsme zjistili, že dopis byl odeslán v rámci města Ostravy. Přímo v Ostravě jde v pořadí druhou podezřelou zásilku," dodal Klézl.

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Antrax - souhrn článků

Další zvláštní zásilku odeslanou z jižní Afriky pak v úterý ráno našla pracovnice společnosti Slemod Ostrava, která se zabývá výrobou dámského pleteného zboží.

"Na dopise nebyla uvedena zpětná adresa a do České republiky jej dopravila letecká pošta. Firma žádnou leteckou zásilku neočekávala," řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Od úterní půlnoci kvůli rostoucímu počtu podobných podezřelých zásilek platí v celém kraji krizový plán postupu v případě teroristického útoku biologickými zbraněmi."Určuje reakce všech složek integrovaného záchranného systému, především policie, hasičů a záchranné služby," řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Hasiči zatím neví, jaká látka v zásilce byla. "V nejbližších hodinách nejsme schopni potvrdit, za to byla biologická látka či nikoliv, protože v současnosti se obdobné podezřelé zásilky svážejí z celé republiky do laboratoře Státního úřadu pro jadernou bezpečnost poblíž Příbrami, která se zabývá analýzou nebezpečených biologické látek. Do této laboratoře byla expedována  i obálka zajištěná v Ostravě,“ sdělil ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Zdeněk Nytra.

Ujistil zároveň, že situace v Moravskoslezském kraji je pod kontrolou. "Byla přijata adekvátní opatření tak, aby ohrožení obyvatel bylo co nejmenší. Patřičné informace mají  jak příslušníci všech dvaceti hasičských stanic v kraji, tak všech hasičských záchranných sborů podniků,“ dodal Nytra.

Upřesnil, že případný zásah hasiči provedou tak, že vytyčí nebezpečnou zónu, z té evakuují lidí a pak v přetlakových protichemických oblecích podezřelou obálku nebo její rozsypaný obsah zabalí do igelitu a uloží do dvou plastových nádob.

Přijetí speciálního plánu podle Bednarčíkové souvisí především s rostoucím počtem podezřelých zásilek. V současné době jich severomoravští policisté evidují sedm. Plán vypracovali moravskoslezští hasiči a platí až do odvolání. Obsahuje seznam nebezpečných chemikálií, které teroristé mohou použít. Zabývá se také postupem, jak rozšíření kontaminace zabránit.

Policie nejprve vyhodnotí tísňovou zprávu a informaci okamžitě předá dalším složkám. V případě potřeby uzavře místo zásahu, odkloní dopravu s zajistí podmínky pro převoz postižených do nemocnic.  "Podle potřeby se budeme podílet na udržení pořádku," doplnila mluvčí.

Připravujeme další informace.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz