Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Až se vrátím domů, budu hubený jako chrt, píše vězněný člen Greenpeace

  11:59aktualizováno  11:59
Stále dokola luštím jedno sudoku, hodně jsem zhubl a nevím, co se mnou bude. Právě těmito slovy popsal ruskou vazbu Colin Russell, jeden z ekologických aktivistů z lodi Arctic Sunrise, které v polovině září zatkli Rusové.

Loď organizace Greenpeace Arctic Sunrise (vpravo) kotví v Kolském zálivu u Murmansku po boku lodě ruské pobřežní stráže. | foto: AP

Emotivní, rukou psaný dopis přišel tento týden manželce Colina Russella Christine, která jeho část poskytla médiím včetně britského Guardianu.

Člen Greenpeace, jehož s dalšími 30 kolegy zadrželo ruské komando v Pečorském moři blízko Arktidy, zůstává i po sedmi týdnech pozitivně naladěný, přesto ho začínají sžírat pochybnosti, zda všechno dobře dopadne. Kvůli obvinění z vandalismu a možná dokonce pirátství mu hrozí až 15 let vězení.

"No miláčku, nemám vůbec tušení, jak se to bude dál vyvíjet. Hodně se mluví, situace se posouvá a pak se zase vrací zpátky. Nic nedává smysl," píše své ženě 59letý aktivista původem z Austrálie.

Zásah proti Greenpeace

Akce FSB proti aktivistům na plošině

V cele předběžného zadržení tráví o samotě už sedmý týden. Russell byl na palubě ledoborce Arctic Sunrise, který v polovině září dorazil k ropné plošině Prirazlomnaja.

Zakuklení aktivisté ekologické organizace se pokusili vylodit a obsadit vrt, který  patří polostátnímu kolosu Gazprom. Chtěli tím upozornit na ničení životního prostředí a plundrování přírodních zdrojů kolem Arktidy.

Před tím je však zastavila ruská pobřežní stráž a na palubu vniklo komando tajné služby FSB, které celou skupiny včetně dvou novinářů pozatýkalo. Osud námořníků je zatím hodně nejasný, ačkoliv se v jejich prospěch angažuje několik světových vlád a nezávislých organizací.

"Chtěl bych další sudoku"

Russell proto neztrácí naději, že se brzy dostane na svobodu. Mezitím se snaží krátit čas luštěním sudoku. "Sice jsem už všechny dávno vyřešil, ale protože jsem starý a zapomnětlivý, čísla si přepíšu na papír a snažím se je do tabulky nacpat znovu," vypráví. "Už jsem požádal, aby mi přinesli další. Čas mi tu docela letí."

Fotogalerie

Jediné, co mu zatím sužuje život, je nastávající zima a mizerné jídlo. Oba problémy se však také už zlepšily. Organizace Greenpeace mu poskytla teplé oblečení a jídlo je výživnější.

"Mám spoustu ovoce a získal jsem nějaké nudle, které si můžu přidat do polévky. Až přijedu domů, tak budu jako chrt, ale urostlý,"  píše v dopise, který byl odeslán zřejmě ještě z cely předběžného zadržení v Murmansku.

Podmínky zadržených se možná mezitím zlepšily. Na počátku listopadu byli ekologové převezeni do Petrohradu. Rusko totiž minulý týden navštívil nizozemský král a právě jeho vláda nejvýrazněji bojuje za propuštění ekologů, kteří se plavili pod holandskou vlajkou. 

Velkou podporu skupině vyjádřila také německá kancléřka Angela Merkelová a dokonce i ruský prezident Vladimir Putin poznamenal, že si nemyslí, že by lidé z lodi Arctic Sunrise mohli být považováni za piráty.

Ruské úřady poté oznámily, že obvinění z pirátství nahradí mírnějším výtržnictvím, za něž hrozí nižší trest. Greenpeace ale upozornilo, že obvinění z pirátství úřady zatím nestáhly. To prý znamená, že zadržení jsou teď obviněni ze dvou trestných činů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz