Nadějné uchazeče o státní službu přetáhnou hbitější soukromé firmy.

Nadějné uchazeče o státní službu přetáhnou hbitější soukromé firmy. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Lidé nechtějí dělat pro stát. Nástupní plat je mizerný, výběr zdlouhavý

  • 341
Na ministerstvu dopravy chybějí kvalitní inženýři či právníci, kteří by dokázali připravit stavby nových silnic a oponovat silným protihráčům – stavebním firmám. Jiná ministerstva zase postrádají „ajťáky“ a ekonomy. Státu chybějí i humanitně vzdělaní lidé. Na vině jsou nízké nástupní platy a dlouhé výběrové řízení.

Takzvaný služební zákon, který v pátek oslaví první výročí od začátku platnosti, byl napsán, aby zlepšil práci i postavení českého úřednictva. Jenže má jeden nezamýšlený důsledek. Pro stát chce pracovat méně lidí.

„Máme neobsazeno na čtyřicet pozic, což je téměř deset procent pracovních míst,“ říká státní tajemník na ministerstvu dopravy Tomáš Čočka. „Služebníky státu“ čeká zpočátku horší plat, než si udělají takzvanou úřednickou zkoušku (kolem 20 tisíc korun, většina míst je přitom v Praze).

Zadruhé, pro šéfy je těžší je do státních služeb nalákat, protože výběrové řízení trvá dlouho. Nadějné uchazeče přetáhnou hbitější soukromé firmy. Úředníků by ve státní službě mělo být 69 tisíc. Stav však není naplněn. „My aktuální podstav nesledujeme, ale podle mě je to tak pět procent,“ odhaduje náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Tři procenta je obvyklý podstav, zhruba tisíc lidí chybí kvůli služebnímu zákonu. Právě kvůli nedostatku lidí se tedy služební zákon bude měnit. Uvažuje se například o zavedení náborového příspěvku až 100 tisíc korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video